Skocz do zawartości

Paskudne podświetlenie lunetki HEQ5 Pro


Gość M.M.M.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 

Trochę pomarudzę i spytam o Wasze doświadczenia. 

Ustawianie montażu na Polarną. Zawsze miałem tutaj problem, musiałem czekać do ciemnej nocy żeby zobaczyć cokolwiek w wizjerze lunetki. 

Podświetlenie które ma rzekomo poprawiać widoczność powoduje że nie widzę nic nawet o 12 w nocy.... 

Na razie na mojej wersji firmware nie mam możliwości zmniejszania ilości światła w lunetce. 

Próbowałem montaż wyłączać żeby zobaczyć Gw. Polarną ale również nic nie widzę.... A czekać do ciemnej nocy mi sie nie chce. 

Znana jest mi alternatywa w postaci np Pole Master ale jego cena każe mi się 2 razy zastanowić :) 

 

Jak sobie radzicie ? Czy są jakieś inne metody o których nie słyszałem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, M.M.M. napisał:

Próbowałem montaż wyłączać żeby zobaczyć Gw. Polarną ale również nic nie widzę...

Czyli problemem nie jest podświetlenie, a sama lunetka? Ja bez problemu widzę polarną w lunetce, gdy tylko zaczyna być widoczna gołym okiem.

9 minut temu, M.M.M. napisał:

Na razie na mojej wersji firmware nie mam możliwości zmniejszania ilości światła w lunetce. 

Na jakim firmware?

Jeśli nie używasz pilota, a go posiadasz, to możesz podłączyć jednorazowo pilot, zmniejszyć jasność i montaż to zapamięta. Potem bez pilota będzie ustawiona jasność.

 

Ja mam jasność jakoś poniżej 10%, może nawet 2% i nigdy mi podświetlenie nie przeszkadzało. Widać polarną na długo przed nocą astronomiczną.

11 minut temu, M.M.M. napisał:

Znana jest mi alternatywa w postaci np Pole Master ale jego cena każe mi się 2 razy zastanowić :) 

Dla mnie PoleMaster ma tylko takie zastosowanie, żeby się nie schylać pod montażem - i dlatego o nim myślę, ale cena blokuje. A widoczność polarnej nie jest tu żadnym argumentem.

 

Mam nadzieję, że obracasz właściwie oś Dec i wysuwasz pręt, żeby odsłonić otwór?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, MateuszW napisał:

Czyli problemem nie jest podświetlenie, a sama lunetka? Ja bez problemu widzę polarną w lunetce, gdy tylko zaczyna być widoczna gołym okiem.

Powiedziałbym tak- i jedno, i drugie.  

 

1 minutę temu, MateuszW napisał:

Na jakim firmware?

3.27 pilot wersja 3

 

1 minutę temu, MateuszW napisał:

Jeśli nie używasz pilota, a go posiadasz, to możesz podłączyć jednorazowo pilot, zmniejszyć jasność i montaż to zapamięta. Potem bez pilota będzie ustawiona jasność.

 

Ja mam jasność jakoś poniżej 10%, może nawet 2% i nigdy mi podświetlenie nie przeszkadzało. Widać polarną na długo przed nocą astronomiczną.

Masz na myśli podświetlenie pilota ? Że równocześnie steruje podświetleniem lunetki i ekranu pilota ? Nie próbowałem, dzisiaj przetestuję

 

 

1 minutę temu, MateuszW napisał:

Mam nadzieję, że obracasz właściwie oś Dec i wysuwasz pręt, żeby odsłonić otwór?

Oczywiście :) 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, M.M.M. napisał:

3.27 pilot wersja 3

Jeśli w twojej wersji nie ma regulacji podświetlenia, to zaktualizuj do najnowszej, jaki problem :)

Cytat

Masz na myśli podświetlenie pilota ? Że równocześnie steruje podświetleniem lunetki i ekranu pilota ? Nie próbowałem, dzisiaj przetestuję

Nie, tak to nie działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

Nie wiem w jakim zestawie użytkujesz ten sprzęt, ale jeśli masz na tym montażu zamocowany jakiś obiektyw + kamera astro to nie warto się bawić w lunetkę a wykorzystać ustawianie na polarną np. przy użyciu opcji Polar Aligment w SharpCap.

Zobacz np to: 

 

Przy odrobinie wprawy ustawienie na polarną zajmuje z 2-3 minuty. O dokładności już nie wspomnę.

pk

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.