Jump to content
Sign in to follow this  
gawain74

(2060) Chiron - asteroida centaur

Recommended Posts

Chiron
Asteroida z grupy Centaurów odkryta w 1977 roku przez Charlesa Kowala w obserwatorium na Mount Palomar, przy okazji poszukiwania hipotetycznej planety X.
Chiron obiega Słońce między orbitami Saturna i Urana lecz przez krótki czas w okolicach peryhelium (najbliższe w 2046 roku) znajduje się miedzy orbitą Jowisza i Saturna.
Pełny obieg wokół Słońca zajmuje 50 lat i obecnie zbliża się do najbardziej odległego punktu swej wędrówki, w aphelium znajdzie się w połowie 2020 roku.
Średnica asteroidy wynosi około 166 km, aktualna jasność 18,56 mag.
Cieszy mnie fakt, uwiecznienia na fotografii odległej asteroidy, przedstawiciela grupy Centurów, tym bardziej że w tej chwili znajduje się daleko za orbitą Saturna, a bardzo blisko orbity Urana.
Fotografia z opisem i bez.


10.10.2018, 23:21 CEST
ED80 / ASI 224

stack 75 % z 405 klatek (warunki seeingowe nie najlepsze)
301 x 14 sek
gain 350
dark x 25

 

1Chiron.jpg

2Chiron.jpg

Edited by gawain74
  • Like 2
  • Love 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

No proszę, nieduży, popularny refraktorek ED 80 i takie egzotyczne obiekty złapałeś. No i zasięg 19 magnitudo! Super, gratulacje!

 

Tak naprawdę to nadal mi się w głowie to nie mieści. Ja, gość starszej daty jak zaczynałem swoją przygodę z astronomią to pamiętam jak moi znajomi astronomowie robili w Ostrowiku teleskopem 60 cm fotometrię do ok. 12 mag a zasięg największego teleskopu świata (Teleskop Hale'a 500 cm na Mount Palomar) to 24 magnitudo. Teraz jest to w zasięgu amatorów.

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Astrofotografii próbuję od zaledwie kilku lat, a dopiero od roku z prowadzeniem za ruchem nieba, ale z samą astronomią jestem za pan brat znacznie dłużej i również pamiętam czasy gdy największym teleskopem był 5 metrowy na Mount Palomar :)

Fakt, że tak małym sprzętem możemy rejestrować to co zostało odkryte, przez olbrzymie teleskopy jeszcze nie tak dawno dodaje frajdy i w pewnym sensie...może dziwnie to zabrzmi...wzruszeń.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.