Jump to content

Nowy teleskop do 8 tys.


Kimo
 Share

Recommended Posts

Powoli szykuje się do kupienia nowego teleskopu w granicach 8 tys. Do tej pory posiadałem (i wciąz posiadam) Optisana 800/203 i Synte 200/1200 Dobson. A teraz nadszedł czas zmian... Interesuje mnie sprzęt tylko na montażu paralaktycznym z napędem z przeznaczeniem zarówno do planet i DS (tylko nie piszcie że nie istnieje sprzęt do wszystkiego...itp. bo to wiem :) )Chciałbym również zająć się troszkę astrofoto. Pierwszy model jaki wpadł mi w oko to "Meade" LXD-75 10" - niestey nie wiem o nim za wiele dlatego też zwracam się z prośbą o pomoc...nie tylko w kwestii tego modelu ale i innych ewentualnych propozycji. Kwestie dodatkowych akcesoriów dodawanych do teleskopu pomijam.

 

Dzięki za pomoc.

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Powinieneś napisać: "porażające fotki wychodzą na montażu xxx" a czy za pomocą teleskopu Newtona, Klewzowa czy refraktora to już zupełnie inna sprawa :salu:

Popatrz do mojej galerii co potrafi zwykłe MTO ale prowadzone na profesjonalnym montażu Zeissa :roll:

Link to comment
Share on other sites

Ekhm...przepraszam, że przerywam ale... czy ktoś może powiedzieć coś o tym konkretnym modelu, rzecz jasna chodzi mi o jakość optyki, ale także o montaż. 8 tys. to główna granica za której raczej niechciałbym prtzekraczać... Dzięki. :salu: :)

Link to comment
Share on other sites

Kimo!!! nie wtrącaj sie :mrgreen:

 

a poważnie to jeszcze np można iść śladem Heńkowym. Montaż, że ja cie niemoge i zwykły Soligor MT-800 f/4 (a masz przecież optisana)

 

a jak do planet to musi być dobry katadioptryk z dopasowanym reduktorem f/3-6 (do focenia DS) a bez reduktora będzie w sam raz do planet.

 

Stawiam na tego Vixena co mówiłem szybciej się wychłodzi niż Meade

 

ps. ATI przeczytaj "do focenia DS" i popatrz na zdjęcie co dałeś... :roll:

Link to comment
Share on other sites

Mam Optisana 800/203 i planetki w takim Newtonie niestety odpadają. Może błędnie ale mam ochotę pójść w stronę większej średnicy zwierciadła/soczewki dlatego ten LXD-75 10" tak mi podpasował. Nie wiem tylko jak zachowuję się ten montaż przy takiej tubie. A może Celestron C8-SGT?? - http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...af305b380e323bf

Link to comment
Share on other sites

ps. ATI przeczytaj "do focenia DS" i popatrz na zdjęcie co dałeś... :roll:

Ale planetki będą w nim całkiem niezłe, światlosila nie najgorsza (1:8 ) a i montaż nie kiepski. No i zapas kasy na rozmaite akcesoria.

Link to comment
Share on other sites

Moze tylko kup montaż do synty albo cos z korektorem ? Do focenia male z super montazem jest znacznie lepsze niz duze z za te same pieniądze kupionym montazem . Moze dozbieraj z 2-3 razy wiecej ? Za mała kasa na coś ekstra w porównaniu z tym co masz . GoTO ponoć przestaje być użyteczne jak dobrze poznasz niebo . Wydasz kase na elektronikę nie na sprzęt . to taki inny punkt widzenia . :salu:

Link to comment
Share on other sites

Zgadzam się z kwestią systemu GO-TO. Niestety przemawia za nim nie najlepsze niebo, którym dysponuje w swojej okolicy. Nie jest ono coprawda najgorsze nie pozwala jednak na łatwe i szybkie odnalezienie preferowanego obiektu. Montaż dla Synty to minimum EQ-6 a to sporo kasy i nie wiem czy taką opcję bym wolał. Jak napisał McArti - kombinuje. :)

Link to comment
Share on other sites

Wybrał bym LXD-75 10" ze względu na jakość optyki, obudowy i typ teleskopu do wszystkiego. Nie bez znaczenia w astrofoto jest sztywność tubusa i oprawy optyki, która jeśli jest zrobiona w stylu typowym dla Meade, czyli metalowy tubus i solidna oprawa optyki, to nie może być już lepiej. O montażu sie nie wypowiadam ,ale zapewne wystarczy do składania kilkuminutowych ekspozycji.

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Aa ja bym właśnie miał uwagi do montażu, wieszłbym na nim pewnie 6", 8" to by było już dla niego w sam raz a 10" to moim zdaniem już lekka przesada ze strony Meade i powiesiłbym je zdecydowanie na conajmniej Atlasie czyli EQ-6 :salu:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 58 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.