Skocz do zawartości

Zakrycie Wenus przez Księżyc 19.06.2020


Matheo_89

Rekomendowane odpowiedzi

1 minutę temu, Alice napisał:

W Bydgoszczy się rozpogodziło na odkrycie i miałem chwilkę czasu na przerwie w pracy, ale przejrzystość kiepska i w pośpiechu nie udało mi się namierzyć Wenus w lornetce...

Ja pojechałem w okolice Chełmży, ale oczywiście jakoś nie mogłem znaleźć księżyca w lornetce ;( A pogoda była całkiem okej ;(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, beny napisał:

Ja pojechałem w okolice Chełmży, ale oczywiście jakoś nie mogłem znaleźć księżyca w lornetce ;( A pogoda była całkiem okej ;(

Ja w lornetce 10x50 nie byłem w stanie namierzyć Wenus. Dopiero jak wystawiłem teleskop to na powiększeniu x40 udało mi się po chwili szukania ją dostrzec. Oczywiście nie wiedziałem w które dokładnie miejsce patrzeć, tylko mniej więcej, ale i tak się udało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę baaaardzo chcieliśmy, aby na zlocie w Bukowcu się udało.

Niestety pozostało odśpiewać hymn

Ale leeeejeeee,  Aaaaleee leejeeeee - aaaaallleeeeeleeeeejeeeee

@Łukasz83, dxieki za folię!

 

A teraz - po odkryciu: mamy pięeeeekne warunki i napawamy się widokami obu sierpów

IMG_0639[1].JPG

  • Lubię 3
  • Dziękuję 1
  • Smutny 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Marcin_G napisał:

A teraz - po odkryciu: mamy pięeeeekne warunki i napawamy się widokami obu sierpów

Dokładnie!

Wprawdzie sam moment zakrycia nie był nam dany obserwować, ale późniejszy widok w postaci dwóch powoli oddalających się od siebie sierpów był spektakularny. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Alice napisał:

Żeby szybko namierzyć Wenuskę przy dużej bliskości do Słońca to potrzebna jest dobra przejrzystość. Inaczej trzeba mieć na to trochę więcej czasu i na spokojnie podejść, popróbować z akomodacją itd.

Dobre przygotowanie i czas - święte słowa. Niestety, chciałem rozprawić się z tym w 15 minut - lornetką 10x50; nastawiłem się na szukanie cieniutkiego Księżyca, no przez to lipa. Mogłem wypatrywać punkcika Wenus (i jbc - miałem w zanadrzu teleskop). Szkoda, chociaż te 3 minuty  zakrycia i tak zasłoniłyby mi chmury.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, PiotrTheUniverse napisał:

Dobre przygotowanie i czas - święte słowa. Niestety, chciałem rozprawić się z tym w 15 minut - lornetką 10x50; nastawiłem się na szukanie cieniutkiego Księżyca, no przez to lipa. Mogłem wypatrywać punkcika Wenus (i jbc - miałem w zanadrzu teleskop). Szkoda, chociaż te 3 minuty  zakrycia i tak zasłoniłyby mi chmury.

Ja też lornetką Zeissa 10 x 50 nie mogłem jej namierzyć, dopiero 15 x 60 pomogła, ale to jeszcze przed godz. 9 było.

  • Lubię 1
  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie udało mi się zarejestrować zakrycia - akurat przyszła chmura. Ale za to nagrałem, jak Wenus wygląda zza Księżyca :)

Wygląda to tak sobie, bo po pierwsze seeing był beznadziejny; po drugie - tak samo słaba przejrzystość (a do tego co kawałek jakaś chmura); a po trzecie - akurat sprzedałem teleskop, a nowy jeszcze nie dotarł. Tak więc za obiektyw posłużył mi szukacz 8x50; Kamera to Chameleon3, z filtrem Baader IR Pass.

 

W ramach bonusu - dwie jaskółki :D

 

 

 

  • Lubię 3
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.