Skocz do zawartości

Zakrycie Wenus przez Księżyc 19.06.2020


Matheo_89

Rekomendowane odpowiedzi

A dla rozgrzewki, chwila wspomnień - noce zakrycie Saturna, obserwowane w wielce doborowym składzie:

- Paweł Maksym, nasz kochany.....

- Marek Zawilski - guru polskiego światka zakryciowego

- Łukasz Wieteska, który z Pawłem zakładał Obserwatorium w Bukowcu

- i moja osoba, piękna wówczas i młoda.....

 

 

Edytowane przez Marcin_G
  • Lubię 5
  • Kocham 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Ja przewidziałem pogodę 1 czerwca na kilkanaście dni, każdy dzień z osobna :D

 

1-5 VI pon-piąt = będzie czyste niebo w nocy - BYŁO

6-7 VI sob-niedz = będą chmury-BYŁY

trzy dni pracy przed długim weekendem 8-10 VI pon-śr = będzie czyste niebo w nocy - BYŁO

długi weekend 11-14 VI czw-niedz = będą chmury - BYŁY

15-18 VI pon-czw = będzie czyste niebo w nocy - JEST

19-21 VI piąt-niedz = będą chmury - BEDĄ

 

pogada rozróżnia wolne i robocze dni normalnie  :uhm:

 

 

 

 

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, HAMAL napisał:

Ja przewidziałem pogodę 1 czerwca na kilkanaście dni, każdy dzień z osobna :D

 

1-5 VI pon-piąt = będzie czyste niebo w nocy - BYŁO

6-7 VI sob-niedz = będą chmury-BYŁY

trzy dni pracy przed długim weekendem 8-10 VI pon-śr = będzie czyste niebo w nocy - BYŁO

długi weekend 11-14 VI czw-niedz = będą chmury - BYŁY

15-18 VI pon-czw = będzie czyste niebo w nocy - JEST

19-21 VI piąt-niedz = będą chmury - BEDĄ

 

pogada rozróżnia wolne i robocze dni normalnie  :uhm:

 

 

 

 

 

 

Ale w jakim województwie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest przykre, że nasze piękne hobby zależy od pogody, jak by samo w sobie była za mało upierdliwe.

 

Zajmuję się też mikroskopią, siadam w cieple wygodnie przy biurku o każdej porze dnia i nocy w pogodę i niepogodę i nie wiem czy można mieć lepiej :D A astro... cóż....

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, HAMAL napisał:

To jest przykre, że nasze piękne hobby zależy od pogody, jak by samo w sobie była za mało upierdliwe.

 

Zajmuję się też mikroskopią, siadam w cieple wygodnie przy biurku o każdej porze dnia i nocy w pogodę i niepogodę i nie wiem czy można mieć lepiej :D A astro... cóż....

 

Oby w sierpniu było bezchmurnie wtedy już nie będzie białych nocy i będzie moża dłużej poobserwować 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problematyczne to będzie - nawet przy czystym niebie może być nie do znalezienia. I potrzeba by 2 teleskopów aby móc jednocześnie oglądać i nagrywać. SCT-ka nie biorę, boczne światło od Słońca mogłoby korektor uszkodzić czy coś. Musiałbym zabrać EQ3-2, AZ4, ED 4" F/7 i Maka90. I w jednym i drugim namierzyć, wyostrzyć itd. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wenus odszukałem szybko i łatwo następującym sposobem. Oś deklinacji skierowałem przeciwwagą na południe, a lunetę ustawiłem na kierunku wschód - zachód i wypoziomowałem ją za pomocą poziomicy, dzięki czemu luneta znalazła się w płaszczyźnie równika niebieskiego. Podziałkę deklinacji ustawiłem na zero, po czym obróciłem lunetę w tej osi o 18,5 stopni w górę, bo Wenus jest na szerokości N - 18,5 stopnia. Teraz wystarczyło obrócić lunetę w osi godzinnej na wschód patrząc w okular i Wenus pojawiła się w polu widzenia.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chmury cały czas praktycznie, chociaż wg Sat24 wydawało się, że się rozpogodzi. Trochę zawsze szkoda, mimo, ze nie miałem jakiegoś super nastawienia. Odkrycie bez ustawionego wcześniej sprzetu juz by było mega trudne - bo z tego co widac na zdjęciach i transmisjach Księżyc  jest prawie niewidoczny, a odkrycie nastąpi jeszcze po niewidocznej stronie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tacy ludzie jak Wy, działający w tak trudnym temacie astrofotograficznym są dla mnie cudotwórcami i niedoścignionymi wzorami.

Robicie rzeczy niesamowite i na jakże wysokim światowym poziomie.

Leszek to mój idol astrofotograficzny od dawien dawna.

Edytowane przez Binocooler
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odkrycie miałem w chmurach i tylko pojedyncze klatki będą, ale to po południu się obrobi. W sumie nie było tak źle. 

PS. Co do idoli to ja też mam swoich, ale takie zjawisko nie jest specjalnie trudne w rejestracji, tylko ta pogoda.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.