Skocz do zawartości

Wyciąganie mgławic


blendzior

Rekomendowane odpowiedzi

hej :) Wiem że temat z którym do Was podchodzę dla większości wydaje się amatorski jednak mnogość poradników gdzie każdy poleca co innego powoduje u amatora takiego jak ja mętlik :D Popełniłem foto obszaru w Perseuszu zawierający podwójną gromadę i fragment mgławicy Serce. I temat dotyczy tejże mgławicy. Jakie są sposoby aby wyciągnąć samą mgławicę aby była ona odznaczająca się od tła? Wszelkie próby w moim wykonaniu doprowadzały albo do tego że mgławicy kompletnie nie widać, jest tylko mrowie gwiazd (w programie Pixinsight LE) albo wyciągam zdjęcie w Photoshopie tak że całe zdjęcie jest czerwone pomimo wyrównania balansu kolorów (oczywiście na tyle na ile umiem, czyli słabo :P ) Załączam jeden z moich słabych efektów gdzie cały obraz jest czerwony a moja nikła wiedza sie kończy. Dodaję tez stack zdjęcia jeśli ktoś bedzie chciał zajrzeć do niego i stwierdzić czy cokolwiek da się z tego zrobić. Oczywiście nie chodzi mi o gotowca aby ktoś wykonał za mnie tylko proszę o rady jakie funkcje lub poradniki pomogą wyciągnąć mgławicę z zachowaniem kontrastu wzgledem tła :) Programy które posiadam to gimp, Pixiinsight LE, Photoshop oraz mam na innym kompie Pixinsighta wersję Trial jednak na razie nie mam w planach zakupu wersji pełnej więc wolałbym się uczyć na programie który będe miał na stałe :) 

Ps. tak, wiem, flat- nawet sztuczny jest potrzebny, zapomniałem go zrobić , musże sobie wyrobić taki nawyk :P

stack: https://drive.google.com/open?id=1NusJPs_xLYVzJAgz86Swh_oQq4q48EZi

setup: sonnar 135 f:5.6, canon 450d, eq3-2, ISO800, czas pojedynczej klatki 200s, sumaryczny czas naświetlania 1,5h
coś.jpg

Edytowane przez blendzior
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby wyciągając uzyskać fajny efekt musimy mieć dobry materiał. W przypadku tych obiektów, które przedstawiłeś powinieneś (niech zaryzykuję) co najmniej 5 a lepiej 10 godzin naświetlać. Zaryzykuję stwierdzenie, że u Ciebie jest tego wielokrotnie mniej. Na dodatek, aby dobrze wyszły mgławice wodorowe powinieneś fotografować aparatem modyfikowanym (z usuniętym filtrem blokującym dłuższe fale). Również zaryzykuję stwierdzenie, że fotografowałeś zwykłym, niemodyfikowanym DSLR-em. Z takiego materiału jaki przedstawiłeś nie da się uzyskać zdjęcia o jakim pewnie marzysz. Zbierz 10 godzin, w subach po 10 minut, ISO 800, zestackuj i zobaczysz, że zwykła zabawa krzywymi w PS-ie bez żadnych sztuczek, maskowania, usuwania gwiazd, mieszania warstw itp. przyniesie efekt jakiego nawet się nie spodziewasz. A dla ułatwienia potrenuj najpierw z materiałem monochromatycznym żeby niepotrzebnie się nie stresować wychodzącymi zafarbami i kolorowym szumem.

ps

No i flat koniecznie, sztuczny flat w przypadku fotografowania mgławic się nie sprawdza.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam aparat ma usunięty filtr (przynajmniej tak mówił poprzedni właściciel, no i potwierdza to fakt że nie ostrzy na nieskończoność z większościa nieprzerobionych obiektywów) jednak faktycznie, materiału było niedużo, jedynie 1,5h. Co do czasu naswietlania to też jest przeszkoda (montaż klasy eq3-2, przy 3 minutach gwiazdy przestają być okragłe). W takim razie potwierdza się reguła którą ostatnio słyszałem że jeśli nie możemy nic wyciągnąć ze zdjęcia to trzeba zmienić sprzet na lepszy :) W kazdym razie dzięki za odpowiedź, wolałem zapytać niż sie męczyć z programami i się zniechęcać, pozostaje szukać na razie łatwiejszych obiektów i zbierać pieniadze na inny montaż :D Co do flata to wiem, trzeba po prostu wbić sobie do głowy robienie tych klatek jednak bez flatownicy trzeba z tego co mi wiadomo robić zdjecia nieba po zachodzie/przed wschodem wiec trzeba jedynie ustawiac sobie dodatkowy budzik :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już wiem w czym był problem (a przynajmniej część z wielu problemów) Sporo przeszkadzała kolorystyka, wystarczyło usunąć magentę i od razu wyłonił się kontur mgławicy :) A spojrzałem do zdjęcia na szybko, przez przeglądarkowego photoshopa i użyłem jpg po kompresji. Więc wieczorem usiądę, na spokojnie postaram się wprowadzić zmiany i nauczyć kolejnej rzeczy w obróbce :D A zdjęcie było robione pod dobrym niebem więc jak się mądrze obrobi to sądzę że coś się uda przyzwoitego zrobić :P Oczywiście przyzwoitego jak na początkującego amatora astronomii ;)

Edytowane przez blendzior
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...
W dniu 8.10.2018 o 23:22, blendzior napisał:

W takim razie potwierdza się reguła którą ostatnio słyszałem że jeśli nie możemy nic wyciągnąć ze zdjęcia to trzeba zmienić sprzet na lepszy

 

Nie wpadaj w tę pułapkę! :)

 

Przede wszystkim trzeba więcej materiału. 

Zmiana montażu na lepszy nie sprawi, że z 1,5h na zdjęcie zaczniesz poświęcać 10h :) Tutaj piłka jest po Twojej stronie :) Nie muszą to być klatki po 15min, wystarczą nawet minutowe, byle dużo.

Niewielki dithering by nie zaszkodził - po prostu co 10-20 klatek przesuń nieco kadr w losowym kierunku, o kilkadziesiąt pikseli... To też nic nie kosztuje, podobnie jak flaty :)

135mm to w sam raz ogniskowa na eq3-2 z takim aparatem.

Jeśli jeszcze opanowałbyś obróbkę do takiego stopnia, jak prezentuje @Nedved to masz 100x lepszą fotkę bez wydania ani grosza!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, Maetrik napisał:

Zauważyliście, że to temat z 2018? :laughbounce2:

A samego założyciela nie ma już na forum ponad rok :)

mimo wszystko bardzo ładnie @Nedved to rozpracowałeś. Może komuś się przyda.

 

LOL! Czuję się strollowany do końca :P Pora na przerwę od forum :)

  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbowałem swoich sił, Maxim, AI i PS. Zajmuje się głównie planetkami, tutaj kolor sobie odpuściłem, nieusuwalne gradienty.

Fotka przycięta żeby pozbyć przepalonej gwiazdy w górze kadru :szczerbaty:

Pseudo-flat w maximie, dekolwolucja w Astra Image i trochę rzeżby w PS (zmniejszanie gwiazdek + redukcja szumów DS).

 

maxim_deconvolveAI.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.