Jump to content

Mazowiecka Grupa Obserwacyjna (Warszawa i okolice) - spotkania

Recommended Posts

Cześć.
Powoli się przymierzam dołączyć do was :) Ale czasem ciężko logistycznie bo sprzęt mam na działce i zanim się ogarnę po pracy i dojadę na miejscówkę to już środek nocy będzie. Ale kiedyś się zbiorę :D Tylko pytanie mam. Jak się spotykacie gdzieś pod Warszawą, w szczerym polu to raczej na wizuala czy robicie też zdjęcia? Jak zdjęcia to jak sobie radzicie z prundem ?

Nie wiem czy ktoś focił w Stoczku Ł. ale jeśli chcesz to prąd tylko z akumulatorów itp. 

Przyjeżdżaj bez sprzętu wcześniej. Damy popatrzeć swoimi.

Jak pogoda ? Meteoblue dziś lepsze niż wczoraj :) Jak będę około 18.45 w Osinach na sprawdzenie miejsca pasuje ? Jak będzie źle to na 19 będę w S. Róży zapewne.

5 minut temu, astrokarol napisał:

To pojadę później bo nie chce sam siedzieć, po 19 będę w Osinach). Spróbuje się jeszcze do Marcina dodzwonić czy jedzie. Ostatecznie napiszę o 15 czy jadę. 

Pisz do Marcina koniecznie, dziś ma jechać oglądać lornetkę kątową 100 mm, jeśli kupi to pewnie z przyjemnością by ją przetestował tego samego dnia :) 

1 godzinę temu, astrokarol napisał:

To pojadę później bo nie chce sam siedzieć, po 19 będę w Osinach). Spróbuje się jeszcze do Marcina dodzwonić czy jedzie. Ostatecznie napiszę o 15 czy jadę. 

Daj koniecznie znać bo mamy niewiele gorsze miejsce dużo bliżej ale na płn-wsch od Warszawy i w okolice Stoczka jeździmy w sumie głównie po to żeby z wami popaczać.

4 godziny temu, wismat napisał:

Cześć.
Powoli się przymierzam dołączyć do was :) Ale czasem ciężko logistycznie bo sprzęt mam na działce i zanim się ogarnę po pracy i dojadę na miejscówkę to już środek nocy będzie. Ale kiedyś się zbiorę :D Tylko pytanie mam. Jak się spotykacie gdzieś pod Warszawą, w szczerym polu to raczej na wizuala czy robicie też zdjęcia? Jak zdjęcia to jak sobie radzicie z prundem ?

Tu raczej wizual. O ile nie będziesz laptopem po oczach świecił to zapraszamy :)

3 minuty temu, Astrobonq napisał:

Daj koniecznie znać bo mamy niewiele gorsze miejsce dużo bliżej ale na płn-wsch od Warszawy i w okolice Stoczka jeździmy w sumie głównie po to żeby z wami popaczać.

Jadę na 90%. Marcin prawdopodobnie też (ale będzie najwcześniej o 21). Kwestia prognoz pogody no i czy Wy jedziecie. Dawno nie patrzyłem więc mam dużą ochotę. Czyli od Was narazie Was dwóch i być może Peatcher ?

44 minuty temu, astrokarol napisał:

Dobra, ja będę około 19 w Osinach. Marcin jeszcze nie wie więc na razie tylko ja sam. 

Dajcie znać kto jedzie ostatecznie. 

Korki i logistyka zweryfikowały nasze plany i niestety nie wpadniemy do Osin. Chcemy zacząć jak najwcześniej żeby się załapać na górowanie Pieca i Erydanu, więc jedziemy bliżej. Przez korki i odległość wychodzi 1godz różnicy jeśli chodzi o czas dojazdu.

Godzinę temu, Astrobonq napisał:

Korki i logistyka zweryfikowały nasze plany i niestety nie wpadniemy do Osin. Chcemy zacząć jak najwcześniej żeby się załapać na górowanie Pieca i Erydanu, więc jedziemy bliżej. Przez korki i odległość wychodzi 1godz różnicy jeśli chodzi o czas dojazdu.

Dobra, to dziś podwórko.

1 godzinę temu, PiotrTheUniverse napisał:

Michał dosłownie spadł ze stołka w pewnym momencie. 

To nie ja spadłem, to stołek się pode mną rozleciał. Był zbyt przytłoczony faktem, że zapomniałem zabrać walizki z okularami i że Piec z Erydanem zdążyły wejść w łunę zaraz po naszym przyjeździe :D

Gdyby Piotrek nie pożyczał mi okularów to bym został tylko z lornetkami a tak udało się odhaczyć ponad 20 nowych obiektów (choć z uwagi na fakt, że uhc też nie wziąłem to i lista obserwacyjna była robiona od nowa na kolanie).

Edited by Astrobonq
W dniu 21.12.2019 o 09:02, astrokarol napisał:

Znów post pod postem. Udało się Wam coś popatrzeć ? U mnie porażka. W sumie tylko M42 była okazała (jak zwykle). 

Żałuję, że nie udało się dołączyć, ale też wykorzystaliśmy wieczór. Byliśmy z kolegą Michałem (sp5nzu na AM) na parkingu w Roztoce od około 20:00 do 22:30. Zdecydował czas dojazdu 35m vs 2h do Stoczka. Miejscówka ok, ale wydaje się gorsza od Mostówki. Trudno porównać po jednej wizycie. Pewnie można znaleźć lepszą w okolicy. Od południowego wschodu spora łuna od Ożarowa i Warszawy. Przypuszczam, że trzeba jechać 70km a nie 35km od Warszawy, aby było ciemno. Z tyłu zbyt blisko droga, więc na początku było dość głośno. Światła przejeżdżających aut nie przeszkadzały, bo nie świecą w bok i schowaliśmy się dość głęboko. W lato to miejsce nie ma sensu, ze względu na wiaty ogniska, grile itp.

Do dyspozycji był Newton 10" i małe lornetki. Newton Michała mimo podróży i konieczności składania (Light Bridge) utrzymał kolimację bez poprawek.  Zaliczyliśmy standardowe obiekty M81, M82, M42, M31, Mki w Woźnicy, Double Cluster, kilka planetarek i inne. Seeing był bardzo średni. Dawno nie oglądałem M42, więc robiła duże wrażenie. Punktowe gwiazdki w Mkach to jak zwykle przyjemny widok. Ładnie było widać kolory gwiazd w gromadzie podwójnej i innych gromadach otwartych.  W dodatku do wizuala zrobiłem kilka zdjęć z Pentax O-GPS (aparat na statywie, a stabilizacja matrycy śledzi ruch gwiazd).  Aparat to Pentax K-70 niemodyfikowany, obiektyw Pentax DA 50mm f1.8 (przymknięty do f2.8)

doublecluster_out2.thumb.jpg.ceabded7a8ca4f1f140c3aabfa8afa72.jpg

33 x 40s

Andromeda_out.thumb.jpg.bd958d44fe72af1f730ddac15161ac8d.jpg

18 x 30s

woznica_out.thumb.jpg.6a64179218d678be34e1b04ccc64bb4f.jpg

11 x 30s

• Like 3
  • 2 weeks later...

Dzień dobry. Wczoraj, koło Dębienicy bylo lukane z Astrobonq - Syntami 8 i 12. W końcu nie pisaliśmy, bo trochę się zeszło zanim obie zmieściły się do Matiza itp.

Ale miejscówka okazała się strzałem w dziesiątke - drzewa iglaste uratowały patrzały przed silnym wiatrem. Patrzyliśmy około 22-3, oto co widziałem przez swoją 12tkę - i daję tym więcej gwiazdek, im więcej mi się coś udało / podobało:

Kategoria 1 - oczoyebstwa:

Triplet Lwa *****

Whirlpool******

Galaktyka Igła******

kategoria 2 - jasne:

Galaktyka M101****

Krab M1 **

M33 **

kategoria 3 - słabsze:

Intergalactic Wanderer*** - spora gradientowa "chmura" na krawędzi jakiegokolwiek ukazania jakiegoś gwiezdnego szczegółu  

Hełm Thora*** - szczegół wylazi z UHC, a jeszcze większa z OIII

Płomień*** (+ 4 cale aperturki i nareszcie porządnie zobaczyłem)

California*  (ta tylko Syntą 8)

Galaktyka NGC584 **(Wieloryb)

Galaktyka NGC596 *(Wieloryb)

Galaktyka NGC600 *(Wieloryb)

Galaktyka NGC615 **(Wieloryb)

kategoria 4 -graniczne:

Mgławica planetarna Sluchawki **(spora kula, a 14 mag; prawie w zenicie - ukazała się tylko z UHC) 

Galaktyka NGC586 *(Wieloryb)

dzisiaj poza zasięgiem:

...Horsehead - chociaż wmawiam sobie, że najjaśniejszy fragment majaczył (z UHC)

Kometa McNaught (13 mag, może po prostu zabrakło mapy do 14 mag)

IC 132, 133  (mgławice w M33)

NGC1360 (dziwna nazwa Jajko Robina - mglawica planetarna; drzewa do wysokości 4-5 stopni zaslonły) 

No i jeszcze M42, M34, Chichoty, Kastor - wszystkie za jasne, by zakwalifikować

23:56 - ...to pewnie się zgadamy na obserwy w przyszłym roku. Amen.

Galaktyki w Wielorybie - dość blisko siebie:

CETUS.jpg

mglawica Słuchaweczki:

headfon.jpg

Edited by PiotrTheUniverse
  • Like 5

Ja wczoraj byłem w Helenowie, ale szybko zwinalem się z powodu chmur... Niemniej kilkanaście Messierow udało się zaliczyć. Co do 16-tki, to czekam na grzałki i na optyczny szukacz - sam Telrad nie wystarczy...

Niemniej gratuluję sesji obserwacyjnej, oraz życzę szczęśliwego Nowego Roku!!!

18 minut temu, tomchm napisał:

Ja wczoraj byłem w Helenowie, ale szybko zwinalem się z powodu chmur... Niemniej kilkanaście Messierow udało się zaliczyć. Co do 16-tki, to czekam na grzałki i na optyczny szukacz - sam Telrad nie wystarczy...

Niemniej gratuluję sesji obserwacyjnej, oraz życzę szczęśliwego Nowego Roku!!!

Wzajemnie. Wincyj paczania w tym roku. A w takie noce jak wczoraj - grzałka zbędna, szkoda, że to w Polsce rzadkość.

Ja się w czwartek wybieram, powinienem zdążyć na godzinę 23 (zachodzący Księżyc)... Może właśnie ta miejscówka koło Dębienicy 52.728057, 21.612566 , ale jeszcze trzeba dać wypowiedzieć się pogodzie.

Edited by PiotrTheUniverse