Skocz do zawartości

Mazowiecka Grupa Obserwacyjna (Warszawa i okolice) - spotkania


wimmer

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki za info. Brzmi zachęcająco. Mam działkę niedaleko, więc może przy następnej okazji dołączę. Lightpollutionmap pokazuje nieco lepszy SQM niż u mnie. 21,59 versus 21,53, choć wczoraj rzeczywisty (zamierzony) SQM oscylował pomiędzy 21,10 a 21,20. Poza cirrusem niebo psuł właśnie dym z kominów i ogniska gdzieś we wsi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, astrokarol napisał:

Nie wiem jak u Was, jak oceniacie niebo ale ostatnio jest pogoda ale co z tego jak Droga Mleczna jest ledwo widoczna. Ja czekam aż wróci normalna pogoda.

Może jakieś zamglenia był u Ciebie - czasami są wysoko na Niebie bardzo cienkie chmury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
6 minut temu, Megamas napisał:

a ktoś z okolic Wołomina? Są w tej okolicy jakieś "zdatne" miejscówki tak +- do 30km?

https://www.google.com/maps/d/edit?mid=1w2AUms10E_fEB8RFqtPWi0aKNh-64_0y&ll=52.47883355007484%2C21.286106609541548&z=13

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Majchror napisał:

cześć,

 

czy w najbliższym czasie planujecie spotkanie grupy ? :)

 

Pozdrawiam

Robert

Daj mi tę noc,
Tę jedną noc!
Daj mi tę noc,
Tę jedną noc!

 

A wtedy jadę jak najbardziej.

Narazie niestety pogody brak :(

 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wróciłem właśnie ze Zlotu PTMA w Krzyżach (Mazury, Jezioro Nidzkie). Ze sobą miałem dwa teleskopy: achromat 4" oraz newton 16". Z czterech dostępnych nocy obserwacyjne były dwie. Oto obiekty, które udało mi się zaobserwować: M2, M11, M13, M15, M27, M29, M31, M32, M33, M34, M35, M36, M37, M38, M39, M42, M45, M51, M56, M57, M71, M74, M76, M77, M81, M82, M92, M97, M101, M102, M108, M110, C43. 

Większość obserwacji prowadziłem achromatem, ponieważ w przypadku newtona poległem na walce z wilgocią - jednak grzałki są konieczne, zaś suszarka turystyczna 12V + przenośny akumulator są jedynie doraźnymi środkami na krótką metę. Kolejny Zlot będzie za ok. pół roku, więc liczę na to, że wrócę lepiej przygotowany pod kątem walki z wilgocią...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Nie było nikogo chętnego na wypad, więc do Mostówki pojechałem sam. Do obserwacji wziąłem mój 4-calowy refraktor.

Obserwacje rozpocząłem ok. godz. 19.50, zakończyłem zaś o 21.05.

 

Zaobserwowane obiekty: Saturn, Księżyc, M13, M92, M31, M34, M45, M56, M57. Wieczór był bardzo suchy. Na przemian przez Niebo przewalały się chmury, ale ogólnie rzecz biorąc, było OK. 

Będę musiał przeprosić się z Księżycem w zakresie obserwacji - jest to tak naprawdę jedyny obiekt, któremu z premedytacją w ogóle nie poświęcam czasu podczas obserwacji... 

Pora to zmienić...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, tomchm napisał:

Nie było nikogo chętnego na wypad, więc do Mostówki pojechałem sam. Do obserwacji wziąłem mój 4-calowy refraktor.

Obserwacje rozpocząłem ok. godz. 19.50, zakończyłem zaś o 21.05.

 

Zaobserwowane obiekty: Saturn, Księżyc, M13, M92, M31, M34, M45, M56, M57. Wieczór był bardzo suchy. Na przemian przez Niebo przewalały się chmury, ale ogólnie rzecz biorąc, było OK. 

Będę musiał przeprosić się z Księżycem w zakresie obserwacji - jest to tak naprawdę jedyny obiekt, któremu z premedytacją w ogóle nie poświęcam czasu podczas obserwacji... 

Pora to zmienić...

Chciałem wczoraj wypaść, niestety nie zajrzałem tu... ostatecznie zająwszy się niby-poprawianiem kolimacji. No i mniej więcej tak jak ja - pooglądałeś sobie gwiazdy podwójne:icon_razz:

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.