Skocz do zawartości

Wczorajsza obserwacja M33 przez 8" Syntę - jakieś mgiełki?


McGoris

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj byłem na obserwacjach astronomicznych z 8" teleskopem. Niebo było bardzo przejrzyste. M33 widoczna była nawet gołym okiem. Patrzyłem na nią przez 8" teleskop. Po chwili przez przypadek dostrzegłem dziwne małe mgiełki w niewielkiej odległości od jądra. Myślałem, że to jakieś małe galaktyczki. Sprawdzam w internecie, a okazuje się, że to pojedyncze mgławice wodorowe z M33. O tym, że dość wyraźnie było widać dwa ramiona spiralne i jedno odgałęzienie lekko majaczyło już nie wspominam :)

 

Czy niebo było aż tak dobre, że w 8" mogłem ujrzeć pojedyncze obszary HII? Oto mini-symulacja:

 

382450085_m332A.jpg.a7ae6ef7c2ce428d7cbf047a09b40ae7.jpg

 

Patrząc po wykazie obiektów są to bodajże mgławice IC 133 i IC 132.

 

Czy ktoś dostrzegł takie plamki na M33? Większym sprzętem? Może nawet 8"?

m33.jpg.fc405a3eed7be459821f3a8e2f76bbe9.jpg

To na 100% te mgiełki zaznaczone strzałkami widziałem.

 

Tak w ogóle to zdam relacje z tych obserwacji, bo wtedy widziałem również Galaktykę Rzeźbiarza (nawet w szukaczu 0.o) oraz wiele innych.

 

Pozdrawiam McGoris.

 

 

 

 

Edytowane przez McGoris
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Zaciekawiony napisał:

Obserwacja Galaktyki Rzeźbiarza gołym okiem, to by był rekord najdalszego wypatrzonego obiektu. Zwłaszcza że galaktyka nie wznosi sę u nas zbyt wysoko.

To nie możliwe. Szczególnie z Polski.

 

Dziś się przyjrzę M33 w 14".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobny zarys ramion widziałem w 13" Taurusie w sobotę. Do tego bez większych problemów widać mgławicę NGC604. Widywałem ją w 10" więc myślę, że spokojnie jest do obserwowania w 8"

Na tym zdjęciu znajduje się ona na górze, tuż obok narysowanego przez Ciebie zarysu ramiona.

Zaznaczone przez Ciebie mgławice to IC132 (jasność 13,5 mag) i IC133 (14 mag). Dostrzeżenie ich 8" teleskopem było by sporym osiągnięciem.

Następnym razem spróbuje je zobaczyć u siebie.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.