Skocz do zawartości

Zdjęcia nieba z Sky-Watcher Star Adventurer


heweliusz

Rekomendowane odpowiedzi

3 godziny temu, Behlur_Olderys napisał:

Zdjęcia uderzają swoją naturalnością.

To oczywiście na plus. Widać ładnie, że LP przykrywa mgławice. Z przyjemnością oglądam te zdjęcia. Pozdrawiam

Dziękuję za komentarz.

Akurat na lewo od punktu południa mam odległe o ok 10km małe miasteczko ok 3.4 tys mieszkańców (owo miasto oczywiście nie gasi na noc latarni ulicznych choć na ulicach pustki a w kasie miasta pustki) - na dłuższych ekspozycjach nisko nad horyzontem to LP od miasta widać szczególniej - gołym okiem nie jest jeszcze tak źle.

A zdjęcia to zwykły nieobrobiony plik .ORF (raw)(otwarty tylko programem Shotwell i zapisany jako .jpg)  z prostego bezlusterkowca aparatu Olympus E-PM 2

 

Edytowane przez heweliusz
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

24.06.2019, ok. godz 1:00, Gwiazdozbiór Tarczy (Sobieskiego).

Wprowadzony przez Jana Heweliusza w 1684 roku dla upamiętnienia najmożniejszego protektora gdańskiego astronoma, króla Jana III Sobieskiego, po jego słynnej wiedeńskiej wiktorii. Nazwał go wtedy Scutum Sobiescianum. Pierwsza informacja o gwiazdozbiorze, z ryciną i opisem, pojawiła się w sierpniu 1684 roku w niemieckim czasopiśmie naukowym „Acta Eruditorum[2].

ISO 6400, t = ok. 2 min. Wersja 1 - plik ORF otworzony tylko w programie Shotwell i zapisany jako .jpeg

Tarcza_Scutum.thumb.jpg.9bd2df9bac4466688a1207648d960465.jpg

 

Wersja 2 - plik ORF otworzony tylko w programie RawTherapee i zapisany jako .jpeg (55% oryginału)

Tarcza_Scutum_22.thumb.jpg.655d733187f41967f7b6aebdbf9a509d.jpg

Edytowane przez heweliusz
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, heweliusz napisał:

24.06.2019, ok. godz 1:00, Gwiazdozbiór Tarczy (Sobieskiego).

Wprowadzony przez Jana Heweliusza w 1684 roku dla upamiętnienia najmożniejszego protektora gdańskiego astronoma, króla Jana III Sobieskiego, po jego słynnej wiedeńskiej wiktorii. Nazwał go wtedy Scutum Sobiescianum. Pierwsza informacja o gwiazdozbiorze, z ryciną i opisem, pojawiła się w sierpniu 1684 roku w niemieckim czasopiśmie naukowym „Acta Eruditorum[2].

ISO 6400, t = ok. 2 min. Wersja 1 - plik ORF otworzony tylko w programie Shotwell i zapisany jako .jpeg

Tarcza_Scutum.thumb.jpg.9bd2df9bac4466688a1207648d960465.jpg

 

Wersja 2 - plik ORF otworzony tylko w programie RawTherapee i zapisany jako .jpeg (55% oryginału)

Tarcza_Scutum_22.thumb.jpg.655d733187f41967f7b6aebdbf9a509d.jpg

Bardzo ładnie, choć pierwsza wersja strasznie zaświetlona. Widać mgławice orzeł i omega.

 

Myślę, że RawTherapee bardziej rozciąga histogram. Swoją drogą, skoro już robi się automatyczne rozciąganie histogramu to można od razu wyrównać poziomy tak żeby tło było jeszcze minimalnie ciemniejsze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, Behlur_Olderys napisał:

Bardzo ładnie, choć pierwsza wersja strasznie zaświetlona. Widać mgławice orzeł i omega.

 

Myślę, że RawTherapee bardziej rozciąga histogram. Swoją drogą, skoro już robi się automatyczne rozciąganie histogramu to można od razu wyrównać poziomy tak żeby tło było jeszcze minimalnie ciemniejsze. 

Dzięki.

Jest też III wersja z programu Darktable.

Jednakże na zabawy z możliwościami jakie oferują programy Darktable czy RawTherapee zupełnie mnie nie pociągają - nie mam na to cierpliwości (tyle tych parametrów do ustawiania i przesuwania)

Ciekaw jestem za to jak (i czy) wyjdą mi zdjęcia na zwykłej kliszy z analogową lustrzanką.darktable.jpg.7f298627a25932c7715df0150b81e68e.jpg

Edytowane przez heweliusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

No i przyszedł do mnie, pierwszy paralaktyk z jakim miałem okazję mieć przyjemność - SA.
Brak wężyka to i czasy nie równe, ale mniej więcej starałem się zebrać lekko ponad 3 min na jedną klatkę.

A wyszło mniej więcej od t=200 do t=240
Stack 31 zdjęć - w sumie 1h 50 min materiału
Iso 100
canon 50/1.4 @f/4

No i lekka próba obróbki w LR+fitswork
Zastanawiam się, czemu nic ciekawszego nie udało się zarejestrować prócz masy gwiazd? Żadnej mgławicy, ani z NGC 1499-Mgławicy Kalifornia, ani z Plejad. Miałem nadzieję chociażby na mały zarys.. "chmur"
Zapewne to wina kompletnie beznadziejnego nieba(gigantyczne LP), łysy(99%) też swoje dołożył, no ale żeby tyle materiału i kompletnie nic? Jakieś sugestie mile widziane

1_5,tif.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Artegs napisał:

No i przyszedł do mnie, pierwszy paralaktyk z jakim miałem okazję mieć przyjemność - SA.
Brak wężyka to i czasy nie równe, ale mniej więcej starałem się zebrać lekko ponad 3 min na jedną klatkę.

A wyszło mniej więcej od t=200 do t=240
Stack 31 zdjęć - w sumie 1h 50 min materiału
Iso 100
canon 50/1.4 @f/4

No i lekka próba obróbki w LR+fitswork
Zastanawiam się, czemu nic ciekawszego nie udało się zarejestrować prócz masy gwiazd? Żadnej mgławicy, ani z NGC 1499-Mgławicy Kalifornia, ani z Plejad. Miałem nadzieję chociażby na mały zarys.. "chmur"
Zapewne to wina kompletnie beznadziejnego nieba(gigantyczne LP), łysy(99%) też swoje dołożył, no ale żeby tyle materiału i kompletnie nic? Jakieś sugestie mile widziane

1_5,tif.jpg

Dochodzi jeszcze kwestia obróbki ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Noc z 30/11 na 1/12, obróbka tylko na szybko, 50 zdjęć po 60s, f/5,6, Jupiter 21m, generalnie niebo do du*y, milionowe miasto z boku, latarnia za aparatem, ogólnie bardzo duże LP. Jak na cały listopad, gdzie może złapałem dwie bądź trzy okazje na wypad, to jednak ta noc była wyjątkowa.
No i znana, niezapomniana m42
 

orion.1.122.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawno nic nie wrzucałem, na osobny temat raczej się nie nadaje i może to nie jest star adventurer ale montaż mojej konstrukcji, nie wiedziałem gdzie to umieścić. 

 

Orion na szeroko 

Canon 700D mod 47x1,5min Samyang 16 F2.0 prymknięty do 3.2 mniej więcej

 

final_red.thumb.jpg.31ad1641b9b1139db8e3d958a5cc20a8.jpg

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Pytanie do wszystkich którzy mają star adventurer.Jakie macie statywy do tej głowicy.Ja właśnie od wczoraj jestem szczęśliwym posiadaczem star adventurer

i nie wiem jaki statyw kupić. Możliwości  jest sporo ale z własnego doświadczenia może coś  zaproponujcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, GRZEGORZ139 napisał:

Pytanie do wszystkich którzy mają star adventurer.Jakie macie statywy do tej głowicy.Ja właśnie od wczoraj jestem szczęśliwym posiadaczem star adventurer

i nie wiem jaki statyw kupić. Możliwości  jest sporo ale z własnego doświadczenia może coś  zaproponujcie.

Ja mam statyw Triopo C-158.

 

A przy okazji zamieszczam próbne (eksperymentalne) zdjęcia z aparatu typu zoom Canon Power SX530 HS

M42 - 15sek, ISO 3200

m42.thumb.JPG.49bcef6deb60b9a0a90884a6c06e93b6.JPG

Oraz M4 - 1 min, ISO 3200

M4.thumb.JPG.1365e04d7ed4a4cee4e605c79d67f42b.JPG

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze próba okolic M83 aparatem typu zoom Canon Power SX530 HS

1minuta, ISO 1600

M83_b.thumb.JPG.bb9823ef6f2205899e27aaa336474ef3.JPG

M83_bb.thumb.JPG.5283e7dcf1ce1d0973f247ab98f0a6f5.JPG

Pewnie gdybym miał lepszy aparat lub dłużej naświetlał ten kadr to NGC 5253 z Centaura także lepiej by się złapała, uwidoczniła na zdjęciu.

Ogólnie wydaje się że uwidocznić obecność M83 na zdjęciu jest dość łatwo - byle prosty aparat ją złapie.

Edytowane przez heweliusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
W dniu 25.04.2020 o 09:15, JakubJ napisał:

To i ja dorzucę swoje trzy grosze. Nikon D7500 bez moda, Nikkor 50mm F/1.8G na F/2.8, ISO1000 I 12x150, bez klatek kalibracyjnych :)

version3_forpreview.jpg

fajnie - podoba mi się

Niebo pewnie także fajne 

 

Ja póki co nie mam szczęścia do pogody by coś uszczelnić sensownego :(

 

We wtorek tak trochę z desperacji hehe - przy 93% Księżycu i dużej mgle (bo padało w dzień) - walnąłem 30 klatek po minucie i zaprzestałem, bo obiektyw cały mokry był i zamglony.

 

Ale nie byłbym sobą jakbym tego materiału nie złożył i tutaj się nie pochwalił co za masakra wyszła hehe - a wyszła 

 

kadr - Łabędź

 30 x 1 min

ISO 800

Canon Eos 1000D mod full spectrum + Canon EF 50 mm 1.8 STM przymknięty do 4.0 (ale jak widać na fotce trzeba pryknąć jeszcze bardziej gdzieś do 5 lub 5.6).

 

 

 

 

labedz_kon1a.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.