Skocz do zawartości

Czy to jest nieosiowość?


kubaman

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie jak w temacie. Jedna klatka z niedawnej sesji. Lewy dolny róg leci odwrotnie niż prawy dolny a góra się trzyma. Przynajmniej ja tak to widzę.

 

 

 

A tutaj inna klatka z tej samej sesji, kilka godzin wcześniej. Lewy dół się nie zmienił, prawy dół leci mniej i poziomo, al to prawa góra też leci.

 

 

 

 

Czy to możliwe, by guiding dawał takie efekty? Bo Rm miałem fatalne, rzędu 2arc sec przy skali 1,3

W ogóle Rm dla tego montażu nie stanowi źródła wiedzy dopóki nie jest mikroskopijne, co mnie się nie zdarza.

 

Cały układ jest na gwincie i to skręcony aż za mocno. Przejściówka EF-gwint jest skręcana  kontrą, firmy TS, trzyma tak ze mam problemy ze zdejmowaniem obiektywu.

Z tego samego zestawu z tej samej nocy mam klatki bardzo dobre.

 

 

 

 

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, kubaman napisał:

właśnie się zastanawiam, czy gdzieś na ruchomych soczewkach ostrzenia coś się nie dzieje w środku..

Nie mówię, że tak jest ale to wysoce prawdopodobne - szczególnie patrząc na położenie obiektywu względem obiektów. Kiedyś ruszała mi się soczewka od flattenera i powodowała cuda na zdjęciu. Po dokręceniu - problem ustąpił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie dałbym sobie ręki uciąć za ta złączke od TS. 

Mam identyczna i testowałem z qhy9 + canon 70-200L. Pamiętam że delikatnie uciekał mi jeden róg. Obiektyw był ok, ponieważ z 6d dawał spoko gwaizdki w obszarze matrycy qhy9. 

 

Zamów może w Astrokraku podobna redukcje, aby sprawdzić innego wykonawcę. 

 

Podrzuć surowe klatki naświetlane kilka sekund na bogatym w polu gwiazdy, to się sprawdzi w ccdinspector. 

Najlepiej ciut przed i po flipie. Wtedy od razu wyjdą jakieś ugiecia, luzy. Zestaw skieruj mniej więcej na równik. 

 

Możnaby pomyśleć nad tilt adapterem, ale prawdopodobnie zabraknie co na niego mm  backfocusa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kurczę, teraz mi to przyszło do głowy

a może to powstaje na układzie do stabilizacji obrazu?

soczewka do stabilizacji może się ruszać o około pół centymetra w każdą stronę. oczywiście nie sama, ale jak tak mocno przekrzywię układ a obiektyw nie jest zasilany, to cholera wie..

 

 

Tomek, adapter jest raczej OK. Mam dwa i ten jest zdecydowanie lepszy od drugiego.

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, kubaman napisał:

tu jest zdjęcie zestawu

 

 

IMG_9977.jpg

Tu może być jeden problem tak jak pisali koledzy, ale pokaż jeszcze jak zamocowany jest sam obiektyw do montażu. No i jakiś szerszy kadr, bo tutaj nie widać co dzieje się z kablami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Krzychoo226 napisał:

Tu może być jeden problem tak jak pisali koledzy, ale pokaż jeszcze jak zamocowany jest sam obiektyw do montażu. No i jakiś szerszy kadr, bo tutaj nie widać co dzieje się z kablami.

kable mam opaskowane, wielokrotnie sprawdzałem w nocy, nic nie ciągnie, nawet nie dotyka

IMG_9979.jpg.a509b575b24e71ac1c061f3370a751f5.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam jeszcze inne pytanie.

Jakim cudem taki układ Ci ostrzy? 

BF obiektywu to 44mm:

Ale

BF kamery to 6,5mm

Koło ma 20 mm grubości

Złączka eos ma 19 mm

Więc masz drogę optyczną w tym zestawie = 6,5+20+19 = 45,5

 

Ja miałem dokładnie taki zestaw jak Twój (tylko z innym obiektywem) i to po prostu nie ostrzyło.

pk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Tayson napisał:

Troszkę nie na temat. 

Opaskę grzewcza masz na wysokości pierwszego szkła? Widziałem takich co grzeją obiektywy pośrodku ;-)

Nie ma możliwości grzać w środku, poza pokryciem gumą cały środkowy element to pierścień ostrzenia. 

 

2 godziny temu, bas.sic napisał:

A ja mam jeszcze inne pytanie.

Jakim cudem taki układ Ci ostrzy? 

BF obiektywu to 44mm:

Ale

BF kamery to 6,5mm

Koło ma 20 mm grubości

Złączka eos ma 19 mm

Więc masz drogę optyczną w tym zestawie = 6,5+20+19 = 45,5

 

Ja miałem dokładnie taki zestaw jak Twój (tylko z innym obiektywem) i to po prostu nie ostrzyło.

pk

Canon ma BF 44mm ale ostrzy z tym szkłem do około 52mm. Niestety na OAG już nie wystarcza. 

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie odkryłem, że ten efekt jest związany z ustawieniem ostrości w moim obiektywie. Jak trafię idealnie z ostrością, to efekt nie występuje. Jak się rozjadę lub temperatura wpłynie - robi się mega kaszana. Podejrzewałem wyżej, że być może obiektyw ostrzy ale obraz nie jest idealny. Wychodzi na to, ze margines błędu jest minimalny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, kubaman napisał:

Nie ma możliwości grzać w środku, poza pokryciem gumą cały środkowy element to pierścień ostrzenia. 

 

Canon ma BF 44mm ale ostrzy z tym szkłem do około 52mm. Niestety na OAG już nie wystarcza. 

@kubaman Na prawdę na nieskończoność ten obiektyw ostrzy przy 52mm BF ?

Nie mogę w to uwierzyć, ja w obiektywie 200mm wystarczyło że dałem dystans 0,5 mm i już nie mogłem wyostrzyć na gwiazdach.

Zawsze byłem przekonany że BF jest stały :uhm: Może mi to ktoś wytłumaczyć :icon_cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, bas.sic napisał:

@kubaman Na prawdę na nieskończoność ten obiektyw ostrzy przy 52mm BF ?

Nie mogę w to uwierzyć, ja w obiektywie 200mm wystarczyło że dałem dystans 0,5 mm i już nie mogłem wyostrzyć na gwiazdach.

Zawsze byłem przekonany że BF jest stały :uhm: Może mi to ktoś wytłumaczyć :icon_cool:

To by oznaczało, że z korpusem nieskończoność wypada znacznie przed znacznikiem nieskończoności. Również uważam to za dziwne, szczególnie w takim drogim szkle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

odkryłem co to jest !!!

 

to chyba coś a la mirror flop w SCTkach. Ze zmianą pozycji obiektywu powoli zaczynają się robić jaja z gwiazd. Ustawiam ostrość na nowo i jest super. Godzina i znowu, ostrość i super. Sprawa nie jest oczywista bo efekt jest zależny od położenia obiektu.

Nareszcie jedna rzecz się wyjaśniła...

 

Niestety na razie nie potrafię robić AF z SGP, bo mam spory backlash i nie działa

Edytowane przez kubaman
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.