Jump to content

Księżyce Kordylewskiego


Guest
 Share

Recommended Posts

Witam

 

mam pytanie: czy dla amatora możliwa jest obserwacja Księżyców Kordylewskiego? Czy może ktoś z Was wie jak się do tego zabrac?

 

pozdrawiam

mm

Link to comment
Share on other sites

Skoro sam Kordylewski widział je gołym okiem...

 

A tak na poważnie, w "Poradniku..." P.G. Kulikowskiego jest napisane, że można. Chodzi o obserwację zamglenia wokół gwiazd znajdujących się w odpowiednich (dwóch z pięciu) punktach Lagrange'a orbity księżycowej wokół Ziemi (po 60° na wschód i na zachód od Ksieżyca).

Link to comment
Share on other sites

A co powoduje owo zamglenie? Czyżby jakieś śmieci, które znajdują sie w punktach Lagrange'a? To jest aż pięć tych punktów? Ja słyszałem o dwóch.

 

pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Są to obłoki pyłu. Była już mowa o tych księzycach chyba na poprzednim forum. Może ktoś rzuci linkiem? Nowi będą wiedzieli o czym mowa :)

pozdr

Link to comment
Share on other sites

Punktów jest pięć: :odwa po bokach (co 60 stopni) jeden między ciałami (w tym wypadku między Ziemią i Księżycem), jeden na zewnątrz przed Ziemią i jeszcze jeden na zewnątrz, za Księżycem.

W "pasjonujący" sposób pisze o tym S. Wierzbiński w swoich wykładach z z"Mechaniki nieba" ;D ???;D

 

Apropos p-któw libracyjnych - o wiele przyjemniejsze powiiny być obserwacje planetoid w układzie Słonko/Jupiter, czyli Grecy i trojanie. ;)

Link to comment
Share on other sites

A co powoduje owo zamglenie? Czyżby jakieś śmieci, które znajdują sie w punktach Lagrange'a?

 

No to właśnie Obłoki Kordylewskiego powodują zamglenie obrazów gwiazd znajdujących się poza nimi.

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Takie obserwacje podejmowano z pozytywnym skutkiem w latach 60-70 ze stacji obserwacyjnej UJ W Roztokach górnych w Bieszczadach za pomocą pomiarów fotograficznych Astrograf zeissa 300/2 i fotoelektrycznych także tym astrografem z dużym polem widzenia.

Zdażały sie wtedy noce z jasnością sekundy kwadratowej tła na poziomie 21 mag ale to już niestety historia bo teraz pewnie noce z tłem 18 mag/sekundę kwadrat sa już rzadkością i nici z obserwacji obłoków Kordylewskiego bo są porównywalnej jasności powierzchniowej niestety w granicach 16 do 18 mag/sek kwadrat w zależności od fazy ktoórą wykazują jak każdy ksieżyc tylko tu każde ziarenko pyłu ma fazę i zmienia się sumaryczna jasność obłoków 8)

Na naszych szerokościach świecenie zorzowe nieba (rekombinacja wzbudzonych atomów) znacznie rozjaśnia tło każdej nocy plus zanieczyszczenia przemysłowe praktycznie uniemożliwiają ich obserwacje :o :'( :'( :'(

Wymagany zasięg gołym okiem powyżej 8 mag aby wyszły ich fotografie najlepiej CCD jeśli nie są na Drodze Mlecznej, są w odpowiedniej fazie i dość wysoko nad horyzontem !!!

Ponoć jeszcze widuje się je czasem na środku oceanu z dala od cywilizacji technicznej 8)

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Tego nie wiem ale nie odważyłbym się skierować fotometru czy CCD na nasze Słoneczko aby to sprawdzić, szkoda smażyć sprzętu, z grila wolę dobre kiełbaski :):D ;D

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Oskarze sama wiedza jak widzisz to nie wszystko, trzeba jeszcze mieć czas na jej przekazanie 8)

Równy Gościu jesteś a miałem cię kiedyś za adwokacinę wyrwigrosza, nauczka na przyszłość nie sądzić po pozorach ;)

Link to comment
Share on other sites

No widzisz, a jam myślał, żeś Janusz hrabia Płeszka ;).

 

Poza tym nie jestem adwokaciną, a co najwyżej radczyną. Jestem radcą prawnym, w zasadzie to samo, ale nazwa inn i geneza powstania korporacji. Adwokaci głownie sprawy karne i rodzinne, radcowie prawni - gospodarcze.

Link to comment
Share on other sites

Wracając do obserwacji

może znowu trochę naiwnie, wybaczcie, nie mam pojęcia co do rozmiarów tych skupisk pyłu, myślałem czy nie można obserwować przejśc ich przed tarczą słoneczną teleskopem zaopatrzonym w filtr.

 

 

dzięki za wszystkie informacje i pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

No widzisz też nie sądź po pozorach bo te często mylą 8)

 

A kto dwa lata temu wziął mnie za starego, zrzędzącego emeryta wojskowego? :-

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Oj El... ale pamiętliwy jesteś trep ;)

Obłoki Kordylewskiego mają po ładnych kilka stopni raczej bliżej 10 stopni w zależności od ilości pyłu w punktach libracyjnych i są bardzo rozmyte 8)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.