Skocz do zawartości

Względnie wszechstronny do ok 10tys.


tomek1982

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Po latach przerwy pomyślałem że może... mógłbym znów mieć teleskop. Miałem ich już sporo. Poczynając od złomów "made in żywiec", poprzez znacznie lepsze tal-y a kończąc na japońskich apo. Z marzeń o astrofoto już się wyleczyłem, etap inwestowania w montaże za tysiące dolarów mam z pewnością za sobą. Nie wykorzystałem ich potencjału, nie zdążyłem nawet zdobyć wiedzy która była do tego potrzebna. Teraz myślę o czyms głównie do wizuala (no może z perspektywą na mniej ambitne zdjęcia), względnie wszechstronnego, więc o światłosile w okolicy f10, w cenie do ok 10tys, względnie mobilnego. Trochę na balkon , trochę za miasto. Raczej nie refraktor, na pewno nie newton. Skłaniam się do katadioptryka. Od dobrych 8 lat nie śledzę rynku. Co moglibyście polecić ?

Edytowane przez tomek1982
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Celestron SCT8 XLT. Lekki, mobilny, chyba mniej niż 5kg. 

Do tego jakiś montaż z mikroruchami. Azymutalny lub EQ co kto lubi. 

SkyTee na dwa sprzęty.

Albo np GoTo iOptron AZ Mount Pro (wymaga tylko bardzo dobrego wypoziomowania). 

Okulary, temat rzeka. Podobno do SCT nie są wymagane te z wyższej półki, SWANy wystarczają. 

Do tego mały refraktorek do szerokich pól. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie o celestronowskim SCT 8'' myślałem. Ale może taki zestaw byłby fajny : https://deltaoptical.pl/teleskop-nexstar-evolution-8?from=listing

Czy taki Nexstar Evolution (jak rozumiem nastepca nexstara se) z wifi to lepsza opcja niż CPC 800 ,chyba bardziej mobilna ale mniej zaawansowana ?

Obydwa typy występują też w wersji EDGE-HD ponoć wolnej od typowych wad SCT, czy warto jednak iść w coś takiego jeśli nie planujemy zdjęć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mak czy SCT musisz wychładzać. I zimą i latem.

Podobno trochę pomaga zrobienie ubranka na tubę pełniącego rolę izolacji. Nie ma wtedy dużego gradientu temperatury. Nie powstają dzikie turbulencje wewnątrz tuby. 

Ciągle nie mam czasu tego zrobić i sprawdzić jak to jest w rzeczywistości. 

 

EDIT co do APO to inna bajka. Mam TS APO 100/600 jako uzupełnienie do SCT8. 

I chyba częściej wyciągam tylko APO. Refraktor warto mieć. Szerokie pola wyglądają niesamowicie. A trochę poweru też można dać.

Do SCT można dodać co prawda korektor f6.3, który zmieni F10 w F6.3 co też jest niezłe. Nie wierzyłem póki nie sprawdziłem. 

Edytowane przez kjacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, tomek1982 napisał:

Trochę na balkon , trochę za miasto. Raczej nie refraktor, na pewno nie newton. Skłaniam się do katadioptryka.

A ja polecę Ci przy tych wymaganiach Maka 180 + np. EQ5 jako w miarę mobilne urządzenia dla twoich dwóch lokalizacji. Może być nawet Alt Az (AZ5) jak nie potrzebujesz focić.

 

ps. W tym budżecie osobiście jednak wybrałbym do wizuala kratownicowego newtona np. Taurus T330 13″ lub Taurus T330 13″ T400 F/4.5 Classic, tu nic nie zastąpi widoków pod ciemnym niebem.

https://www.taurustelescopes.com/pl/taurus-t400-2/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Newtony mnie nie kręcą :) Mak 180 , myślałem o tym. Ale chyba tylko z SW zmieszczę się w budżecie bo bardziej wyrafinowane Intesy itp. chyba za drogie by zmieścić się z montażem w 10tys.

EQ5 pewnie by mi wystarczył chociaż jakoś ciągnie mnie do tych bajerów jakie oferuje nowa linia celestronów nexstar evolution, no i taki 8'' nexstar byłby chyba dość mobilny... Jeszcze myślę o używanym mewlonie 180 lub 210 , ale na naszym rynku czyli bez sprowadzania, chyba ciężko będzie o taki.

Edytowane przez tomek1982
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, astrokarol napisał:

Czyli wolisz zobaczyć mniej a w lepszej jakości ? To może jednak dobrej klasy refraktor ? 

Chyba nie bo ciągle prześladowała by mnie myśl że mój nowy sprzęt jest tylko cieniem mojego dawnego FS-128 (a na sprzęt porównywalny raczej kasy nie wyłożę) ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołożę swój głos na SCT 8". Długa ogniskowa to zaleta, światłosiła Ci do wizuala niepotrzebna. Z reduktorem 0.63x i dobrym okularem 30mm zobaczysz prawie 2 stopnie pola, natomiast bez reduktora ale z barlowem 2x i okularem 6mm będziesz miał przybliżenie teoretyczne 666x, czyli dość jak na planety czy Księżyc :) Uniwersalny sprzęt pod tym względem. W sklepie z montażem (goto oczywiście) za 7-8k, spokojnie za resztę sobie dokupisz okularki i będzie git. A jednocześnie jest dość kompaktowy, żeby zmieścił się od biedy na balkonie (14" Taurus bardzo wątpię...) 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, tomek1982 napisał:

Chyba nie bo ciągle prześladowała by mnie myśl że mój nowy sprzęt jest tylko cieniem mojego dawnego FS-128 (a na sprzęt porównywalny raczej kasy nie wyłożę) ;)

Nie koniecznie musi być chyba to coś miałeś ? Mam na myśli troszkę gorszy a 150 mm. 

A jeśli nie to SCT w najlepszej opcji. Tu niech inny się wypowiedzą ale z tego co wiem to taki jest lepszy od "zwykłego": http://www.astrokrak.pl/tuby-optyczne-ota/2298-teleskop-celestron-edgehd-8-ota.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Względnie wszechstronne będzie tylko APO /ED 125/140mm .

Rynek trochę się zmienił i jest taki TS 125mm i lekko wykraczając ponad budżet APM 140mm.

Jeśli natomiast chcesz rzeczywiście dobre SCT 8'' to do wizuala, chyba wystarczy Celestron 8" xlt. Plus montaż HQ5.

Dokupisz lornetkę 15x70 lub 25x100 i uzupełnisz zestaw.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że zawęziłem wybór do tych dwóch opcji:

SW 180 mak na HEQ5 - https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_35&products_id=2032&lunety=Teleskop

Celestron SCT 200mm Evolution -  https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=3414&lunety=Teleskop

 

Obydwa kosztują ok 8tys zaś w wersji ota również kosztują podobnie (lekko ponad 4tys)

Ewentualnie jakiś używany mewlonik ale na to chyba małe szanse bo ściągać z zagranicy jakoś mi się nie bardzo chce.

 

Co do powyższych dwóch zastanawiam się nad następującymi cechami (ich znaczenie odzwierciedla kolejność):

 

1 Który da ładniejsze obrazy planet?

2 Który zestaw bardziej mobilny (chyba Celestron bo piszą że cały zestaw waży 18kg a to chyba mniej niż sam heq5) ?

3 Który ma lepsze goto?

4 Krótry ewentualnie bardziej perspektywniczny jeśli chodzi o zdjęcia?

(tak pisałem że w astrofoto nie idę. W to astrofoto "na serio" na pewno nie, ale może webcama w ognisku na planetki czasem podczepię, ewentualnie aparat z obiektywem 200mm może też, wiem że do celestrona można dokupić "klin")

5 Który szybciej się chłodzi?

 

Za Celestronem przemawia dla mnie fakt że ma wbudowany akumulator litowo-jonowy pozwalający na 10h pracy, jest tez chyba ogólnie bardziej "bajerancki", wifi, sterowanie ze smartfona (podobno chwalone) i te sprawy, Heq5 to konstrukcja starsza i bardziej tradycyjna.   Co do optyki jest jeszcze C8 w wersji EDGE (jak wspomniał kolega wyżej) , kosztuje o ok 2tys więcej. NIe wiem jednak czy do zastosowań głównie wizualnych jest uzasadniony.

 

 

Edytowane przez tomek1982
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad 1. Wg opinii z forów Mak 180 da lepsze obrazy planet niż SCT8. Ale to trochę nieprawda aktualnie, planety są nisko i obrazy z obu będą słabe. 

Nie wiem, czy z Makiem można stosować korektor 0.63, a to przydaje się do szerszych pól. 

Ad 5. Ponoć Mak 180 chłodzi się bardzo długo. Ludzie narzekali na to w kilku wątkach. Nie mam, nie mogę porównać. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Bocian napisał:

Dlaczego sc zamiast edge? Ten pierwszy ma komę i krzywiznę pola drugi zaś jest pozbawiony tych wad.

Nigdy nie patrzyłem przez Edge, więc nie mam porównania.

Ale nie narzekam na swojego Celestrona SCT 8" StarBright XLT Fastar. Pewnie ma wszystkie te wyżej wymienione wady.

Ale w wizualu wcale nie przeszkadzają. Zresztą podziwiam nim niebo, nie szukam wad sprzętu. Czego i innym życzę :flirt:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.