Skocz do zawartości
RadekK

Sesja astrofoto z linuxem

Rekomendowane odpowiedzi

Czy i jak można sterować swoim setupem za pomocą linuxa i darmowego oprogramowania. Można i trzeba, choć niektórzy wolą płacić i płakać ;-)

Rasperry Pi, Linux, Astroberry Server, KStars & Ekos - prosty sposób na sterowanie całym zestawem w 15 minut

Edytowane przez RadekK
  • Lubię 7

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Brawo, chylę czoła, kapitalna rzecz, dla zachowania równowagi wspomnę więc także o tych, którzy "nie płacą i płaczą" :)

• Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ale jaja, focę na takim samym zestawie :-)

Tak na poważnie , to po przesiadce na Linuxa i RPi3 nie mam żadnych problemów, jak bywało za czasów Windozy z Maximem.

• Lubię 1
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Możecie polecić jakiś hardware do tego ? Takiego gotowca-linka z allegro najlepiej potrzebuję :) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
30 minut temu, M.M.M. napisał:

Możecie polecić jakiś hardware do tego ? Takiego gotowca-linka z allegro najlepiej potrzebuję :) 

Raspberry Pi 3B+

https://indilib.org/support/tutorials/139-indi-library-on-raspberry-pi.html

https://indilib.org/devices/rasbperry-pi/astroberry-server.html

Edytowane przez r.ziomber

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
18 minutes ago, r.ziomber said:

Wersja 3B+ jest najnowsza, ale nie ma na nią jeszcze najnowszego Ubuntu 18.04 i Ubuntu Mate 18.04. Obecna wersja (16.04) traci wsparcie w marcu 2019.

W pełni wspierana jest wersja bez + i na taką wersję dostępny jest gotowy obraz systemu Astroberry Server.

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dlaczego na granicy legalności ?

Z tego co wiem to Jasem  jest autorem całego softu. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Słyszeliśmy. Jestem członkiem zespołu INDI, a Jasem Mutlaq jest głównym developerem w tym projekcie. Dostarczanie oprogramowania open source w modelu komercyjnym jest zupełnie normalną rzeczą, z tym że nie płacisz za licencję (bo jest open source) ale za wsparcie. Tak też jest w przypadku Stellarmate. Ja poszedłem inną ścieżką i Astroberry Server (darmowy odpowiednik Stellarmate) udostępniam na licencji GPL, bez oczekiwań że ktoś zapłaci za moją pracę. Jedno nie kłóci się z drugim i nie ma to żadnego wpływu na legalność. Mieć wybór to dobra rzecz ;-)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

• Przeglądający   0 użytkowników

Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

• Polecana zawartość

• Odszedł od nas Janusz Płeszka
      Wydaje się nierealne, ale z kilku źródeł informacja ta zdaje się być potwierdzona. Odszedł od nas człowiek, któremu polskiej astronomii amatorskiej możemy zawdzięczyć tak wiele... W naszym hobby każdy przynajmniej raz miał z nim styczność. Janusz Płeszka zmarł w wieku 52 lat.
        • Smutny
      • 156 odpowiedzi
    • Małe porównanie mgławic planetarnych
      Postanowiłem zrobić taki kolaż będący podsumowaniem moich tegorocznych zmagań z mgławicami planetarnymi a jednocześnie pokazujący różnice w wielkości kątowe tych obiektów.
      Wszystkie mgławice na tej składance prezentowałem i opisywałem w formie odrębnych tematów na forum więc nie będę się rozpisywał o każdym obiekcie z osobna - jak ktoś jest zainteresowany szczegółami bez problemu znajdzie fotkę danej mgławicy na forum.
        • Kocham
        • Dziękuję
        • Lubię
      • 20 odpowiedzi
    • SN 2018hhn - "polska" supernowa w UGC 12222
      Dziś mam przyjemność poinformować, że jest już potwierdzenie - obserwacja spektroskopowa wykonana na 2-metrowym Liverpool Telescope (La Palma, Wyspy Kanaryjskie). Okazuje się, że mamy do czynienia z supernową typu Ia. Poniżej widmo SN 2018hhn z charakterystyczną, silną linią absorpcyjną SiII.
        • Dziękuję
        • Lubię
      • 11 odpowiedzi
    • Zbiórka: Obserwatorium do poszukiwania nowych planet pozasłonecznych
      W związku z sąsiednim wątkiem o zasadach przyjmowania stypendiów, po Waszej radzie zdecydowałem się założyć zbiórkę crowdfundingową na portalu zrzutka.pl. W tym wątku będę informował o wszelkich aktualizacjach, przychodzących także po zakończeniu.
        • Kocham
        • Dziękuję
        • Lubię
      • 85 odpowiedzi
    • Mamy polską zmienną z zaćmieniowym dyskiem protoplanetarnym
      W ten weekend, korzystając z danych ASAS-SN (All Sky Automated Survey for Supernovae), wykryłem nieznaną do tej pory zmienną typu R Coronae Borealis. To jedna z najrzadszych typów gwiazd zmiennych - do tej pory odnaleziono zaledwie ~150. Ich poszukiwanie nie należy do najprostszych, gdyż swoimi wskaźnikami barwy (B-V, J-K etc.) nie wyróżniają się zbytnio, dlatego szybciej jest przeszukać krzywe blasku.
        • Lubię
      • 20 odpowiedzi

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.