Skocz do zawartości

Mazowiecka Grupa Obserwacyjna (Warszawa i okolice) - spotkania


wimmer

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 tygodnie później...

Od środy jestem u rodziców w Siedlcach z okazji Wszystkich Świętych. Długo wahałem się, czy aby zabierać ze sobą sprzęt do obserwacji i w końcu postanowiłem zabrać ze sobą Bressera 102XS. Teleskop wraz z resztą osprzętu zmieścił się w torbie sportowej.

Jako że wczoraj była wspaniała pogoda, to postanowiłem popatrzyć sobie przez telepa z podwórka. Nigdzie nie wyjeżdżałem, ponieważ byłem już po dwóch piwach ;)

Niebo z podwórka moich rodziców jest stosunkowo kiepskie (5-6 klasa Bortle'a), niemniej udało mi się wypatrzeć następujące obiekty: C41 (Hiady), NGC188, NGC457, NGC663, NGC752, NGC869, NGC 884, NGC7423. Z Katalogu Messiera zaś: M31, M24, M35-M38, M42, M45, M81 oraz M82. Wszystko z pomocą filtra Baader Contrast Booster 1,25". W wyciągu siedziała kątówka pryzmatyczna GSO 1,25". Lista użytych okularów poniżej:

a) GSO Super Plössl 32mm;

b) Omegon Super LE 14,5mm;

c) Omegon Super LE 9mm;

d) Baader Morpheus 4,5mm.

Wszystkie obserwacje prowadziłem dodatkowo w okularach korekcyjnych - odstęp od oka w moich okularach teleskopowych na to pozwala.

 

Pogoda była super. Mgły nie było, łuna od miasta też jakby mniejsza. Wilgoci również niemal brak - jedynie torba z akcesoriami lekko zaszła szronem, poza tym niczego nie musiałem suszyć.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimo tego, że Księżyc jest blisko pełni, to na wyjazd do znajomych w rejony Wieruszowa na najbliższy weekend zabrałem ze sobą mojego Bressera 102XS. Jako że od 18.30 pojawiło się okienko pogodowe, to postanowiłem poobserwować sobie co nieco.

Nie ma jednak co się oszukiwać - przy tak jasnym Łysym nie ma co oczekiwać spektakularnych efektów obserwacyjnych. Niemniej jednak przedstawiam poniżej listę obiektów z Katalogu Messiera, które bez większych problemów udało mi się zaobserwować: M13, M15, M29, M31, M34, M45, M92, M103. Obserwacje zakończyłem tuż przed godziną 20.00. 

Użyte akcesoria obserwacyjne (okulary, filtry itp.) takie same jak poprzednio.

 

Warunki obserwacyjne były następujące: niebo nie było całkowicie bezchmurne, tu i ówdzie mała chmurka trafiała się, ale nie było tragedii. Obserwacje prowadziłem w szczerym polu, tak więc nie miałem żadnej osłony przed wiatrem; trochę wiało, ale samemu zestawowi obserwacyjnemu to specjalnie nie przeszkadzało. Gorzej było ze mną - mimo ciepłej odzieży szybko zmarzłem. Co do wilgoci: do 19.30 było sucho, potem w ciągu kwadransa cały sprzęt stał się mokry. Teraz wszystko suszy się w pokoju.

 

Mam nadzieję, że Was nie zanudzilem...

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wczoraj wykorzystując okienko pogodowe wyskoczyłem sobie do Mostówki z moim refraktorem. Obserwowałem krótko, bo ok. 75 min. Obserwacje prowadziłem mniej więcej w godzinach 19.30-20.45. Zakończyłem tak wcześnie z dwóch powodów; rano wyjazd do pracy oraz fakt, że zrobiło mi się zimno - temperatura podczas obserwacji wynosiła 30C, pomiar z samochodowego termometru. 

Na początku myślałem, że z obserwacji będą nici, bo po przyjeździe na miejsce okazało się, że niebo jest mocno zachmurzone - jedynie na wschodzie było czysto. Niemniej po kilku minutach chmury powoli zaczęły znikać z większości obszaru, niemniej nie całkowicie - niebo ze strony Warszawy (południowy zachód) pozostało zachmurzone przez cały czas. Miało to pewien negatywny wpływ na jakość prowadzonych obserwacji, ponieważ łuna od Warszawy mocno odbijała się od chmur i w związku z tym cała łąka była stosunkowo dobrze widoczna.

Mimo wszystko podczas tak krótkiej sesji udało mi się zaobserwować następujące obiekty: M15, M31, M32 (zerkaniem), M33, M34, M35, M37, M38, M39, M45, M52, M57, M81, M82, M92 oraz M103. Co do astroakcesoriów użytych podczas obserwacji, to takie same jak w moich postach wcześniej. 

Wilgoć była duża, tzn. jak wróciłem do domu wyciągnąłem wszystko do suszenia.

 

W sumie to mam niedosyt DS-ów, bo cały czas oglądam w większości to samo, ale z drugiej strony ma to też dla mnie tą zaletę, że uczę się położenia obiektów na niebie - z tych w/w w opisanym poście to mapy używałem jedynie do odnalezienia M52 oraz M103. Pozostałe znam już na pamięć. W zimie w Polsce ta wiedza bardzo się przydaje, ponieważ nie muszę za każdym razem ściągać rękawiczek do smartfona (te niby dotykowe rękawiczki są słabe w porównaniu z gołymi palcami :hmm:).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bylem niedawno w Kamionce, to jakies 5 km od miejsca, do ktorego jedziecie. Warunki bardzo srednie, ale byc moze u Was bedzie mniej okolicznego LP. Znacznie lepiej wypada os centralna Kampinosu, parking w Roztoce to bieszczadzki poziom ciemnosci, tylko niebo zaczyna sie od mniej wiecej 40 st w gore.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja - jeśli będę jechał - to wyskoczę sobie do Mostówki po 23.00. Wszystkie obiekty dostępne między 17-22 już nie raz w tym roku oglądałem, a chętnie obejrzałbym sobie coś innego. Poza tym w Mostówce dopiero po 22.00 ma być bezchmurne niebo. A jak będzie w praktyce, to się zobaczy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, tomchm napisał:

Ja - jeśli będę jechał - to wyskoczę sobie do Mostówki po 23.00. Wszystkie obiekty dostępne między 17-22 już nie raz w tym roku oglądałem, a chętnie obejrzałbym sobie coś innego. Poza tym w Mostówce dopiero po 22.00 ma być bezchmurne niebo. A jak będzie w praktyce, to się zobaczy...

Na początek to przepraszam że wcinam się w temat, ale muszę dołożyć swoje trzy grosze. Przede wszystkim to się porządnie wyśpij, a jak się już wyśpisz to oczywiście do Mostówki, no bo po co masz się tłuc przez całą Warszawę gdy niebo podobne. Jeszcze raz przepraszam, musiałem jednak z nudów coś napisać. Pozdrowienia dla całej Mazowieckiej Grupy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, kompas napisał:

Na początek to przepraszam że wcinam się w temat, ale muszę dołożyć swoje trzy grosze. Przede wszystkim to się porządnie wyśpij, a jak się już wyśpisz to oczywiście do Mostówki, no bo po co masz się tłuc przez całą Warszawę gdy niebo podobne. Jeszcze raz przepraszam, musiałem jednak z nudów coś napisać. Pozdrowienia dla całej Mazowieckiej Grupy.

Ze snem nie mam problemów, a że mieszkam niedaleko trasy S8, do Mostówki mam najbliżej. Gdzieś indziej dalej pojechałbym pod warunkiem, że zostałbym tam na całą noc, ale ja planuję wypad maksymalnie na dwie godziny - jestem zmarzluch ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, tomchm napisał:

Ze snem nie mam problemów, a że mieszkam niedaleko trasy S8, do Mostówki mam najbliżej. Gdzieś indziej dalej pojechałbym pod warunkiem, że zostałbym tam na całą noc, ale ja planuję wypad maksymalnie na dwie godziny - jestem zmarzluch ;)

Z tym snem to nawiązałem do Twojej  wypowiedzi z dnia 6 lipca 2019 r  inaczej mówiąc wygląda na to że wszystko wróciło do normy, z czego bardzo się cieszę. Pozdrawiam, też jestem zmarzluch.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, lolak89 napisał:

Grupo moja luba, co myślicie żeby w niedzielę pojechać na jakąś 17:00 Do Starej Róży w nasze stare miejsce? Popatrzeć do 21:00 i jak ludzie pójść spać żeby się wyspać na poniedziałek? :) są chętni? Ma być pogoda podobno. 

Na icm na razie widzę pełne  zachmurwienie..

 

Godzinę temu, lolak89 napisał:

Ja u siebie z podwórka mam 21.5

Tfu na psa urok! A żeby ci tam szklarnie postawili :D

  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, lolak89 napisał:

Blisko Warszawy macie 21.70 niebo jak w tej miejscówce co koło Starej Róży? :)

 

Zbyt blisko to nie mamy. Za to lepszy dojazd.

 

9 godzin temu, tomchm napisał:

 Poza tym w Mostówce dopiero po 22.00 ma być bezchmurne niebo. A jak będzie w praktyce, to się zobaczy...

Teraz widzę, że koło Opola spore okienko.

 

Pozdrowienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W weekend byłem w odwiedzinach u rodziców w Siedlcach. Prognozy pogody na nockę z soboty na niedzielę zapowiadały bezchmurne niebo, tak więc zabrałem ze sobą mojego Bressera 102XS. Prognozy pogody sprawdziły się i w godz. 21.30-23.00 prowadziłem obserwacje z pola znajomych w Helenowie (ok. 30 km na południowy zachód od Siedlec). 

 

Niebo było wspaniale rozgwieżdżone, M31 widoczna gołym okiem bez problemów. Niewielkie łuny biły od Stoczka Łukowskiego, Łukowa i Siedlec, ale nie przeszkadzały one specjalnie w obserwacjach. Ciemność nieba w miejscu, w którym prowadziłem obserwacje to ok. 21,66 mag. Wilgoć była bardzo duża, pod koniec obserwacji szron z teleskopu można było niemal skrobać. Zaś co do temperatury, to samochodowy termometr o godz. 23.00 pokazał -4oC. 

 

W obserwacjach skupiłem się na obiektach Katalogu Messiera. Podaję poniżej listę obiektów, które udało mi się zaobserwować podczas tej krótkiej sesji obserwacyjnej:

M29, M31-39, M41, M42, M44, M45, M50, M52, M81, M82, M103. 

Poniżej podaję również listę tych obiektów, które chciałem zaobserwować, ale nie udało się:

a) M46, M47, M51, M101 - były zbyt nisko nad horyzontem i to dodatkowo w miejscach, w których łuna od miast była najsilniejsza;

b) Uran - mimo, że jego jasność oznaczona jest jako 5,7 mag, to nie byłem w stanie odróżnić go od innych gwiazd wokół niego.

 

Generalnie z sesji jestem bardzo zadowolony. Najbardziej zależało mi na obserwacjach M42, w mniejszym stopniu na M44. W przypadku M42 to już przy powiększeniu 30x byłem w stanie rozróżnić cztery gwiazdy stanowiące wierzchołki Trapezu. Zaś przy powiększeniu 15x cała M44 mieści mi się w polu widzenia okularu. 

Reszta obiektów robiła dla mnie tak naprawdę jako dodatek do obserwacji...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.