Skocz do zawartości

Fish Head IC 1795 Ha


kubaman

Rekomendowane odpowiedzi

Miałeś dużo lepsze gwiazdki bez TC jeszcze na początku roku, tym bardziej że dość w sporej mierze poradziłeś sobie z wcześniejszymi nie osiowościami.

Ja bym go sobie darował.Popracuj nad lepszym zamocowaniem guidera, ostatnio miałeś 80/480 i były problemy..jeśli nadal sprawia on te problemy ja bym wymienił na przykład na 60/210 + jakiś barlow 1.5x/2x co jest dużo sztywniejsze i łatwiejsze do zamocowania.(na przykład dwie zaciskowe obejmy na obiektyw).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, kubaman napisał:

otóż akurat ASI 1600 ma tą cholerną przypadłość, że szybka ochronna czipa nie ma coatingu i daje te paskudne wzory refleksyjne od pikseli.

Dziwne, robię ASI1600 i nie mam żadnych wzorów refleksyjnych od pikseli... możesz rozwinąć temat?

 

10 godzin temu, kubaman napisał:

zajmuję się fotografią 25 lat, ale człowiek ciągle się uczy

ooo tak - szczególnie jeśli fotograf chce przekuć doświadczenia na astrofotografię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Tayson napisał:

Możesz zrobić jakąś fotkę z podpięty aparatem zamiast asi? 

myślę o tym , ale nie mam kabla na razie, a nie chce stac z pilotem całą noc :)

 

4 godziny temu, Selmak napisał:

Miałeś dużo lepsze gwiazdki bez TC jeszcze na początku roku, tym bardziej że dość w sporej mierze poradziłeś sobie z wcześniejszymi nie osiowościami.

Ja bym go sobie darował.Popracuj nad lepszym zamocowaniem guidera, ostatnio miałeś 80/480 i były problemy..jeśli nadal sprawia on te problemy ja bym wymienił na przykład na 60/210 + jakiś barlow 1.5x/2x co jest dużo sztywniejsze i łatwiejsze do zamocowania.(na przykład dwie zaciskowe obejmy na obiektyw).

zmieniłem guider (60/172), zmieniłem mocowanie, znalazłem luz na śrubach osi RA (spory) po chyba przeglądzie poprzedniego właściciela, który nie dokręcił śrub głęboko w trzewiach monta, zmieniłem mocowanie samego obiektywu, poprawiłem naciąg pasków. Brak zauważalnego wpływu na guiding. Właściciel Avalona proponuje mi wysłanie monta na przegląd, ale nie chcę tego robić, bo po wyłączeniu guidingu mnt zachowuje się w miarę normalnie. Więc po dwóch miesiącach i wydanej kasie dowiem się, że nic mu nie jest.

 

Jedyne co, to teraz mogę mieć w miarę dobre gwiazdy, pomimo fatalnego wykresu (i na odwrót). Teraz częściej mam jakieś nieosiowości, gwiazdy lecą w różne strony i w zależności od czasu/obiektu w sesji.

 

Godzinę temu, Pav1007 napisał:

Dziwne, robię ASI1600 i nie mam żadnych wzorów refleksyjnych od pikseli... możesz rozwinąć temat?

 

ooo tak - szczególnie jeśli fotograf chce przekuć doświadczenia na astrofotografię.

Temat bardzo znany, wyjaśniony przez właściciela ZWO na forum ZWO. Czip do ASI 1600 nie ma coatingu na szybce ochronnej, fabrycznie. Nie mówimy o tej od kamery, tylko o tej od czipa. Naświetlając bardzo jasne gwiazdy widzisz wzór dyfrakcyjny utworzony na samym pikselu. Widać to na przykład tutaj

albo tu: https://www.cloudynights.com/topic/565014-new-to-narrowband-imaging-question-about-strange-pattern-in-bright-star-halo/

 

Ponadto jest to przyczyną bardzo mocnych odbić wewnętrznych dla jasnych gwiazd, które powodują super mocne halo przy filtrach optolonga (stare filtry w zestawie ZWO, teraz mają filtry NEW, mniej wrażliwe na to zjawisko). Sam tego doświadczyłem i musiałem zmienić na Baadery.

Ostatnią uwagę traktuję jak złośliwość. Możesz mi odmawiać wiedzy asto do woli, jestem dyletantem, ale nie pisałem o astro tylko o przesłonie obiektywu EF. I miałem rację.

 

Tomasz Habaj - nie wiem czy wiesz, ale mechaniczne zblokowanie przesłony poprzez wykręcenie obiektywu z bagnetu jest najprostszą drogą do uszkodzenia jej. Dlatego właśnie aparat przy wyłączaniu zwalnia mechanizm i go zeruje. Naprawdę odradzam, jeśli mamy do czynienia z bardziej wartościowym sprzętem, a już niezależnie od wartości odradzam zawsze jeśli chcemy by obiektyw działał w normalnych warunkach, innych niż astro.

 

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, kubaman napisał:

Naświetlając bardzo jasne gwiazdy widzisz wzór dyfrakcyjny utworzony na samym pikselu. Widać to na przykład tutaj

Czy możesz powiedzieć na którym zdjęciu to widać? Nie wiem jak można rozpoznać wzór dyfrakcyjny na pikselu (serio się pytam).

 

6 minut temu, kubaman napisał:

Ostatnią uwagę traktuję jak złośliwość.

Może mnie trochę poniosło - przepraszam, jednak co zaglądam w Twój temat i koledzy (poniekąd, bardziej doświadczeni w temacie astrofotografii) próbują Ci doradzić - Ty zawsze wiesz lepiej.

 

14 minut temu, kubaman napisał:

myślę o tym , ale nie mam kabla na razie, a nie chce stac z pilotem całą noc

Tomkowi raczej chodziło jedno zdjęcie - żeby porównać gwiazdy z tymi z ASI.

 

Świetnych zdjęć życzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.