Skocz do zawartości

Lorneta 25X100


Flowenol

Rekomendowane odpowiedzi

Serdecznie witamy nowego Forumowicza!! :)

 

Ze swojej strony jestem w stanie rzetelnie napisać tylko coś nt. Celestrona, choć - z tego co mi wiadomo - konstrukcyjnie i optycznie te dwie lornety prawie w ogóle się nie różnią.

 

A więc tak - na wstępie trzeba sobie uczciwie powiedzieć, że zakup lornety 100ki ma sens wtedy i tylko wtedy ;), gdy ma się łatwy dostęp do bardzo dobrego ciemnego nieba. Przekonuję się o tym za każdym razem, kiedy z moim SkyMasterem udaję się gdzieś daleko poza Katowice (po prostu w mieście ta lornetka nie ma dla mnie żadnego zastosowania, natomiast - np. w Bieszczadach - nie potrafię już wyobrazić sobie nocy obserwacyjnej bez niej :)).

 

SkyMaster 25x100 (powiększenie i średnica obiektywu potwierdzona przez moje pomiary), 4cm źrenicy wyjściowej (zgodnie z teorią) i 2,3-2,4 deg pola widzenia (nie 3 deg, jak reklamuje ją producent). Mechanicznie jest to lornetka prawie idealna - jak do tej pory nie znalazłem jednej rzeczy, która miałaby się w niej psuć albo wypracować. Optycznie - no tak... - pozostawia jednak trochę do życzenia, ale powiem szczerze, że na naszym rynku nie dostanie się nic tej jakości za taką cenę (może tylko Vixen Giant 20x80BWCF dostarczył mi tyle frajdy, co Celestron i nie jest dużo droższy zarazem). Lorneta ta cechuje się dużą wrażliwością na zmianę temperatury otoczenia, tak więc długie studzenie bardzo jej sprzyja (po 30 min znika prawie całkowicie kolorowa obwódka wokół Księżyca, co w parze z dobrą bielą obrazu, daje super - przynajmniej dla mnie - widoki naszego satelity). Denerwuje jednak trochę koma na brzegach pola widzenia, która jest, wg mnie, największą wadą tego sprzętu - nie muszę dodawać, że redukuje to jeszcze bardziej "użyteczne" pole widzenia tej lornety. Tym nie mniej pozostają nam ok. 2 deg, gdzie obraz jest bardzo ładny i dla którego warto jest wydać te ciężko zarobione złotówki ;). Może dodam jeszcze, że zadowolony jestem z jakości okularów zamontowanych w tym binarze, które - w porównaniu z konkurencją - dają ogromną wygodę obserwacji!

 

Jeżeli chodzi o jej zastosowanie i możliwości, to głównie używam jej do znajdowania dużych M-ek, gromad otwartych, "przeszukiwania" Drogi Mlecznej i tutaj znajduje ona swój rzeczywisty sens! Od czasu do czasu ulegam pokusie zerknięcia na Saturna albo Jowisza - ok, tarczę i parę szczegółów można zobaczyć, ale w żadnej mierze nie można się nastawiać na coś niezwykłego (od tego mamy teleskopy ;)). Oczywiście Księżyc i Słońce to obiekty, które również prezentują się w SkyMasterze bardzo ładnie.

 

Może to tyle z mojej strony - zaczekajmy jeszcze na opinie użytkowników Sutterów, których też mamy kilku na Forum. Jeżeli miałbyś jeszcze jakieś pytania, to oczywiście służę pomocą.

 

 

Pozdrawiam,

 

Mateusz

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Z 50 sztuk na promocji pozostały tylko trzy więc nie ręczę że w styczniu jeszcze będą dostępne w tej cenie ale na początku stycznia jeszcze powinny być ostatnie dostępne :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, za zaśmiecanie, ale ta to już jest: kto nie ma w głowie ten ma w paluchach :wink: . Pytanie do Janusza czy mogłbyś do zamówienia na Sutterkę dorzucić filtr Baadera na pokrycie obu obiektywów, i ile mnie to kosztować będzie :?:

 

PozdRufka

Flowenol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.
Przepraszam, za zaśmiecanie, ale ta to już jest: kto nie ma w głowie ten ma w paluchach :wink: . Pytanie do Janusza czy mogłbyś do zamówienia na Sutterkę dorzucić filtr Baadera na pokrycie obu obiektywów, i  ile mnie to kosztować będzie :?:  

 

PozdRufka

Flowenol

 

Ceny sa podane w ofercie za dm kwadratowy a na obiektywy lornety 100mm potrzebujesz 2 kawałków po 125x125mm aby je dobrze i pewnie oprawić :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko nie zapominaj kolego , że musisz do niej dokupic statyw

Nie zapominam, na razie mam zamiar posiłkować się dość ciężkim statywem fotograficznym, a w razie czego pomyślę o posadowieniu jej na paralaktyku od mojego starego Uniwersała 150/2800 :idea: 8)

 

cena ok 800-2000 :?  

E..., chyba lekko przesadzasz, Janusz gdzieś pisał, że po odpowiednim liftingu to i na Poruczniku ją posadzę, a on kosztuje 450 PLN więc dużo taniej.

 

ciekawe czy druga twoja połowa sie na to zgodzi :)

No chyba są jakieś urodziny imieniny to niech się cała brać rodzinna zrzuci na cudo, zamiast kwiatki kupować :D

:salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posłuchaj sie kolego osób majacych do czynienia z lornetami 25X 100 pamietaj, nieidź tu na kompromis jeżeli chodzi o statywy, powiem tak: za 450 mie upisz nic pod tego smoka no chyba ze trafisz jelenia :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od razu proponuje statyw pod lornetkę w NASA zamówić. :Cheers:

 

Mitek są dwa punkty.

 

1. Po pierwsze, po co ładować 2000 zł w statyw pod lornetkę lepiej chyba teleskop zakupić na paralaktyku. W kosmos tą lornetką i tak nie polecisz.

 

2. Co się tyczy, JP bo tak zrozumiałem? Chyba nie mieliście do czynienia z jego majstersztykiem. Wiele osób uzna, że przesadzam z pewnością ty też, ale cóż. Prawa dżungli.

 

p.s.

 

Mitek używaj worda jak piszesz posty, bo czasami ciężko jest mi Ciebie zrozumieć. Ja również go używam i efekty są bardzo dobre. :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Pod te wielkie lornety bardzo dobry okazuje się drewniany statyw Goliat z wysuwaną i przechylną kolumną, w zależności od stanu i wyposażenia chodzi on w granicach 500-900 zł i wart jest swojej ceny bo pięknie i wygodnie dźwiga taką dużą i ciężką 3,9kg Lornetę :salu:

Są do nich też dostępnę 3 kołowe wózki-podstawy które umożliwiają przesuwanie lornety ze statywem np po tarasie lub innej równej nawierzchni a jednym ruchem dźwigi blokowanej nogą wózek blokuje się jak wryty i tak samo jednym ruchem łatwo się odblokowuje :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod te wielkie lornety bardzo dobry okazuje się drewniany statyw Goliat z wysuwaną i przechylną kolumną

 

Potwierdzam mam ten statyw i jestem z niego zadowolony, z poczatku chciałem oszczędzac i wieszałem lornetke na tanim paralaktyku niestety drgania były wieksze niz u osoby z parkinsonem trzymana w rekach :roll:

 

Do autora tematu: Wieszasz lornetke na statywie fotograficznym np na goliacie i zwalniasz blokady obydu osi a rączką przeszukujesz niebo bez żadnycg drgań :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkim wielkie dzięki za podpowiedzi i odpowiedzi :D

Do autora tematu: Wieszasz lornetke na fotograficznym np na goliacie i zwalniasz blokady obydu osi a rączką przeszukujesz niebo bez żadnycg drgań :D

No to zaczynam zbierać na ten statyw :D . Lorneta za nie długo pewnie przyjedzie :Cheers: ale na razie trzeba będzie posiłkować się rozwiązaniami pośrednimi. Niestety u nas w Polsce już tak jest, że nie wielu z nas stać na wydanie od razu 2500 PLN :(

:salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Czeka Cię teraz pasmo niezapomnianych wrażeń związanych z użytkowaniem tego bino... :) :hello2: Jak tylko będziesz miał okazję coś poobserwować swoim nowym nabytkiem, to napisz proszę dwa słowa na Forum...!!

 

I taka osobista rada - wykombinuj (mądrze ;)) sobie jakiś statywik do tej lornety i przy najbliższej nadarzającej się okazji wyjedź sobie w Bieszczady... :) :shock: :Boink:

 

 

Pozdrawiam,

 

Mateusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wróciłem z Jarnołtówka/k. Głuchołaz/k. Opola (przy granicy z Czechami). Niebo było czyste przez jedną noc, więc wyszedłem na dach ośrodka z Sutterem i statywem, bo Orion akurat wschodził. M42 wyszła ładnie, po raz pierwszy w życiu widziałem pełny kształt mgławicy. Po 30min w lewym okularze zrobiła się mgiełka otaczająca gwiazdy/latarnie i wszystkie inne źródła światła. Lewy obiektyw nie był zaparowany, co to było?

Na mrozie regulacja ostrości chodzi ciężko, powiedziałbym nawet, że bardzo cieżko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Po 30min w lewym okularze zrobiła się mgiełka otaczająca gwiazdy/latarnie i wszystkie inne źródła światła. Lewy obiektyw nie był zaparowany, co to było?

 

Może nie obiektyw, ale okular...? Ja też miałem tak kilka razy - zastanawiałem się co powoduje okrągłe halo wokół Księżyca (okazało się, że winnym był zaparowane w wyniku oddychania na mrozie soczewki okularowe).

 

Na mrozie regulacja ostrości chodzi ciężko, powiedziałbym nawet, że bardzo cieżko

 

Podobny problem jest z Celestronem - być może w mniejszym stopnium, ale mróz wyjątkowo mechanice nie sluży. Tym nie mniej jeżeli skala tego zjawiska u Ciebie jest tak duża, to może można by pomyśleć o jakimś smarze bardziej odpornym na niskie temperatury (nie znam się na tym, ale co innego można zrobić...?).

 

A wracając do obserwacji i M42, to - nie wiem czy się ze mną zgodzisz - w "zwyczajnych" warunkach obserwacyjnych (5 mag gołym okiem) ten Messier nie robi wielkiego wrażenia w setce (w Jodłowie natomiast, przez bino Piotra Z, prezentował się nadzwyczaj pięknie :)).

 

 

Pozdrawiam,

 

Mateusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście w "zwyczajnych" warunkach M42 nie robi większego wrazenia, ale jak się ją obserwuje na czystym zimowym niebie, gdzieś w pobliżu granicy polsko-czeskiej (czyt. "zadupie"), to wychodzi już znacznie lepiej. Zwłaszcza, że nie miałem zaadaptowanego wzroku i wystudzonej lornety. Warunki były dobre - widziałem Drogę Mleczną, chociaż słabo.

Wszystko niestety popsuł statyw, więc trzeba będzie pozbierać pieniądze i kupić Goliata. Jak na swoją cenę, to mój statyw prezentuje się dobrze, jednak, gdy jest okazja, która zdarza się raz w roku i człowiek chce przeżyć kilka wspaniałych chwil pod czystym zimowym niebem, to wtedy każde, nawet najmniejsze drgnięcie, brak blokady na nogach statywu (nogi rozjeżdżają się) oraz pokrętło do mocowania lornety, które obsługuje się dość ciężko (nawet gdy dokręcam z całych sił, to lorneta i tak nie jest zamocowana na sztorc) denerwuje:wink

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lorneta przyszła w piątek :Cheers: ale od piątku nie było nocy bez chmury nawet na chwilę :Cry: . O wrażeniach nt. wyglądu lornety nie będę się rozpisywał bo dość napisał o tym i Krzysiek i Janusz. Wszystko prawda :D

Jedno jest pewne - posłucham Mitka i całej Reszty - porządny statyw za jakiś czas znowu ogołoci mój portfel :wink: :oco:

BTW Janusz zrób coś proszę :opanie: z tym zdjęciem Goliata w dziale Używane bo po powiększeniu jest ono tak samo małe jak na fotce z opisem i nie można sobie go bliżej oblookać :D

:salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.