Skocz do zawartości

Mazowiecka Grupa Obserwacyjna (Warszawa i okolice) - spotkania


wimmer

Rekomendowane odpowiedzi

To zleży z tym seeingiem... Jeśli Słońce jest nisko nad zabudowaniami - cudów nie będzie nawet za miastem. 

 

A ja po raz kolejny przekonuję się o wartości prognozy ICM. Pojechałem do Wesołej, kiedy chmury zasłoniły juź ładny Księżyc. A jednak - wystarczyło poczekać na zapowiedziane lekkie przejaśnienie tu w okolicy, no i doszły next gwiazdki do koszyka, w tym cudna, czerwonoróżowa R Leo. A już miałem wracać. 

Edytowane przez PiotrTheUniverse
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, tomchm napisał:

Sprawdzałem na ICM pogodę i jutro późnym wieczorem ma być okienko pogodowe dla obszaru Warszawy i okolic. Wiem, że Księżyc jest już po pierwszej kwadrze i idzie ku pełni, ale czy ktoś jutro wieczorem miałby ochotę na jakieś obserwacje?

Wstępnie mógłbym gdzieś niedaleko podjechać na łysego i podwójne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj nie ma co jechać na obserwacje - zachmurzenie całkowite w Warszawie i okolicach. Jutro w ciągu dnia (jak pogoda pozwoli) pojadę sobie do Kampinosu Słońce poobserwować i przetestuję moją teorię dotyczącą seeingu. Jeśli się potwierdzi, to będzie na jej temat oddzielny post, jeśli nie - temat umrze śmiercią naturalną i powrócę do porządku dziennego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 hours ago, tomchm said:

Dzisiaj nie ma co jechać na obserwacje - zachmurzenie całkowite w Warszawie i okolicach. Jutro w ciągu dnia (jak pogoda pozwoli) pojadę sobie do Kampinosu Słońce poobserwować i przetestuję moją teorię dotyczącą seeingu. Jeśli się potwierdzi, to będzie na jej temat oddzielny post, jeśli nie - temat umrze śmiercią naturalną i powrócę do porządku dziennego.

Best teojego SC ciezko sie obserwuje. Musze se w koncu sprawić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jest to mój pierwszy post na forum - witam wszystkich forumowiczów. Nie znam się na astronomii i dosłownie parę godzin temu zainteresowałem się nią pierwszy raz w życiu, myślę że pierwsze co zrobię to zainstaluje jakąś aplikację do znajdowania na niebie gwiazdozbiorów/wyposażę się w lornetkę. Mimo, że jestem z łódzkiego to piszę w temacie mazowieckiego bo mieszkam w sumie na pograniczu łódzkiego i mazowieckiego :) 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, PiotrTheUniverse napisał:

Ja mogę być. Żle to nie wygląda.

OK. Samemu to nie chce mi się jechać. Pozostaje jeszcze kwestia czasu i miejsca obserwacji.

Noc astronomiczna zapada o godz. 22.19, więc proponuję spotkać się ok. 22.00. Co do miejsca, to wedle prognoz ICM najmniejsze zachmurzenie ma być w Mostówce.

Co Ty na to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwy w Mostówce w miarę, pomimo kilku chmurek (wilgoć była większym kłopotem). Seeing mizerny, ale podziałałem do 2 z hakiem. Tomchm działał trochę krócej, oglądał kilka klasyków, z których ja spojrzałem na M57,51, ale najlepsza była ponoć M3. A ja przed powrotem byłem pewien odnalezienia... 0/4 planetarek w Łabędziu i okolicy. Jednak po powrocie SKY-MAP.ORG i inne źródła utwierdziły mnie w wyniku 1/4 - IC4997 widoczna była jako "gwiazdka" w asteryzmie kilkusekundowej długości trójkąta. Pozostałe 3 kropki jeszcze trudniejsze; poczekają na lepsze warunki i jeszcze dokładniejsze mapki (coraz to mozolniejsze te łowy, hłe hłe). 

Edytowane przez PiotrTheUniverse
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, PiotrTheUniverse napisał:

Obserwy w Mostówce w miarę, pomimo kilku chmurek (wilgoć była większym kłopotem). Seeing mizerny, ale podziałałem do 2 z hakiem. Tomchm działał trochę krócej, oglądał kilka klasyków, z których ja spojrzałem na M57,51, ale najlepsza była ponoć M3. A ja przed powrotem byłem pewien odnalezienia... 0/4 planetarek w Łabędziu i okolicy. Jednak po powrocie SKY-MAP.ORG i inne źródła utwierdziły mnie w wyniku 1/4 - IC4997 widoczna była jako "gwiazdka" w asteryzmie kilkusekundowej długości trójkąta. Pozostałe 3 kropki jeszcze trudniejsze; poczekają na lepsze warunki i jeszcze dokładniejsze mapki (coraz to mozolniejsze te łowy, hłe hłe). 

Obiekty znajdujące się w zenicie są z reguły najłatwiejsze do obserwacji. A tak w ogóle to żeby pewne obiekty pooglądać to potrzebny będzie mocniejszy sprzęt...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.04.2019 o 09:37, tomchm napisał:

 A tak w ogóle to żeby pewne obiekty pooglądać to potrzebny będzie mocniejszy sprzęt...

Dzisiaj skręcam nowonabytą Syntę 12 i lecim testować, tak do 50 min za miasto - tam, gdzie pogoda dopisze. Ktoś chętny dołączyć? Astrobonq chyba jedzie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.