Skocz do zawartości

Mazowiecka Grupa Obserwacyjna (Warszawa i okolice) - spotkania


wimmer

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

Nie wiem jak to przewidzieliście ale faktycznie było u nas czysto w nocy. Obudziłem się trochę po północy, patrzę a tu czyściusieńko. Potem zrobiłem mały striptiz dla, tych którzy nie spali o tej godzinie wynosząc na golasa teleskop TS 102 na balkon :hysterical: Generalnie w miarę jak teleskop się schładzał obraz troszkę się poprawiał. Przed godziną 2:00 w nocy były momenty gdzie coś było widać na Jowiszu więcej niż dwa pasy. Było południowe pociemnienie biegunowe, delikatny chmurzasty detal w pasach... mówiąc delikatny mam na myśli, że było go delikatnie widać ;) Księżyc się gotował, Saturn w porywach majaczył Cassinim. To zdecydowanie nie pogoda i czas na planety.

Jedynym naprawdę fajnym momentem było wychodzenie Io zza tarczy Jowisza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj im później, tym bardziej powietrze się skraplało, obraz planet faktycznie gówniany, choć Astrobonq widział swym achromatem cień Ganimedesa na tarczy. Mi newtonem 12 udało się bez problemu triplet Smoka namierzyć, ale bardziej zdziwiło mnie zaobserwowanie dużej i słabej mgławicy planetarnej NGC7048 pomimo światła Księżyca na całym niebie. Skąd wiedzieliśmy o pogodzie? ICM niezawodne jak zwykle. 

Edytowane przez PiotrTheUniverse
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cienia Ganimedesa nie mógł widzieć za to był cień IO :) ja akurat zacząłem po zejściu cienia z tarczy za to obserwowałem wyjście IO z Jowisza. Nie wiem jak w zenicie ale nisko nad horyzontem seeing do kitu, nie ma co się dziwić zważywszy na ostatnie fronty. 5 czerwca będą cienie Ganimedesa i Io. Może będzie trochę pogody dla planeciarzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Io nie Io, skoro widać momentami pasy i paseczki, które są jaśniejsze od czarnego cienia, 150x (przez ten vixen) powinno styknąć na wyzerkanie czegoś. U mnie kiedyś Syntą 5 cień przy 180x były ewidentny, nawet kropka a nie punkt - choć seeing wtedy o niebo lepszy. Tak czy kwak, przy tym pływaniu obrazu nad horyzontem, co wczoraj, detale US widziałem tylko w ułamkach sekund, niestety. Cienia nie zobaczyłem 12tką, pewnie raz za duże powiększenie wziąłem, a 2 za późno było już. 

Edytowane przez PiotrTheUniverse
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, zero8 napisał:

@PiotrTheUniverse Korzystasz z jakiejś konkretnej aplikacji ICM? Czy na stronie?

Aplikacja ma tą wadę, że spóźnia się z aktualizacjami. Korzystam z mapy, oraz z meteogramów, bacznie patrząc na czas ostatniej aktualizacji (są kilkanaście minut po 0.00, 6.00, 12.00, 18.00) 

Edytowane przez PiotrTheUniverse
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wczoraj z Siedlec popatrzylem sobie co nieco przez ok. 30 min. Niebo słabe - 6-ta klasa w skali Bortle'a. Udalo mi się wypatrzec M3, M13 oraz M57. Więcej mi się nie chciało.

 

W tej chwili w samych Siedlcach pogoda jest super, ale na wieczór zapowiadane jest zachmurzenie całkowite... Zobaczymy, jak to dzisiaj będzie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatniej nocy na obserwacje wybrałem się na pole do wsi Helenow pod Siedlcami. Tamże niebo jest dużo lepsze niż w Siedlcach pod kątem LP (3-4 klasa w skali Bortle'a zamiast 6-tej). Obserwacje prowadziłem w godz.  23.00-00.30. Pomijając Jowisza, to skupilem się na obserwacji obiektów z Katalogu Messiera. Oto, co udało mi się zaobserwować: M3, M5, M10, M11, M12, M13, M14, M29, M39, M52, M53, M56, M71, M92, M107. Nie chciało mi się już oglądać obiektów w rejonie Wielkiej Niedźwiedzicy i Psów Gończych (te mogę sobie przez cały rok oglądać). Seeing był dobry, ale było mnóstwo wilgoci - po powrocie do domu niemal cały sprzęt do suszenia. Sama optyka teleskopu nie zaparowala, ponieważ miałem założony odraszacz.

 

Ale miałem wrażenie, jakby ktoś na południe ode mnie robił wczoraj zdjęcia - wydawało mi się, że ktoś celowal laserem w niebo...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, tomchm napisał:

Nie chciało mi się już oglądać obiektów w rejonie Wielkiej Niedźwiedzicy i Psów Gończych (te mogę sobie przez cały rok oglądać).

Chciałbym, aby było tak, jak piszesz. Niestety, powoli kończy się ich dobra widoczność w tym roku.

 

Wczoraj patrzyliśmy za Garwolinem, był kapitalny seeing do planet - niestety, wielka wilgoć (na sprzęcie) prawie uniemożliwiła zerknięcie na nie. 

Edytowane przez PiotrTheUniverse
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.