Skocz do zawartości

Mazowiecka Grupa Obserwacyjna (Warszawa i okolice) - spotkania


wimmer

Rekomendowane odpowiedzi

5 godzin temu, astrokarol napisał:

Tak ogólnie pytam bo gdybyście się wybierali w stronę Garwolina (teraz nie zaglądałem na mapę więc nie wiem gdzie konkretnie) i ktoś miał by typowy sprzęt do US to mógłbym przyjechać. Odległość chyba podobna jak do Mostówki (dla Was) ?

Piszesz się dziś na jakąś miejscówkę? Wezmę maka 127 z bino

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Pavlito napisał:

Piszesz się dziś na jakąś miejscówkę? Wezmę maka 127 z bino

Nie, ja na razie pytałem ogólnie. W ostatnich dniach miałem trochę spraw i muszę trochę się ogarnąć. Nie wiem jakie są prognozy na sobotę (wtedy bym mógł pojechać raczej). A jaki montaż masz ?

 

Jak będę na komputerze to popatrzę na mapy. Ale to jutro na spokojnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby ktoś w najbliższych dniach wybierał się do Mostówki, chętnie podskoczę i poobserwuję całą ceremonię rozkładania sprzętu. W miarę możliwości chciałbym skorzystać i zerknąć przez niektóre szkiełka.

Obecnie zmagam się z decyzją,  co kupić? A najłatwiej chyba będzie podjąć decyzję, oglądając sprzęt w boju.

 

Z góry dziękuję i do zobaczenia.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dzisiaj wybieram się do Mostówki. Na miejscu planuję być ok. godz. 20.30. Zabiorę ze sobą teleskop Newtona 16" na Dobsonie. Zmodyfikowałem go lekko i zobaczymy, jak się sprawuje. Modyfikacja polega do dodaniu dodatkowego szukacza 6x30 (mój pierwotny to Telrad) oraz na dodaniu trzymacza pod smartfona.

 

Mam teraz dwa szukacze - jeden do zgrubnego określenia pozycji (Telrad) oraz drugi do precyzyjnego określenia pozycji (6x30). Niestety pole widzenia 10 w okularze (Omegon Panorama II 21mm 1000) mocno utrudnia odnajdywanie obiektów na Niebie. Liczę na to, że teraz będzie mi z tym łatwiej.

Trzymacz pod smartfona służy do tego, aby mieć mapę nieba cały czas na wierzchu i nie sięgać za każdym razem po smartfona do kieszeni.

 

Ale to wszystko teoria - dzisiaj zobaczę, jak pójdzie w praktyce...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, tomchm napisał:

Ja dzisiaj wybieram się do Mostówki. Na miejscu planuję być ok. godz. 20.30. 

A może chcesz zaznać dziś nieba dużo lepszego w tym samym kierunku? A w sumie nie tak długo się jedzie. Miejscowość Dębienica w Puszczy Białej Wybieramy się tam ze znajomą. Będę próbował dostrzec Pluto. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, PiotrTheUniverse napisał:

A może chcesz zaznać dziś nieba dużo lepszego w tym samym kierunku? A w sumie nie tak długo się jedzie. Miejscowość Dębienica w Puszczy Białej Wybieramy się tam ze znajomą. Będę próbował dostrzec Pluto. 

Dzisiaj nie. Jutro z rana mam wyjazd z Warszawy i nie planuję być długo w Mostówce - postaram się zwinąć ok godz. 23.30. Na dłuższy wypad to może przyszły weekend, jak będzie pogoda. Dzisiaj to tak naprawdę będzie tylko test nowego sprzętu - na pierwszy ogień pójdą M51, M81 i M82 - nie udało mi się ich odnaleźć w tym Dobsonie. 

Jedyne obiekty z Katalogu Messiera, które udało mi się do tej pory odnaleźć, to M13, M57 i M15 - z resztą poniosłem porażkę.

 

Co do okularu - jest OK. Obraz ostry aż do diafragmy. ale jest spora krzywizna pola. Nie wiem, czy jest to cecha okularu, czy teleskopu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, tomchm napisał:

Co do okularu - jest OK. Obraz ostry aż do diafragmy. ale jest spora krzywizna pola. Nie wiem, czy jest to cecha okularu, czy teleskopu...

Z chęcią bym nim popatrzył. Ogólnie cała seria wygląda ciekawie. Dość tanie, duże ER. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem wczoraj w Mostówce ale niewiele zdziałałem. Jakiś chłop krowę na pole wypuścił (bez łańcucha), tak więc stwierdziłem, że pora zwijać się.

Niemniej jednak mogę wyciągnąć pierwsze wnioski:

a) zamocowanie telefonu do celi to kiepski pomysł - mimo, że ekran telefonu jest czerwony, to jego blask przeszkadza w obserwacjach;

b) dużym problemem będzie wilgoć - samo ZW nie zdążyło zaparować, ale szukacz Telrad zaparował w ciągu 20-tu minut.

 

Tak więc test był częściowo udany, częściowo nie... Zobaczymy, jak pójdzie następnym razem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, astrokarol napisał:

A krowa nie chciała popatrzeć ? :D 

 

Może się da zrobić odrośnik czy coś tego rodzaju do szukacza Telrad (nie wiem jak on działa nawet) ?

 

Telefon to zuo ! Dlatego go używam :D:D Tak serio to chyba z lenistwa ... 

Jak najbardziej chciała, ale rozmyśliła sie :D Niemniej nie miałem zamiaru ryzykować z telepem na wypadek, gdyby ponownie zmieniła zdanie :D

Co do Telrada, to w Astroshopie można kupić coś takiego, ale zastanawiam się nad wykonaniem odrośnika we własnym zakresie - 214 zł za takiego maleństwo to strasznie dużo...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do nowego miejsca spotkania przy najbliższej okazji. Jak Wam się widzi spotkanie w tej okolicy ?

https://goo.gl/maps/hdF1TSKU8TDaLQ7MA

Dokładanie tu: https://goo.gl/maps/RVWDwGkavZhKHYGj8 lub tu: https://goo.gl/maps/M1URMAaMSgYpxv4V9 

Ogólnie te okolice. Na mapie to wygląda dobrze (21.70 mag./arc sec2, wyśrodkowane miejsce wśród łun, na południu większa to tylko Huta Dąbrowa).

Albo tu: https://goo.gl/maps/Mnqq2secBFUrGBH16 (choć tu jest rzeka, mogą być mgły).

Edytowane przez astrokarol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.