Skocz do zawartości

Mazowiecka Grupa Obserwacyjna (Warszawa i okolice) - spotkania


wimmer

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie wróciłem z obserwacji. @Tomson był razem ze mną. Byliśmy w Brześcach k. Konstancina-Jeziornej.

Oto, co udało mi się wyhaczyć: M13, M52, M92, M51, M56, M29, M19, Mgławica Pierścień, M31, Jowisz i Saturn. Generalnie rzecz biorąc warunki do obserwacji słabe - widać wpływ białych nocy - galaktyk praktycznie w ogóle nie widać. Jedynie dobrze prezentują się gromady kuliste i obiekty US. Tomson dość długo walczył ze swoim sprzętem (8" SCT z GoTo). Noc sucha, ale bez repelentu na komary ani rusz.

Jestem zadowolony z faktu, że nie pojechałem do Stoczka - niczego więcej bym nie zobaczył a jedynie drogi bym użył. W przypadku Stoczka trzeba zaczekać na co najmniej definitywny koniec białych nocy.

Edytowane przez tomchm
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już w łóżeczku. Masz racje @tomchm, tak dawno nie patrzyłem, że zapomniałem co znaczą białe noce. Dodatkowo dziś słabe warunki. 

Ja widziałem:

M 13,92,3,53 (kulki przy 183x ;) ) ,94 (jasna),57 (super sprawa),11 (nie chciało mi się UHC wyjmować i prawie z nim nie widoczna :D),16 (do powtórki bo po angielsku zapomniałem, że to Orzeł a solidnie obserwowałem go w 8", w 14" nie),17 (z filtrem ewidentnie Omega a nie łabędź),20 (widać lekko wcięcia), 8 (bardzo wyraźna z filtrem)

 

NGC 281 (z UHC nawet nawet, bez słaba), 4618 (dość jasna jak na takie niskie położenie), 4625, 4490 (widać centrum i ramiona), 4485 (widoczna obok 4490).

 

Jowisz nawet niezły. Sporo pasów było widać. Choć u dołu był wyjątkowo "pusty". 

Saturn - przerwa Cassiniego i 4 księżyce (już na jaśniejącym niebie).

 

I na deser Veil. W moim odczuciu OIII dał lepszy obraz niż UHC. Tak czy siak widziałem wszystkie części, pierwszy raz :) I każda była "rozczochrana".

 

Dobrze, że wyszedłem. Od razu mi lepiej.

Edytowane przez astrokarol
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@tomchm, dzięki za konstruktywny wieczór oraz garść cennych informacji. Pomino białej nocy dla mnie wypad jak najbardziej udany, była to dobra okazja do lepszego zapoznania się ze sprzętem i ciekawych rozmów. Miejscówka do prowadzenia obserwacji – jak na warunki warszawskie - całkiem zacna, wklepana na stałe w GPS. Chętnie wybiorę się tam ponownie w najbliższym czasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, kompas napisał:

A czymże się chłopie tak zmęczył, młody jeszcze jesteś a już zmęczony, to oczywiście żart, niemniej jednak ciekaw jestem.

Wstawaniem codziennie o 4 rano... Chciałem odespać...

Mieszkam na Bródnie, a do roboty jeżdżę do Janek. Mam elastyczny czas pracy, więc mogę zaczynać o której godzinie chcę. Ze względu na korki jeżdżę do roboty na 6 rano. Powrót do domu rozpoczynam o 14, jeszcze przed największymi korkami. Praca jest bardzo dobra, dlatego jej nie zmieniam. 

Poza tym, byłem na obserwacjach tydzień temu i nie czuję obecnie takiego ich głodu... Co innego, jakbym był "wyposzczony"...

Edytowane przez tomchm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, kompas napisał:

Ciekawość moja została zaspokojona, no niestety deficyt snu trzeba odespać i nie da się tego obejść. Pozdrawiam.

Dzisiaj pod względem spania przeszedłem samego siebie. Położyłem się spać w sobotę ok. 23.00, obudziłem się sam z siebie ok. 03.40. Przekręciłem się na drugi bok i zasnąłem. Obudziłem się o... 10.41. Spałem łącznie niemal 12 godzin...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też tak miałem a 12 godzin to wcale nie tak długo, z wiekiem może się to nawet wydłużyć do 14-16 godz. Zmieni się to dopiero gdy będziesz na emeryturze, będziesz mógł spać ile chcesz i kiedy chcesz.Wiem to z autopsji. Pozdrawiam.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilkanaście minut temu obserwowałem Słońce. Wg NASA Sunspots na Słońcu jest jakaś jedna mikroskopijna plama... Sądziłem, że uda mi się ją wychwycić... Nic z tego nie wyszło, nawet przy powiększeniu 100x...

W ogóle od jakiegoś czasu Słońce jest bardzo spokojne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, tomchm napisał:

W ogóle od jakiegoś czasu Słońce jest bardzo spokojne...

Dlatego ja nie kupiłem jeszcze folii do 14-tki. Trzeba czekać. 

Kilka lat temu jak obserwowałem Słońce w 8" z filtrem ND5 to był "odlot". Plamy wielkie, rozbudowane. I często kilka grup na raz. Ciekawe jak będzie w 14".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz jest minimum aktywności, więc i plam nie ma, trzeba lepszego sprzętu żeby coś zobaczyć. Ostatnio miałem okazję pooglądać Słońce w Coronado bodajże 90/800 z filtrem Double Stack i to był dopiero odlot. Protuberancje, granulacja oczywista i białe plamy które widziałem po raz pierwszy. Widok jak na zdjęciach. Szkoda tylko że ten sprzęt jest taki drogi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, zero8 napisał:

Strasznie księżyc daje. W poniedziałek byłem koło Drohiczyna i ledwo m13 było widać. Tak jasno. Za to planety spoko. Saturn z Tytanem bez problemu. 

Czytałe na Cloudynights, że Księżyc w pełni znajdujący się w zenicie daje tyle światła, że niebo może osiągnąć nawet 6-tą klasę Bortle'a...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.