Skocz do zawartości

Mazowiecka Grupa Obserwacyjna (Warszawa i okolice) - spotkania


wimmer

Rekomendowane odpowiedzi

6 godzin temu, Anna W-ka napisał:

Dzień dobry. :) To mój pierwszy wpis tutaj, cieszę się że znalazłam takie forum. Jestem totalnie zielona w kwestii znajomości nieba, za to uwielbiam się w nie wpatrywać i bardzo chciałabym wiedzieć na co patrzę albo w którą stronę patrzeć by coś zobaczyć. :) Czy jest możliwość by kiedyś dołączyć do któregoś z Waszych spotkań i popatrzeć na to, co Wy?

Ania, jasne że jest możliwość :)Co prawda od 2 miesięcy się jakoś nie za bardzo udaje spotykać, ale ten smutny okres się już chyba niebawem skończy:icon_wink:. Teraz to już chyba bardziej czekamy na okienko pogodowe. 

Jak patrzę na ICM to zastanawiam się czy jutro kontrolnie nie wyskoczyć do Dębicy za Wyszków lub przynajmniej do Mostówki. Wreszcie można by zakupy wypróbować :icon_wink:

Tak że ten, maseczki w garść i może ktoś dołączy??

Edytowane przez Pavlito
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Pavlito napisał:

Ania, jasne że jest możliwość :)Co prawda od 2 miesięcy się jakoś nie za bardzo udaje spotykać, ale ten smutny okres się już chyba niebawem skończy:icon_wink:. Teraz to już chyba bardziej czekamy na okienko pogodowe. 

Jak patrzę na ICM to zastanawiam się czy jutro kontrolnie nie wyskoczyć do Dębicy za Wyszków lub przynajmniej do Mostówki. Wreszcie można by zakupy wypróbować :icon_wink:

Tak że ten, maseczki w garść i może ktoś dołączy??

Super, dzięki! :) 
Jutro nie dam rady, nie zdążę sobie przeorganizować planów do tego czasu. ;) Ale innym razem, jeśli decyzja zapadnie z wyprzedzeniem czasowym, to bardzo chętnie! 
Co do Wyszkowa/Mostówki, mapa mi pokazuje że jechałabym tam ok. godziny; rozumiem że to są Wasze stałe miejscówki gdzie najlepiej się obserwuje niebo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Anna W-ka napisał:

Super, dzięki! :) 
Jutro nie dam rady, nie zdążę sobie przeorganizować planów do tego czasu. ;) Ale innym razem, jeśli decyzja zapadnie z wyprzedzeniem czasowym, to bardzo chętnie! 
Co do Wyszkowa/Mostówki, mapa mi pokazuje że jechałabym tam ok. godziny; rozumiem że to są Wasze stałe miejscówki gdzie najlepiej się obserwuje niebo?

Miejscówek jest kilka w zasadzie z każdej strony Warszawy, byle się wyrwać pod ciemne niebo. Tu masz mapkę https://astropolis.pl/mapa-miejscówek/

Brakuje na niej jeszcze kilku miejsc jak np. Dębienicy https://goo.gl/maps/UzAHCg75vS4j6FaY9  okolic Warki, czy Mszczonowa.

Z tym wyprzedzeniem czasowym bywa często tak, że dopiero na dzień, max 2 przed można coś sensownego powiedzieć o pogodzie, więc warto śledzić wątek :icon_wink:

Edytowane przez Pavlito
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Pavlito napisał:

Miejscówek jest kilka w zasadzie z każdej strony Warszawy, byle się wyrwać pod ciemne niebo. Tu masz mapkę https://astropolis.pl/mapa-miejscówek/

Brakuje na niej jeszcze kilku miejsc jak np. Dębienicy https://goo.gl/maps/UzAHCg75vS4j6FaY9  okolic Warki, czy Mszczonowa.

Z tym wyprzedzeniem czasowym bywa często tak, że dopiero na dzień, max 2 przed można coś sensownego powiedzieć o pogodzie, więc warto śledzić wątek :icon_wink:

No tak, to w sumie zrozumiałe z tym wyprzedzeniem czasowym. :) Śledzę wątek na bieżąco, mam nadzieję że będzie dużo okazji, bo się już trochę nakręciłam na te obserwacje. :D 
Świetna ta mapa z miejscówkami! Dla mnie najwygodniejsze są leżące po zachodniej stronie Wawy, ale do Mostówki jeszcze bym dała radę, bo dojazd prosty. ;)
A o której godzinie się tam jeździ? Sorki za to pytanie, ale piszę z poziomu laika. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeździ się o różnych godzinach zależne od pory roku, obiektów na jakie się nastawiamy, okienek pogodowych i... własnej organizacji czasu. 

Teraz Słońce późno zachodzi i ślizga się blisko horyzontu, więc wczesne obserwacje są możliwe jedynie dla jasnych obiektów. Ja będę startował pewnie ok 21 i widzę że prognoza dla Mostowki i Dębienicy jest prawie taka sama, więc spróbuję do Mostówki. 

Po wschodniej stronie najbliżej Warszawy jest chyba Dobre. Stoczek to już w środku tygodnia dla mnie trochę za daleko...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Pavlito napisał:

 od 2 miesięcy się jakoś nie za bardzo udaje spotykać, ale ten smutny okres się już chyba niebawem skończy:icon_wink:.

Hej, orientujecie się, czy takie wspólne oglądanie jest już legalne? Poczytałem trochę i chyba tak, ale pod warunkiem zachowania dystansu (2m?)- rozumiecie to tak samo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Andrzej87 napisał:

Hej, orientujecie się, czy takie wspólne oglądanie jest już legalne? Poczytałem trochę i chyba tak, ale pod warunkiem zachowania dystansu (2m?)- rozumiecie to tak samo?

Sądzę że dla świętego spokoju trzeba zastosować się do przepisów o zakrywaniu ust i nosa oraz dystansie w miejscach ogólnodostępnych, choć na dobrą sprawę nasze miejscówki są prawie zawsze na terenie prywatnym. Nie są jednak lasem, gdzie nie trzeba nosić maski.  Nie są też parkingiem leśnym, miejscem postoju pojazdów, gdzie trzeba.

Wiekszy problem, to zakaz organizowania spotkań powyżej 2 osób. Tu bezpieczniej byłoby rozstawać się w większej odległości, żeby nie można było tego uznać za zorganizowane spotkanie. W zasadzie to teleskopów nigdy nie ustawiamy  blisko siebie tylko min 5-10 m. Można oczywiście zabrać alkohol IPA do przecierania muszli okularów i założyć rękawiczki. 

Szansa na wizytę służb w nocy na miejscówkach astro jest mała, ale np. w Mostówce ja już przed epidemią miałem 2 wizyty radiowozów.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Pavlito napisał:

Szansa na wizytę służb w nocy na miejscówkach astro jest mała

Własnie mnie to trochę zastanawia (martwi ?). Policja to nie problem (co najwyżej za gromadzenie mandat) ale już jakieś "niepożądane elementy" czytają publicznie dostępne forum o spotkaniach ze sprzętem czasem o wartości 1 i 5 zer ... Czy nie uważacie, że warto o konkretnym miejscu rozmawiać już na PW lub przez telefon ? A na forum tylko ogólnie.

 

To chyba temat na oddzielny wątek.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, astrokarol napisał:

jakieś "niepożądane elementy" czytają publicznie

A to nie wozicie ze sobą przysłowiowego kija bejsbolowego i gazu pieprzowego? :) Mnie kiedyś zaatakowały psy, akurat wybraliśmy się z synem rowerami postrzelać z wiatrówki, dobra okazja była na testy wiatrówki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, isset napisał:

A to nie wozicie ze sobą przysłowiowego kija bejsbolowego i gazu pieprzowego? :) Mnie kiedyś zaatakowały psy, akurat wybraliśmy się z synem rowerami postrzelać z wiatrówki, dobra okazja była na testy wiatrówki :)

Lepiej dmuchać na zimne gdy w grę wchodzą czasami spore sumy i nie "trąbić" na około o miejscu spotkania.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możemy stworzyć sobie grupę na Messengerze żeby się łatwo powiadamiac o planach i miejscach. Bo z tym telefonicznym umawianiem to różnie bywa. Jeden napisze sms, inny zapomni do kolejnej osoby wysłać:emotion-5:

Wątek nie jest aż tak aktywny, żebyśmy się zasypali powiadomieniami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym się bardziej obawiał przypadkowych spotkań np. z niezadowolonym właścicielem łąki itp.  Prawdopodobieństwo "zasadzki" jest znikome. Taki sprzęt byłoby ciężko komuś spieniężyć. Zwykli ludzie nie są świadomi wartości. Poza tym skoro spotkanie to w kupie siła :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapowiada się czysta noc więc wstępnie zapraszam w okolice Otwocka. 

Co do miejsca, jesli ktoś się zdecyduje - PW. 

Z prognoz wynika że temperatury niskie więc zimowy ekwipunek i herbata w termosie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Lynx napisał:

Zapowiada się czysta noc więc wstępnie zapraszam w okolice Otwocka. 

Co do miejsca, jesli ktoś się zdecyduje - PW. 

Z prognoz wynika że temperatury niskie więc zimowy ekwipunek i herbata w termosie. 

Fakt, że wczoraj było coś ok. 2 st C. Do 23.30 były chmury i trochę wilgoci, ale później znacznie się poprawiło. Dziś chyba będzie jeszcze lepiej. Ja uderzę raczej w kierunku północnym (jakby ktoś też chciał :emotion-5:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.05.2020 o 15:05, Andrzej87 napisał:

Zapowiadają się (co najmniej) dwie ładne noce, więc też postaram się wyskaczyć z teleskopem. Prawdopodobnie będę obserwował z miejscówki za Jaktorowem - jak ktoś chce dołączyć niech pisze na priv.

O, to są całkiem niezłe okolice dla mnie. :D Tyle że pewnie już po ptakach, bo pisałeś to 4 dni temu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich! :)

 

Bardzo fajna opcja dla warszawskich, niestety światła tutaj za dużo... Przeglądałem ostatnio jakieś miejsca w pobliżu i znalazłem dość ciemną plamę (wg. www.lightpollutionmap.info) pod Wyszogrodem. Jest tam nawet agroturystyka "U Edyty" - może ktoś już miał okazję sprawdzić? (https://meteor-turystyka.pl/agroturystyka-lady,lady.html)

Byłbym wdzięczny za opinie ;)

 

Pozdr.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
9 godzin temu, Anna W-ka napisał:

I jak tam, udaje Wam się gdzieś jeździć? Ja wiem że chmury itd., ale może były u Was takie wieczory że mogliście obserwować niebo...

Obecnie nie ma nocy astronomicznych, więc kontrast z nieba z ciemnymi DSami jest mały, ale jak będzie okazja, to pewnie i tak będę obserwował :original:.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Hej,

czy ktoś wybiera się na obserwacje ? Jestem chętna osoba "początkująca". Myślałem o okolicy Wilgi bo nie ma co gnać do Stoczka z powodu dość jasnego nieba. Chyba, że chcecie to ja mogę. W tym tygodniu. 

 

Bo w sierpniu to chyba trzeba koniecznie się spotkać ;)

 

EDIT: *jest chętna. Ale błąd :D

Edytowane przez astrokarol
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.