Skocz do zawartości

W sercu M42 (mały przegląd dysków protoplanetarnych i obiektów HH)


Lukasz83

Rekomendowane odpowiedzi

Najjaśniejsze gwiazdy mają dziurkę w środku ;)

Świetnie rozbity trapez, gratuluję!

Wg grafiki na tej stronie:

https://www.skyandtelescope.com/observing/star-trapping-in-orions-trapezium/

realna rozdzielczość Twojego zdjęcia to jakieś 1.5-2". Przynajmniej w *teorii* ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Behlur_Olderys napisał:

Najjaśniejsze gwiazdy mają dziurkę w środku ;)

Świetnie rozbity trapez, gratuluję!

Wg grafiki na tej stronie:

https://www.skyandtelescope.com/observing/star-trapping-in-orions-trapezium/

realna rozdzielczość Twojego zdjęcia to jakieś 1.5-2". Przynajmniej w *teorii* ;)

Dzięki :) Dekonwolucja zrobiła z gwiazd obwarzanki :P

Ocena rozdzielczości w oparciu o główne gwiazdy trapezu może być nieco złudna ponieważ są one mocno rozlane, ale nie przez seeing ale przez prześwietlenie. Lepiej to oceniać na podstawie innych gwiazdek (dużo słabszych) wokół Trapezu ale nie wiem jaką dokładnie mają separację.

Tak czy inaczej pewnie rozdzielność będzie oscylować w granicach 1'' - 2''

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz dobre warunki na ten setup. Patrzę na seeing od jakiegoś czasu w swoich okolicach przez dużo mniejszą ogniskową i po prostu nie szans na zabawę z taką skalą :)

Fajnie się to ogląda w tej wielkości. Wiedziałem, że tam wycelujesz ale jak napisałeś nie myślałem że tak szybko.

Edytowane przez MaPa
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MaPa napisał:

Masz dobre warunki na ten setup. Patrzę na seeing od jakiegoś czasu w swoich okolicach przez dużo mniejszą ogniskową i po prostu nie szans na zabawę z taką skalą :)

Fajnie się to ogląda w tej wielkości. Wiedziałem, że tam wycelujesz ale jak napisałeś nie myślałem że tak szybko.

Seeing u mnie jest bardzo kapryśny - na jednej klatce potrafi wyjść "igła" a na drugiej kompletny "plastuś".

W tym wypadku robotę zrobiły krótkie czasy po 250ms - udało się wybrać sporo niezłych klatek ale przez niskie położenie obiektu odrzut był na poziomie 50%.

 

Jak pisałem będę próbował jeszcze raz przy wyższym położeniu mgławicy - późną jesienią :) No i ze zdecydowanie większą ilością materiału. Myślę, że warto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już pisałem, trzeba dział astrofoto podzielić na wielkoskalowe, średnioskalowe i małej skali :) Wiedziesz prym w tym pierwszym.
Zdjęcie jest przepiękne, szczególnie jak ktoś podziwiał już tę mgławicę w dużym powiększeniu i ma ten obraz przed oczami :)
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.