Skocz do zawartości

EQmod i RS232-USB


kubaman

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

 

sprawa dosyć podstawowa, ale taki właśnie mam problem.

Rok temu kupiłem przewód do podłączenia NEQ6 bezpośrednio do kompa. Używałem lapka z WIn 8 i miałem problemy, o których pisałem tu na forum, mont się regularnie wyłączał.

Wyszło na to, że wina kabla. Zrobiłem sobie BT, ale ten się wyłączał jak spadała temperatura otoczenia i nie działał przez drzwi garażowe. Zmieniłem monta, ale dalej steruję przez EQmoda.

Kupiłem moduł TrekFi, do sterowania montem przez WIFI. Działa, ale regularnie się rozłącza jak spadnie temperatura, przy czym jest mniej wrażliwe niż BT. Ale mnie to doprowadza do szału.

Kupiłem oryginalny kable Skywatchera, komputer mi nawet nie rozpoznał urządzenia, kabel poszedł z EQ6. Kupiłem jeszcze dwa kable i to samo. Zmieniłem Win na 10. Dzisiaj w końcu dotarła do mnie przejściówka Digitus na układzie FTDI, który ponoć działa miód malina. Czip działa, podobnie jak prolific jest wykrywany od razu prze windę, ale mont się nie zgłasza. Zero komunikacji. Wybieram com ręcznie, w menagerze urządzeń wszystko gra, ale mont śpi, zero reakcji. Albo nie znajduje comu albo się wiesza jak szuka. Wydałem na te przejściówki chyba z 300 pln plus BT plus Wifi, kilkaset złotych. Z musu jade na wifi i tylko zerkam kiedy sie powiesi i będę go resetował, bo robi się zimno.

 

pomocy

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyłącza się od zimna ? ciekawe ... te układy są przewidziane do pracy od -20 do +80 stopni ... przeważnie .. chyba że "upgrejdzili" 

A to nie czasem jakaś "bezczynność" wyłącza CI te moduły ? 

Ja używałem samoróbkę na FTDI i działała nawet na -10 stopniach ...

Edytowane przez komprez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mechanizmów wyłączania może być kilka ale jeszcze żadne urządzenie nie odmówiło mi pracy przy -15. Niżej nie sprawdzałem.

Zdiagnozuj może czy problem nie jest na styku komputer/system.

Jeśli czasami transmisja jest sporadyczna to i odpowiednie ustawienia mogą jej zaszkodzić. Pośrednio laptop jeśli zasilany jest z baterii też w zależności od ustawień planu i opcji zarządzania energią może niektóre urządzenia usypiać zwłaszcza, jak spada napięcie.

W celach testowych zawsze ustawiam właściwy plan zarządzania energią, wyłączam możliwość usypiania selektywnego a dla urządzeń bezprzewodowych ustawiam tryb maksymalnej wydajności co wyłącza zarządzanie energią w sterownikach.

Dotyczy to całej nitki transmisyjnej. Przykładowo jeśli byłaby to karta bezprzewodowa na USB to trzeba te procesy ustawiania powtórzyć zarówno dla USB jak i dla karty.

 

Bez tytułu1.jpg

Bez tytułu2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, zły trop.

Przy normalnym sterowaniu przez WIFI wszystko działa kilka godzin, i jest to nie sporadyczne lecz ciągłe guidowanie, Goto itd. Robi się zimno i EQMOD gubi połączenie i port com.

Były tu na forum różne teorie - że wilgoć osadzająca się przy zimnie ekranuje sygnał (dziwne, bo mojej domowe wifi nie dość, że przez ściany to i przez tą wilgoć działa, że przy zmianie położenia antena TrekFi się odwraca i gubię zasięg - też trudno uwierzyć, bo robię różne obiekty a dzieje się to wyłącznie przy zimnie. Ze na skutek zimna złączki się luzują - nieprawda, przykleiłem ostatnio  wszystkie wtyczki klejem termo i to samo.

 

Ja mam teraz jeszcze jedną teorię, że może przy niskich temperaturach jakoś zmienia się profil pracy mojego zasilacza do monta i wifi na tym cierpi.

 

Dlatego porzuciłem tą ścieżkę i kupiłem kolejną przejściówkę tym razem na układzie FTDI, który to podobno musi działać bezproblemowo. I nie działa wcale. EQMod nie wykrywa portu COM, pomimo, ze winda go widzi i obsługuje. To jest teraz mój problem - co zrobić EQmodowi, by się dogadał z komputerem?

 

W ogóle mam wrażenie, że EQmod u mnie nie działa prawidłowo. Gubię ustawienia prędkości guidingu, czasami zwiesza się, rozłącza, PHD2 potrafi go powiesić, czasami odłącza się od y SGP3. O problemach z guidingiem nie wspomnę. Liczyłem, że może to wina Wifi i dlatego zainwestowałem w kolejną wtyczkę. niestety nie mogę jej rozkręcić.

 

 

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uruchom EQMod jako Administrator ... nie widzisz portu bo nie moze sie do niego dobic ... ot taka wada starszych oprogramowan ;)

 

A najlepiej kliknac prawym na EQmod i wlasciwosci i tam zaznaczyc zeby na stale uruchamial jako administrator

 

Aha i jeszcze sprawdź czy fizycznie w menadzerze urzadzen widac w portach ten COM ... jesli nie to zle sterowniki są bo czasm instaluje sie tylko samo urządzenie

Edytowane przez komprez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, kubaman napisał:

Dzisiaj w końcu dotarła do mnie przejściówka Digitus na układzie FTDI, który ponoć działa miód malina.

A tego digitusa gdzie podłączasz? Pod pilot, czy bezpośrednio pod montaż?

37 minut temu, komprez napisał:

Uruchom EQMod jako Administrator ... nie widzisz portu bo nie moze sie do niego dobic ... ot taka wada starszych oprogramowan ;)

Normalnie nic takiego nie jest potrzebne. Nie zaszkodzi, ale powinno działać bez admina.

 

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, kubaman napisał:

Ja mam teraz jeszcze jedną teorię, że może przy niskich temperaturach jakoś zmienia się profil pracy mojego zasilacza do monta i wifi na tym cierpi.

W samym TrekFi jest jeszcze przetwornica na 3,3 albo 5V, która dopiero zasila moduł. Także to prędzej ona zawodzi, niż zasilacz 12V. Ale to też raczej mało prawdopodobne.

 

Cóż, jak chodzi o problemy z zimnem, to ja mam również połączenie po wifi na tej samej płytce (samodzielna robota). No i ostatnio, jak faktycznie było koło zera, to miałem problemy ze zrywaniem połączenia. Czasami jakby moduł się resetował, ale trudno jednoznacznie ustalić. Wcześniejsze dni były cieplejsze i było ok. Może faktycznie coś jest na rzeczy, będę badał sprawę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, kubaman napisał:

do montażu

No to masz odpowiedź. Porty szeregowe mają dwa standardy napięć: 12V oraz TTL (5V). Montaż na swoim złączu używa TTL, natomiast Digitus, jak każda przejściówka zakończona złączem DB9 używa standardu 12V! Nie mówiąc już o tym, że kolejność i znaczenie pinów na złączu montażu i przejściówki jest zupełnie inna i cud, że się tu nic nie spaliło.

 

Gdybyś podłączył Digitusa poprzez pilot (używając jeszcze białego kabelka SW), to wszystko by działało. Pilot ma standard 12V, tak jak przejściówka.

 

Jeśli chcesz podłączyć montaż bezpośrednio, bez pilota, to musisz mieć albo przejściówkę w standardzie TTL, albo konwerter napięć do tej obecnej. Ja używam takiego kabla FTDI: TTL-232R-5V-WE. Trzeba mu tylko przylutować złącze DB9.

 

Ale ten kabel:

15 godzin temu, kubaman napisał:

Rok temu kupiłem przewód do podłączenia NEQ6 bezpośrednio do kompa.

już powinien spełniać wymagania o których piszę. Jaki to kabel? To już dziwne, że nie działa. A może faktycznie EQMod się sypie? Zapominanie ustawień nie jest rzeczą normalną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poczekaj, spodziewałem się tego pytania

podłączyłem przez pilota i jest dokładnie tak samo

 

Jak wspominałem kupiłem przejściówkę Skywatchera, sprowadziłem z Niemiec za straszną kasę i też nie działało

 

Ale sprawdzę ten trop, jak to zmierzyć miernikiem na złączce?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, kubaman napisał:

poczekaj, spodziewałem się tego pytania

podłączyłem przez pilota i jest dokładnie tak samo

A może jednak przejściówka się uszkodziła po podpięciu do montażu? Jeśli tak, to bardzo trudno będzie nam coś zdiagnozować...

Dla pewności, daj zdjęcie jak to podłączenie przez pilota wygląda.

3 minuty temu, kubaman napisał:

Ale sprawdzę ten trop, jak to zmierzyć miernikiem na złączce?

Co chcesz mierzyć?

 

Najprościej by było do Ciebie pojechać ze swoim kompem, przejściówką i montażem i porobić testy. Ale daleko mieszkasz...

Bo Twój przypadek jest iście interesujący :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie, EQmod szuka comów do 16, dlatego pokazuje ostatnio sprawdzany port, pisałem przecież, że wpisuję z ręki też nie działa

 

Mateusz - gorąco zapraszam, to nie tak daleko, będzie z 30 minut :)

 

jak sam robiłem BT to używałem tego zamiennika napięcia, mam chyba nawet jeszcze jeden.

skoro mont daje 12V, więc spalić się może chyba tylko przejściówka, która jeśli zrozumiałem bierze 5V

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, komprez napisał:

Nie no przejściówki się nie palą ... to prędziej po stronie TTL-a by poszło w cholere ;) czyli pilot by szlag trafił

Ale tam się jeszcze piny nie zgadzają. Jeśli zasilanie 12V pójdzie na jakiś zupełnie inny pin? To tak jakby wpiąć COM pod VGA :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

1 minutę temu, MateuszW napisał:

Jeśli zasilanie 12V pójdzie na jakiś zupełnie inny pin? To tak jakby wpiąć COM pod VGA :)

Piny są takie same w tych standardach ....   chyba że kolega sztukował kabelkami to faktycznie można się przejechać z kolejnością :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie doczytałem się że goście wpinają montaże bez niczego ... po prostu .. FTDI i pod montaż bez pilota.  I to ma działać ... jeśli coś to podejżewam że masz

coś uwalone (któraś przejściówka ?) ... najprościej powiem Ci jak sprawdzić przejściówki ..

 

ściągnij sobie program Putty .... uruchom ... wybierz sobie SERIAL i wpisz nr na którym aktualnie masz przejściówkę .. no i Open na dole ...

 

Teraz trzeba zewrzeć piny RX i TX razem i możesz śmiało pisać na klawiaturze w tym terminalu ... jak dostajesz dokładnie te same znaki co z klawiatury ... to przejściówka jest 

jak najbardziej sprawna .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sugeruję niesmiało uźycie porządnego konwertera klasy industrialnej USB>rs232. Ja od lat korzystam z Moxa Uport 1110 , demonstrowałem go takźe na zlotach kolegom którym inne srednio działały - nigdy mnie nie zawiódł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, wygląda na to, że mi pomogliście :)

Udało mi się włączyć przez pilota, czyli przejściówka nie ma konwertera napięć (czy jak mu tam).

Mogę to teraz używać, przez pilota.

 

Co miałbym zrobić by łączyć się bezpośrednio? samodzielna przejściówka na bazie bebechów z tego co mam?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, kubaman napisał:

OK, wygląda na to, że mi pomogliście :)

Udało mi się włączyć przez pilota, czyli przejściówka nie ma konwertera napięć (czy jak mu tam).

Mogę to teraz używać, przez pilota.

 

Co miałbym zrobić by łączyć się bezpośrednio? samodzielna przejściówka na bazie bebechów z tego co mam?

Do bezpośredniego możesz albo użyć konwerter napięć, który pisałeś, że masz, albo bardziej elegancko, możesz kupić kabel FTDI TTL-232R-5V-WE, który ma cały konwerter z odpowiednimi napięciami zamknięty we wtyczce USB. Do niego trzeba tylko dolutować złącze DB9.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.