Skocz do zawartości

Problem z obserwacją planet w nocy


Kamil Bielenda

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie 

Po przeczytaniu wielu wątków na forum nadal mam pewien problem z teleskopem, otóż :

Jestem posiadaczem używanego teleskopu GSO 8'' na Dobsonnie i podczas moich pierwszych obserwacji obiektów za dnia nie bylo żadnych problemów (super synchronizacja szukacza z tubusem, ostrość żyleta itd.). Problem pojawił sie gdy zacząłem obserwować w nocy. Nie widać totalnie nic. Mam 4 okulary (polosl 9mm, Delta Optical 6mm, 35mm i 10mm odwracająy). Na 35mm widać wszystko super ale przez resztę nic. Myślę ze to problem z kolimacja, proszę, moglby ktos ocenić na podstawie tego zdjęcia? :)

DSC_0652.thumb.JPG.a464bf64323208f70dd13614b1083fb6.JPG

Sprawdzilem wiele scenariuszy z forum ale zaden nie sprawdził sie w moim przypadku :/

Edytowane przez Kamil Bielenda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co masz na myśli, że nic nie widzisz ? Brakuje zakresu wyciągu ? Trzeba wyciągnąć okular i oddalając od wyciągu sprawdzić czy okular "łapie" ostrość.

Zrób zdjęcie jak masz włożone okulary w wyciąg.

Zapewne używasz "złej" przedłużki.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, takie zdjęcie nic nie mówi. Musisz skolimować lunetkę z teleskopem w dzień, celując na jakiś daleki punkt kilka km od Ciebie, np element komina, anteny... i na tym ustawiać lunetkę. Zaczynasz od 35mm potem doprecyzowujesz na 9mm i pamiętaj, że każdy okular ostrzy w innym miejscu. Także słaby wyciąg okularowy zbyt luźny, powoduje, że przykręcając śrubę mocowania okularu, okular lekko się odchyla od osi optycznej.

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Astrokatol probowalem tak jak mowisz ostrość złapać ale nic nie dało :/ Kolimacje lunety z teleskopem robiłem w dzień i dokładnie tak jak mówisz dj_peterka. Ogólnie obraz przez te 9mm, 6mm i 10 mm jest totalnie rozmyty. A co do przedlużek to próbowałem we wszystkich konfiguracjach ale generalnie tak: DSC_0670.thumb.JPG.618bdde4cefc46344fbf5d15229b565e.JPG

Edytowane przez Kamil Bielenda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj pisać 'ogólnie', bo aż skręca jak się czyta :flirt:

Doprecyzuj co to znaczy nieostry obraz? 

Zamiast gwiazd widzisz placki? A może pierścienie? 

Po co Ci ta przedłużka? 

Olej planety, ćwicz na Księżycu lub jasnej gwieździe. 

Co to za 'okular odwracający? Sorki, nie wiem... 

Nie wiem skąd jesteś, najlepiej poszukaj w swojej okolicy lokalsów, na pewno pomogą a Ty nauczysz się mnóstwo na jednym spotkaniu. 

EDIT - przydałoby się coś pomiędzy 10mm a 35mm. Np 18mm czy 24mm. 

Edytowane przez kjacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za pisownię :(

Widzę tylko różne odcienie, np. kiedy jest pomarańczowe niebo o zachodzie to tylko pomarańczowy obraz, a jak krzaki to ciemno zielony obraz. Na księżyc też nie chce wyostrzyć mimo, że wcześniej zlokalizowałem go dokładnie za pomocą 35mm.

Nie wiem po co przedłużka, nie mogę uzyskać obrazu i kombinuję a nie jestem profesjonalistą. Myślałem że ktoś mi doradzi coś. A jestem z okolic Rzeszowa. 

_20181011_230725.JPG

Edytowane przez Kamil Bielenda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po kolei:
1. Nie łam się. Problem jest do rozwiązania.
2. Co ta za przedłużka? Po co? Wyjmij ją i wsadź okular bez niej. Sprawdź czy ostrzy.

3. Okular SW 10mm odwracający raczej nie zaskoczy Cię dobrą jakością obrazu.

4. W następnej kolejności masz 9mm. Daje Ci powiększenie 133x. Przy słabej jakości niebie, w złych warunkach obserwacyjnych również nie powali Cię jakością obrazu i również może pogłębiać frustrację z "rozmazanych obrazów".

5. Bardzo, ale to bardzo brakuje Ci czegoś pomiędzy 35mm a 9mm. Szybko pomyśl o czymś około 20-25mm, a potem o czymś około 15mm.

P.S: Zrobiłem Ci szybki fotomontaż, jak ma być wsadzony okular:
Czyli w wyciągu ma być tylko redukcja (pierścień) na 1,25", a w niej okular.
1912120874_DSC_0670.JPG.f05618de938587c7f351196b18e7bff2kopia.jpg.c2fc6dc9c599a4034c947aa6a47c221b.jpg

Edytowane przez wimmer
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super, dziękuję Ci bardzo! Bede dalej próbował dzisiaj w nocy coś wyostrzyć :)

PS. Jeśli na wszystkich okularach za dnia udaje mi sie uzyskac super obraz a w nocy 'czar pryska' i nie widać żadnego obrazu (poza jednolitą barwa tła) to czy może to być problem z kolimacja? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Kamil Bielenda napisał:

Super, dziękuję Ci bardzo! Bede dalej próbował dzisiaj w nocy coś wyostrzyć :)

PS. Jeśli na wszystkich okularach za dnia udaje mi sie uzyskac super obraz a w nocy 'czar pryska' i nie widać żadnego obrazu (poza jednolitą barwa tła) to czy może to być problem z kolimacja? 

Dziwne to wszystko, zwłaszcza, że nie opisujesz zjawiska w pełni (z przełużką, bez przedłużki itp). Próbowałeś bez przedłużki?

Jeśli ostrzy Ci na BARDZO odległym obiekcie to będzie ostrzyć na niebie. Wystarczy minimalne podkręcenie ostrości.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwie sprawy:
Z pierwszego zdjęcia mniej więcej wynika, że kolimacja jest w miarę ok. Ale to zależy też od ustawienia aparatu względem wyciągu. Czy znasz kolimację tzw. "metodą Hamala?". Potrzebne będzie pudełko po kliszy.
http://indexhamal.pl/astrofotografia/Kolimacja_teleskopu.htm
Obecnie nie jest całkiem łatwo znaleźć takie pudełko, ale myślę, że w jakimś pobliskim zakładzie fotograficznym dostaniesz takie za darmo.
Ogólnie (jeśli nie masz kolimatora) możesz stwierdzić z grubsza poprawność kolimacji innym okrągłym przedmiotem pasującym do redukcji 1,25" w wyciągu. Skombinuj coś, co będzie pasować i w czym możesz zrobić dziurkę dokładnie pośrodku. Nie, wiem jakieś pudełeczko po tabletkach, małym kremie, czy coś. W dziurce powinno być widać trzy "łapki" lustra głównego oraz pająk z lustrem wtórnym dokładnie pośrodku.

Poza tym nie wyobrażam sobie jak bardzo musiałaby być przestawiona kolimacja, żeby pokazywać "ciemność". Ok, zła kolimacja pokaże nierówne gwiazdy, przekoszone, obcięte, czy rozmazane w jednym kierunku. Jeśli widzisz obiekty w dzień, to znaczy, że lustro wtórne chociaż kieruje obraz do okularu. Na pierwszym zdjęciu, jak napisałem wcześniej wygląda to przyzwoicie.

Druga sprawa: Zrób tak: Upewnij się, że teleskop jest wycelowany w jasną gwiazdę. Wyceluj za pomocą okularu 35mm (pisałeś, że w nim widać dobrze) i ustaw gwiazdę dokładnie na środku pola widzenia. Potem włóż 9mm i kręć pokrętłem ostrości, w jedną i w drugą. Rozogniskowana (czyli nieostra gwiazda) powinna wyglądać jak jasne koło z cieniem pająka i lustra wtórnego w środku. Upewnij się, że podczas kręcenia pokrętłem ostrości tuleja wyciągu wsuwa się i wysuwa poprawnie.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, wimmer napisał:

Obecnie nie jest całkiem łatwo znaleźć takie pudełko, ale myślę, że w jakimś pobliskim zakładzie fotograficznym dostaniesz takie za darmo.
Ogólnie (jeśli nie masz kolimatora) możesz stwierdzić z grubsza poprawność kolimacji innym okrągłym przedmiotem pasującym do redukcji 1,25" w wyciągu. Skombinuj coś, co będzie pasować i w czym możesz zrobić dziurkę dokładnie pośrodku. Nie, wiem jakieś pudełeczko po tabletkach, małym kremie, czy coś. W dziurce powinno być widać trzy "łapki" lustra głównego oraz pająk z lustrem wtórnym dokładnie pośrodku.

opakowania po tabletkach musujących do picia, które można kupić w każdym sklepie spożywczym są w "standardzie" 1.25"

wystarczy nieco skrócić rurkę, a znakomicie sprawdzi się w roli pudełka po kliszy

 

pozdrawiam

  • Lubię 3
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za pomoc w rozwiązaniu mojego problemu. Wczoraj spędziłem chwilę nad ogarnięciem tego tematu i okazało się, że przedłużka była zbędna i w tym leżał problem z ostrością. Oraz okazało się też, że zakładając okular nie mogę wkładać go do samego końca tylko przykręcić go śrubą trochę wcześniej, i dopiero po tym zabiegu obraz jest ostry :) Zrobiłem też super kolimator z pudełku po kliszy metodą Hamala. Potwierdził tylko to, że kolimacja jest OK :) Teraz już w pełni mogę się zając obserwacją kosmosu! Dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kamil Bielenda napisał:

Dziękuję wszystkim za pomoc w rozwiązaniu mojego problemu. Wczoraj spędziłem chwilę nad ogarnięciem tego tematu i okazało się, że przedłużka była zbędna i w tym leżał problem z ostrością. Oraz okazało się też, że zakładając okular nie mogę wkładać go do samego końca tylko przykręcić go śrubą trochę wcześniej, i dopiero po tym zabiegu obraz jest ostry :) Zrobiłem też super kolimator z pudełku po kliszy metodą Hamala. Potwierdził tylko to, że kolimacja jest OK :) Teraz już w pełni mogę się zając obserwacją kosmosu! Dzięki!

To potrzebna jest krótka przedłużka 2",albo wyższa redukcja 2"/1,25".

 

Edytowane przez Motloch Franciszek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.