Skocz do zawartości

NGC 1514 - Mgławica Kryształowa Kula


Lukasz83

Rekomendowane odpowiedzi

13 minut temu, MateuszW napisał:

Piękna sprawa :) Choć spodziewałem się więcej drobnych szczególików. Przypomina mi Sowę, gdyby tamta nie miała czerwonych obszarów.

Dzięki :)

Zwróć uwagę że tam nie dzieje się zbyt wiele i nie ma jakiegoś drobnego detalu.

 

Poniżej referencja z Liverpool Telscope (2metrowy "ercek" na Kanarach)

 

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/b/b2/NGC_1514_by_Goran_Nilsson_%26_The_Liverpool_Telescope.jpg/1200px-NGC_1514_by_Goran_Nilsson_%26_The_Liverpool_Telescope.jpg

Edytowane przez Lukasz83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, RMK napisał:

Nooo teraz już nie mam wątpliwości, że to Twoja fotografia, bo HST choruje. Chyba, że pobierasz z archiwum :emotion-5:

Kolekcja rośnie aż miło.:excl:

W tj chwili Łukasz stał się liderem wielkiej skali, jak główny konkurent został znokautowany :P

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Paether napisał:

Żeby oskarżać obiekt za brak detalu na zdjęciu :hysterical:

To już rzeczywiście musi być jakieś ekstremum fotograficzne :g:

 

Jednak 10-13s naświetlania to już całkiem długi czas (jak na fotografie Łukasza), stąd podejrzewam detalu nie ma aż tyle, ile by było na klatkach 1s lub krótszych.

Fotografia referencyjna (ta z Wiki - Liverpool telescope) to bardzo długie klatki, a teleskop raczej nie jest wyposażony w AO, więc to na pewno nie szczyt szczegółu dla tej mgławicy.

 

Mimo to - jedno z lepszych zdjęć tego obiektu w ogóle! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, RMK napisał:

Nooo teraz już nie mam wątpliwości, że to Twoja fotografia, bo HST choruje. Chyba, że pobierasz z archiwum :emotion-5:

Kolekcja rośnie aż miło.:excl:

Dzięki, sam jestem zaskoczony jak dużo planetarek można znaleźć na niebie jak się poszuka - i to bardzo jasnych powierzchniowo. Także kolekcja na pewno jeszcze się powiększy.

21 godzin temu, MateuszW napisał:

W tj chwili Łukasz stał się liderem wielkiej skali, jak główny konkurent został znokautowany :P

Ale będzie ciężko o foto referencyjne - na szczęście HST natrzaskał mnóstwo fotek w przeszłości także nie ma tragedii.

18 godzin temu, Behlur_Olderys napisał:

 

Jednak 10-13s naświetlania to już całkiem długi czas (jak na fotografie Łukasza), stąd podejrzewam detalu nie ma aż tyle, ile by było na klatkach 1s lub krótszych.

Fotografia referencyjna (ta z Wiki - Liverpool telescope) to bardzo długie klatki, a teleskop raczej nie jest wyposażony w AO, więc to na pewno nie szczyt szczegółu dla tej mgławicy.

 

Mimo to - jedno z lepszych zdjęć tego obiektu w ogóle! :)

Pewnie na krótszych klatkach byłoby ciut lepiej - niestety potrzeba wtedy większego lustra. Także sprawdzę niebawem ;)

22 godziny temu, _Spirit_ napisał:

 

Bardzo jestem ciekawy jak wygląda jedna surowa klatka.

Proszę bardzo - surowa klatka poniżej (luminancja). Zero obróbki.

1762813272_CBrawframe.thumb.jpg.d4147f6156dbb1c7ffe38f98d3bb6b85.jpg

  • Lubię 3
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 12.10.2018 o 21:22, Paether napisał:

Żeby oskarżać obiekt za brak detalu na zdjęciu :hysterical:

To już rzeczywiście musi być jakieś ekstremum fotograficzne :g:

Wiele już razy ja taki zarzut czyniłem M57 i to nie jest jakiś wymysł, po prostu są obiekty w których każdy przyrost rozdzielczości naszego amatorskiego astroobrazowania owocuje pojawianiem się coraz drobniejszych detali kolejnego rzędu drobności, ale też są takie obiekty jak M57 czy rzeczona NGC 1514 w których występują "detalowe dziury" i każde dalsze minimalne zwiększanie naszych zdolności rozdzielczych nie owocuje w tych przypadkach pojawieniem się niczego nowego. Po dogłębnej analizie zdjęć HST M57 dojdziesz do wniosku, że amatorskie sięgnięcie po detal kolejnych aż 2-3 rzędów dalej jest niemożliwe, osiągnęliśmy amatorskiego maxa i chyba dalej nie podskoczymy.

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.