Jump to content
wimmer

Mazowiecka Grupa Obserwacyjna (Warszawa i okolice) - spotkania

Recommended Posts

Karol zapomniałeś o męczeniu M42 na sam koniec :D Poza tym były gromady w Woźnicy. Udało się też wyłapać Kalifornię w 120tce z filtrem UHC. Idąc mgławicowym tropem próbowałem znaleźć Sercę i Duszę, niestety bezskutecznie. Był jeszcze Eskimos i Mrugająca w 10tce, bez filtrów.

Co do nieba, to nie podejmę się oceniania na oko, ale Droga Mleczna była widoczna bardzo dobrze prawie od horyzontu i to nie tylko ta część w Łabędziu ale i jesienna również. M31 widoczna gołym okiem na wprost, szukałem jeszcze M33 ale albo za słaby wzrok albo jeszcze nie to niebo. Łuna była tylko od Stoczka Łukowskiego ale nie duża.

Absolutne hity tej nocy to dla mnie:

Kompleks Veila - łącznie z trójkątem Pickeringa - w 120tce z UHC, w 14" bez filtra o ile dobrze pamiętam no i w 20" to już i kapcie i wszystko pospadało :D 

M33 w 20" z kręcącymi się ramionami i obszarami gwiazdotwórczymi w środku

IC 1318 czyli kompleks mgławicowy wokół Sadra, też w 120tce z UHC, nie sądziłem jest jest ona dostępna w wizualu

NGC 7000 Ameryka, znowu w 120tce z UHC widoczna pięknie na wprost

NGC 1499 Kalifornia, jakże by inaczej w 120tce

no i Orion w 20" - takiego jeszcze nie widziałem..

Jaki z tego wniosek? Albo muszę kupić 20" albo filtry UHC i jeszcze może OIII. Albo i to i to :D 

• Like 3

To ja może jeszcze w poprzednim stylu.

Było moje przyssanie się do 14" i 20".

Była obserwacja pozostałymi teleskopami ale trochę po macoszemu.

Poprawię się następny razem bo ominęło mnie kilka mgławic.

Był jednak zachwyt na Sadrze i Ameryce w refraktorze.

Były ładne chichoty w lornetkach. 

Było też miłe zaskoczenie jakością obrazu z Morpheus. Bardzo fajne okulary, gdyby jeszcze miały wykręcaną muszlę ... Był by ideał.

Był mały test lornetki 8x40 (?). Było tylko o 2 wartości mniejsze powiększenie niż moje 10x50 a stabilność dużo większa.

I była na koniec na kolanach z 20" a w skłonie w 14" M42. Były to widoki warte jechania tylu kilometrów. A nawet i więcej warto pojechać. Ten obiekt jak dla mnie zawsze powala. I z filtramo i bez, i w Naglerze, i w Morpheusu, i w lornetce, i w 10" i 120 mm. We wszystkich i przez wszystko.

Kurczę, kiedy następny raz ? :D

Edited by astrokarol
  • Like 2

2 godziny temu, Astrobonq napisał:

Karol zapomniałeś o męczeniu M42 na sam koniec :D Poza tym były gromady w Woźnicy. Udało się też wyłapać Kalifornię w 120tce z filtrem UHC. Idąc mgławicowym tropem próbowałem znaleźć Sercę i Duszę, niestety bezskutecznie. Był jeszcze Eskimos i Mrugająca w 10tce, bez filtrów.

Co do nieba, to nie podejmę się oceniania na oko, ale Droga Mleczna była widoczna bardzo dobrze prawie od horyzontu i to nie tylko ta część w Łabędziu ale i jesienna również. M31 widoczna gołym okiem na wprost, szukałem jeszcze M33 ale albo za słaby wzrok albo jeszcze nie to niebo. Łuna była tylko od Stoczka Łukowskiego ale nie duża.

Absolutne hity tej nocy to dla mnie:

Kompleks Veila - łącznie z trójkątem Pickeringa - w 120tce z UHC, w 14" bez filtra o ile dobrze pamiętam no i w 20" to już i kapcie i wszystko pospadało :D 

M33 w 20" z kręcącymi się ramionami i obszarami gwiazdotwórczymi w środku

IC 1318 czyli kompleks mgławicowy wokół Sadra, też w 120tce z UHC, nie sądziłem jest jest ona dostępna w wizualu

NGC 7000 Ameryka, znowu w 120tce z UHC widoczna pięknie na wprost

NGC 1499 Kalifornia, jakże by inaczej w 120tce

no i Orion w 20" - takiego jeszcze nie widziałem..

Jaki z tego wniosek? Albo muszę kupić 20" albo filtry UHC i jeszcze może OIII. Albo i to i to :D 

O tak trzeba mi było podsumowania dziękuję Astrobonq i Karolu. A tak się cieszyłem, na te obserwacje mgławic w 120 i potem się rozproszyłem między 14" i 20".

Koniecznie do powtórzenia. To może dzisiaj ;)

Liczyłem gwiazdy w kwadracie Pegaza, zwróciłem na to uwagę podczas obserwacji. Mieliśmy niebo, blisko 6 mag gołym okiem.

M33 mi majaczyła zerkaniem, M31 na wprost.

Edited by m_jq2ak
  • Like 3

2 godziny temu, m_jq2ak napisał:

To może dzisiaj

2 godziny temu, PiotrTheUniverse napisał:

Dzisiaj?

Hymmm, ciekawa propozycja :D

Nie wiem czy auto bym dostał ale jeśli tak to pewnie na 22. 

Mało spałem i nie wiem czy dam radę.

Dojadę do domu okolo 23... trochę późno, a jutro? 

Ja dziś na pewno odpadam. Z wielką chęcią bym pojechał ale życie ...

Jutro nie wykluczam. Jak będą chętni to postaram się zorganizować.

A ja dziś nie za daleko od stolicy, jeśli ktoś ma dziś ochotę. Kupiłem akumulator i  samochód już rusza, ale pewności nie mam, co będzie później.

Edited by PiotrTheUniverse

Jutro pracuje do 22.30-23, więc ciężko będzie mi do Was dołączyć, ale wirtualnie śledzę poczynania ligi "WIO" z tchem zapartym:)

Ktoś coś ? Bo nie wiem czy organizować auto (jest szansa, że dostanę ;) ).

Jeśli nie za daleko, to dzisiaj do ok 12-1am mógłbym (wstać muszę o 7 dzieci do szkoly odwieźć). 

Jeśli dostanę auto to jadę z Marcinem. Albo do Lasek obok Krzywdy albo tam gdzie w piątek (10km na wschód od Stoczka Łukowskiego).

Wstępnie rozmawiamy o godzinie 22.

Edited by astrokarol

A nie możemy gdzieś bliżej Kołbieli? Najlepiej na zachód od Kołbieli, żeby się przez rondo nie przebijać - jest niedziela, pewnie będzie tam meksyk wieczorem.

Na zachód to chyba nie ma sensu. Może miejsce, które podawał wessel ? Starogród. 

Ja dziś odpadam ale jutro/pojutrze mógłbym skoczyć na szybki wypad do godziny drogi od Warszawy.

Na szybki wypad, nie daleko mógł bym wpaść :)

Tak w ogóle to ogarnijmy jakąś miejscówkę z noclegiem żeby jak najwięcej osób przyjechało. Np następny nów, można nawet na dwie noce pt-sob. Proponuję gdzieś z ciemnym niebem, albo okolice Stoczka Łukowskiego albo Puszcza Biała.

2 osoby mogę zabrać, piszcie gdzie to się zaraz będę zbierać 

Ja właśnie chyba nie ale za chwilę dam znać. 

Ustalcie miejsce. 

Narazie jeszcze rozmawiam z Marcinem bo nie wiem czy chce czy nie.

Oj dasz radę - już się nastawiłem. Ja później, w tym tygodniu niestety odpadam. Pojedźmy najwyżej gdzieś bliżej. 

A na którą godzinę chcesz być na miejscu ? Bo jest mała nadzieja, że dostanę auto.

Wiesz coś o Nord ?

Chciałbym za 30-60 min wyjechać, więc 21:30-22 na miejscu. 

W dniu 12.10.2018 o 17:32, Sebo_b napisał:

Chodziło mi o szybki wypad w tygodniu. Dziś nie dam rady...