Jump to content

Lorneta 25X100


Flowenol
 Share

Recommended Posts

Serdecznie witamy nowego Forumowicza!! :)

 

Ze swojej strony jestem w stanie rzetelnie napisać tylko coś nt. Celestrona, choć - z tego co mi wiadomo - konstrukcyjnie i optycznie te dwie lornety prawie w ogóle się nie różnią.

 

A więc tak - na wstępie trzeba sobie uczciwie powiedzieć, że zakup lornety 100ki ma sens wtedy i tylko wtedy ;), gdy ma się łatwy dostęp do bardzo dobrego ciemnego nieba. Przekonuję się o tym za każdym razem, kiedy z moim SkyMasterem udaję się gdzieś daleko poza Katowice (po prostu w mieście ta lornetka nie ma dla mnie żadnego zastosowania, natomiast - np. w Bieszczadach - nie potrafię już wyobrazić sobie nocy obserwacyjnej bez niej :)).

 

SkyMaster 25x100 (powiększenie i średnica obiektywu potwierdzona przez moje pomiary), 4cm źrenicy wyjściowej (zgodnie z teorią) i 2,3-2,4 deg pola widzenia (nie 3 deg, jak reklamuje ją producent). Mechanicznie jest to lornetka prawie idealna - jak do tej pory nie znalazłem jednej rzeczy, która miałaby się w niej psuć albo wypracować. Optycznie - no tak... - pozostawia jednak trochę do życzenia, ale powiem szczerze, że na naszym rynku nie dostanie się nic tej jakości za taką cenę (może tylko Vixen Giant 20x80BWCF dostarczył mi tyle frajdy, co Celestron i nie jest dużo droższy zarazem). Lorneta ta cechuje się dużą wrażliwością na zmianę temperatury otoczenia, tak więc długie studzenie bardzo jej sprzyja (po 30 min znika prawie całkowicie kolorowa obwódka wokół Księżyca, co w parze z dobrą bielą obrazu, daje super - przynajmniej dla mnie - widoki naszego satelity). Denerwuje jednak trochę koma na brzegach pola widzenia, która jest, wg mnie, największą wadą tego sprzętu - nie muszę dodawać, że redukuje to jeszcze bardziej "użyteczne" pole widzenia tej lornety. Tym nie mniej pozostają nam ok. 2 deg, gdzie obraz jest bardzo ładny i dla którego warto jest wydać te ciężko zarobione złotówki ;). Może dodam jeszcze, że zadowolony jestem z jakości okularów zamontowanych w tym binarze, które - w porównaniu z konkurencją - dają ogromną wygodę obserwacji!

 

Jeżeli chodzi o jej zastosowanie i możliwości, to głównie używam jej do znajdowania dużych M-ek, gromad otwartych, "przeszukiwania" Drogi Mlecznej i tutaj znajduje ona swój rzeczywisty sens! Od czasu do czasu ulegam pokusie zerknięcia na Saturna albo Jowisza - ok, tarczę i parę szczegółów można zobaczyć, ale w żadnej mierze nie można się nastawiać na coś niezwykłego (od tego mamy teleskopy ;)). Oczywiście Księżyc i Słońce to obiekty, które również prezentują się w SkyMasterze bardzo ładnie.

 

Może to tyle z mojej strony - zaczekajmy jeszcze na opinie użytkowników Sutterów, których też mamy kilku na Forum. Jeżeli miałbyś jeszcze jakieś pytania, to oczywiście służę pomocą.

 

 

Pozdrawiam,

 

Mateusz

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Z 50 sztuk na promocji pozostały tylko trzy więc nie ręczę że w styczniu jeszcze będą dostępne w tej cenie ale na początku stycznia jeszcze powinny być ostatnie dostępne :salu:

Link to comment
Share on other sites

Przepraszam, za zaśmiecanie, ale ta to już jest: kto nie ma w głowie ten ma w paluchach :wink: . Pytanie do Janusza czy mogłbyś do zamówienia na Sutterkę dorzucić filtr Baadera na pokrycie obu obiektywów, i ile mnie to kosztować będzie :?:

 

PozdRufka

Flowenol

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.
Przepraszam, za zaśmiecanie, ale ta to już jest: kto nie ma w głowie ten ma w paluchach :wink: . Pytanie do Janusza czy mogłbyś do zamówienia na Sutterkę dorzucić filtr Baadera na pokrycie obu obiektywów, i  ile mnie to kosztować będzie :?:  

 

PozdRufka

Flowenol

 

Ceny sa podane w ofercie za dm kwadratowy a na obiektywy lornety 100mm potrzebujesz 2 kawałków po 125x125mm aby je dobrze i pewnie oprawić :salu:

Link to comment
Share on other sites

Tylko nie zapominaj kolego , że musisz do niej dokupic statyw

Nie zapominam, na razie mam zamiar posiłkować się dość ciężkim statywem fotograficznym, a w razie czego pomyślę o posadowieniu jej na paralaktyku od mojego starego Uniwersała 150/2800 :idea: 8)

 

cena ok 800-2000 :?  

E..., chyba lekko przesadzasz, Janusz gdzieś pisał, że po odpowiednim liftingu to i na Poruczniku ją posadzę, a on kosztuje 450 PLN więc dużo taniej.

 

ciekawe czy druga twoja połowa sie na to zgodzi :)

No chyba są jakieś urodziny imieniny to niech się cała brać rodzinna zrzuci na cudo, zamiast kwiatki kupować :D

:salu:

Link to comment
Share on other sites

Posłuchaj sie kolego osób majacych do czynienia z lornetami 25X 100 pamietaj, nieidź tu na kompromis jeżeli chodzi o statywy, powiem tak: za 450 mie upisz nic pod tego smoka no chyba ze trafisz jelenia :salu:

Link to comment
Share on other sites

Od razu proponuje statyw pod lornetkę w NASA zamówić. :Cheers:

 

Mitek są dwa punkty.

 

1. Po pierwsze, po co ładować 2000 zł w statyw pod lornetkę lepiej chyba teleskop zakupić na paralaktyku. W kosmos tą lornetką i tak nie polecisz.

 

2. Co się tyczy, JP bo tak zrozumiałem? Chyba nie mieliście do czynienia z jego majstersztykiem. Wiele osób uzna, że przesadzam z pewnością ty też, ale cóż. Prawa dżungli.

 

p.s.

 

Mitek używaj worda jak piszesz posty, bo czasami ciężko jest mi Ciebie zrozumieć. Ja również go używam i efekty są bardzo dobre. :salu:

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Pod te wielkie lornety bardzo dobry okazuje się drewniany statyw Goliat z wysuwaną i przechylną kolumną, w zależności od stanu i wyposażenia chodzi on w granicach 500-900 zł i wart jest swojej ceny bo pięknie i wygodnie dźwiga taką dużą i ciężką 3,9kg Lornetę :salu:

Są do nich też dostępnę 3 kołowe wózki-podstawy które umożliwiają przesuwanie lornety ze statywem np po tarasie lub innej równej nawierzchni a jednym ruchem dźwigi blokowanej nogą wózek blokuje się jak wryty i tak samo jednym ruchem łatwo się odblokowuje :salu:

Link to comment
Share on other sites

Pod te wielkie lornety bardzo dobry okazuje się drewniany statyw Goliat z wysuwaną i przechylną kolumną

 

Potwierdzam mam ten statyw i jestem z niego zadowolony, z poczatku chciałem oszczędzac i wieszałem lornetke na tanim paralaktyku niestety drgania były wieksze niz u osoby z parkinsonem trzymana w rekach :roll:

 

Do autora tematu: Wieszasz lornetke na statywie fotograficznym np na goliacie i zwalniasz blokady obydu osi a rączką przeszukujesz niebo bez żadnycg drgań :D

Link to comment
Share on other sites

Wszystkim wielkie dzięki za podpowiedzi i odpowiedzi :D

Do autora tematu: Wieszasz lornetke na fotograficznym np na goliacie i zwalniasz blokady obydu osi a rączką przeszukujesz niebo bez żadnycg drgań :D

No to zaczynam zbierać na ten statyw :D . Lorneta za nie długo pewnie przyjedzie :Cheers: ale na razie trzeba będzie posiłkować się rozwiązaniami pośrednimi. Niestety u nas w Polsce już tak jest, że nie wielu z nas stać na wydanie od razu 2500 PLN :(

:salu:

Link to comment
Share on other sites

Witam,

 

Czeka Cię teraz pasmo niezapomnianych wrażeń związanych z użytkowaniem tego bino... :) :hello2: Jak tylko będziesz miał okazję coś poobserwować swoim nowym nabytkiem, to napisz proszę dwa słowa na Forum...!!

 

I taka osobista rada - wykombinuj (mądrze ;)) sobie jakiś statywik do tej lornety i przy najbliższej nadarzającej się okazji wyjedź sobie w Bieszczady... :) :shock: :Boink:

 

 

Pozdrawiam,

 

Mateusz

Link to comment
Share on other sites

Właśnie wróciłem z Jarnołtówka/k. Głuchołaz/k. Opola (przy granicy z Czechami). Niebo było czyste przez jedną noc, więc wyszedłem na dach ośrodka z Sutterem i statywem, bo Orion akurat wschodził. M42 wyszła ładnie, po raz pierwszy w życiu widziałem pełny kształt mgławicy. Po 30min w lewym okularze zrobiła się mgiełka otaczająca gwiazdy/latarnie i wszystkie inne źródła światła. Lewy obiektyw nie był zaparowany, co to było?

Na mrozie regulacja ostrości chodzi ciężko, powiedziałbym nawet, że bardzo cieżko.

Link to comment
Share on other sites

Witam,

 

Po 30min w lewym okularze zrobiła się mgiełka otaczająca gwiazdy/latarnie i wszystkie inne źródła światła. Lewy obiektyw nie był zaparowany, co to było?

 

Może nie obiektyw, ale okular...? Ja też miałem tak kilka razy - zastanawiałem się co powoduje okrągłe halo wokół Księżyca (okazało się, że winnym był zaparowane w wyniku oddychania na mrozie soczewki okularowe).

 

Na mrozie regulacja ostrości chodzi ciężko, powiedziałbym nawet, że bardzo cieżko

 

Podobny problem jest z Celestronem - być może w mniejszym stopnium, ale mróz wyjątkowo mechanice nie sluży. Tym nie mniej jeżeli skala tego zjawiska u Ciebie jest tak duża, to może można by pomyśleć o jakimś smarze bardziej odpornym na niskie temperatury (nie znam się na tym, ale co innego można zrobić...?).

 

A wracając do obserwacji i M42, to - nie wiem czy się ze mną zgodzisz - w "zwyczajnych" warunkach obserwacyjnych (5 mag gołym okiem) ten Messier nie robi wielkiego wrażenia w setce (w Jodłowie natomiast, przez bino Piotra Z, prezentował się nadzwyczaj pięknie :)).

 

 

Pozdrawiam,

 

Mateusz

Link to comment
Share on other sites

Rzeczywiście w "zwyczajnych" warunkach M42 nie robi większego wrazenia, ale jak się ją obserwuje na czystym zimowym niebie, gdzieś w pobliżu granicy polsko-czeskiej (czyt. "zadupie"), to wychodzi już znacznie lepiej. Zwłaszcza, że nie miałem zaadaptowanego wzroku i wystudzonej lornety. Warunki były dobre - widziałem Drogę Mleczną, chociaż słabo.

Wszystko niestety popsuł statyw, więc trzeba będzie pozbierać pieniądze i kupić Goliata. Jak na swoją cenę, to mój statyw prezentuje się dobrze, jednak, gdy jest okazja, która zdarza się raz w roku i człowiek chce przeżyć kilka wspaniałych chwil pod czystym zimowym niebem, to wtedy każde, nawet najmniejsze drgnięcie, brak blokady na nogach statywu (nogi rozjeżdżają się) oraz pokrętło do mocowania lornety, które obsługuje się dość ciężko (nawet gdy dokręcam z całych sił, to lorneta i tak nie jest zamocowana na sztorc) denerwuje:wink

Link to comment
Share on other sites

Lorneta przyszła w piątek :Cheers: ale od piątku nie było nocy bez chmury nawet na chwilę :Cry: . O wrażeniach nt. wyglądu lornety nie będę się rozpisywał bo dość napisał o tym i Krzysiek i Janusz. Wszystko prawda :D

Jedno jest pewne - posłucham Mitka i całej Reszty - porządny statyw za jakiś czas znowu ogołoci mój portfel :wink: :oco:

BTW Janusz zrób coś proszę :opanie: z tym zdjęciem Goliata w dziale Używane bo po powiększeniu jest ono tak samo małe jak na fotce z opisem i nie można sobie go bliżej oblookać :D

:salu:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 58 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.