Skocz do zawartości

Co się kryje obok Plejad? - projekt


MateuszW

Rekomendowane odpowiedzi

6 godzin temu, MateuszW napisał:

Szukając w pośpiechu obiektu na cel dla teleskopu (zbliżał się flip...) natrafiłem na LBN777 - mgławicę Baby Eagle (będzie jej osobne zdjęcie). Szybko zerknąłem w Stellarium na jej pozycję i ku zaskoczeniu okazało się, że jest dość blisko Plejad. Plejady natomiast fotografowałem z Samyanga 135 mm i nie mogłem uwierzyć, że nie zmieściła się w kadrze. Nie miałem przy sobie tego zdjęcia, ale szybka analiza wykazała - faktycznie obiekt był tuż poza kadrem. Poszperałem w internecie za szerokimi ujęciami obszaru i podjąłem decyzję - robię mozaikę. Na razie mam więc dwa panele, ale przy najbliższej okazji powstaną kolejne. Jak dużo? Tego jeszcze nie wiem. Jeśli ktoś dysponuje bardzo szerokim zdjęciem tego obszaru, to byłbym wdzięczny - wskaże mi to sensowne kierunki dla rozwinięcia mozaiki. Poprzednio, robiąc te Plejady, miałem plan mozaiki z Kalifornią, jednakże kadry wyszły bez sensu po skosie względem siebie. Jeśli Kalifornia miałaby więc tu dołączyć, będą potrzebne zapewne 2-3 panele. Ale najpierw pójdę w dół, penetrując gąszcz pyłu :)

 

Powoli wypracowuję sobie też jakiś sensowny workflow do obróbki ciemnych mgławic i takich rozległych pól. Opanowałem chyba technikę wystarczająco dobrego wyrównywania pola, co jest zagadnieniem kluczowym. Dolny panel wymaga pewnie jeszcze drugie tyle materiału, to w kolejną pogodną noc.

 

Nikon D7500 + Samyang 135 + CEM25EC (unguided)

167x120s, f/2, ISO400 (góra)

107x120s, f/2, ISO400 (dół)

 

A więc wersja demo:

1041885602_Plejadymozaikasmall.thumb.jpg.1ea7b8c355ade134c82a59655201b17e.jpg

Ponad 9 godzin materiału, ale było warto:like:

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, wessel napisał:

Ja już tam byłem :)

Dzięki! Czyli warto iść na południe :)

A tymczasem:26247427_plejady3kawaki.thumb.jpg.fa91694cd5f886a339772fdec7b51791.jpg

Okazało się, że ta Kalifornia jakoś pasuje do reszty kadrem. Niestety, zakładka jest tak mała, że ICE nie daje rady, a ręczna alignacja w PSie nie wystarcza. No i mam tylko 62 klatki po 2 min, czyli raptem 2h materiału, do tego część klatek przez cirrusa (stąd poświata na gwiazdach). Powyższa mozaika jest więc czysto poglądowa. Trzeba będzie dozbierać materiału z większą zakładką i może coś z tego będzie.

 

Przy okazji znalazłem fajny rodzynek - NGC1514 - Kryształowa Kula, w prawym dolnym rogu klatki z Kalifornią.

planetarka.jpg.c4c900271bf4cb910770e07270b1f94b.jpg

Jest nieco większa od M57. @Lukasz83 co ty na to? :)

Edytowane przez MateuszW
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MateuszW napisał:

Przy okazji znalazłem fajny rodzynek - NGC1514 - Kryształowa Kula, w prawym dolnym rogu klatki z Kalifornią.

Jest nieco większa od M57. @Lukasz83 co ty na to? :)

Jest na liście życzeń na jesień :) Może nawet w tym tygodniu powalczę.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, MateuszW napisał:

To wszystko pokazuje co jest na lewo, a mnie interesuje w dół :)

Update: jak zrozumiałem interesuje CIę w dół na Twojej prezentowanej orientacji ? NA niebie to będzie "na lewo" chyba.

 

A szeroki kadr z 50mm się liczy ? :) Referencyjne mógłbyś uzyć do planowania.

 

Taurus_and%20friends_50mm_2016_2000.jpg

Edytowane przez MaPa
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, MaPa napisał:

Mateuszu zwróć uwagę że w orientacji w której zaprezentowałeś południe masz na prawo. Kalifornia jest "na północy"

Akurat nie myślę aby południe było atrakcyjne.

Jasne, pomyliłem kierunki :) Założyłem, że dół to południe, nie wiem czemu. Zresztą dół zdjęcia to też nie do końca dół na niebie (zakładając Plejady na wschodzie). Trudna sprawa z tymi kierunkami...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.10.2018 o 01:22, MateuszW napisał:

 Jeśli ktoś dysponuje bardzo szerokim zdjęciem tego obszaru, to byłbym wdzięczny - wskaże mi to sensowne kierunki dla rozwinięcia mozaiki.

Myślę, że tu coś znajdziesz:

 

https://www.flickr.com/photos/hiroc/albums/72157601895409211

 

Pozdr.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.