Skocz do zawartości

(2060) Chiron - asteroida centaur


gawain74

Rekomendowane odpowiedzi

Chiron
Asteroida z grupy Centaurów odkryta w 1977 roku przez Charlesa Kowala w obserwatorium na Mount Palomar, przy okazji poszukiwania hipotetycznej planety X.
Chiron obiega Słońce między orbitami Saturna i Urana lecz przez krótki czas w okolicach peryhelium (najbliższe w 2046 roku) znajduje się miedzy orbitą Jowisza i Saturna.
Pełny obieg wokół Słońca zajmuje 50 lat i obecnie zbliża się do najbardziej odległego punktu swej wędrówki, w aphelium znajdzie się w połowie 2020 roku.
Średnica asteroidy wynosi około 166 km, aktualna jasność 18,56 mag.
Cieszy mnie fakt, uwiecznienia na fotografii odległej asteroidy, przedstawiciela grupy Centurów, tym bardziej że w tej chwili znajduje się daleko za orbitą Saturna, a bardzo blisko orbity Urana.
Fotografia z opisem i bez.


10.10.2018, 23:21 CEST
ED80 / ASI 224

stack 75 % z 405 klatek (warunki seeingowe nie najlepsze)
301 x 14 sek
gain 350
dark x 25

 

1Chiron.jpg

2Chiron.jpg

Edytowane przez gawain74
  • Lubię 4
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No proszę, nieduży, popularny refraktorek ED 80 i takie egzotyczne obiekty złapałeś. No i zasięg 19 magnitudo! Super, gratulacje!

 

Tak naprawdę to nadal mi się w głowie to nie mieści. Ja, gość starszej daty jak zaczynałem swoją przygodę z astronomią to pamiętam jak moi znajomi astronomowie robili w Ostrowiku teleskopem 60 cm fotometrię do ok. 12 mag a zasięg największego teleskopu świata (Teleskop Hale'a 500 cm na Mount Palomar) to 24 magnitudo. Teraz jest to w zasięgu amatorów.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • gawain74 zmienił(a) tytuł na (2060) Chiron - asteroida centaur

Astrofotografii próbuję od zaledwie kilku lat, a dopiero od roku z prowadzeniem za ruchem nieba, ale z samą astronomią jestem za pan brat znacznie dłużej i również pamiętam czasy gdy największym teleskopem był 5 metrowy na Mount Palomar :)

Fakt, że tak małym sprzętem możemy rejestrować to co zostało odkryte, przez olbrzymie teleskopy jeszcze nie tak dawno dodaje frajdy i w pewnym sensie...może dziwnie to zabrzmi...wzruszeń.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.