Skocz do zawartości

Timelapse terminatora jak wykonać?


prestoneq

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie. Od wielu lat obserwuję księżyc wizualnie . Uwielbiam patrzeć na grę światłocienia w okolicach terminatora. Po latach doszedłem do wniosku że czegoś mi brakuje i wiem że jest to kilkugodzinny timelapse w trakcie sesji wizualnej gdzie będę mógł zobaczyć i udokumentować ruch cieni i oświetlenia na kraterach w trakcie sesji. Wizualnie od lat księżyc obserwuję makiem 127 z bino wo i okularami 20mm księżyc akurat mieszczę cały w okularze z 10% zapasu zostaje, innych powiększeń nie stosuję tak jest dla mnie idealnie. Kamerkę mam asi120mm i refraktor 102/500 montażyk mam heq5 jak co. Wychodzi mi z kalkulatora że księżyc zmieszczę w całości a zależy mi na rejestracji całej tarczy.

Zdjęć księżyca nigdy nie robiłem wolę wizualnie się na niego gapić ale taki timelapse jako dokumentacja obserwacji to może być ciekawe.

Może ktoś napisze najważniejsze podstawy wykonania timelapsa, na co muszę zwrócić uwagę. Dzięki z góry za porady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic prostszego, tylko trzeba zrobić kilka zdjęć w odstępach kwadransa lub pół godziny i złożyć z tego animację GIF. Krótsze odstępy między zdjęciami wygładzą ruch w animacji, ale z własnego doświadczenia wiem, że pół godziny to wystarczający odstęp bo przecież dynamika zmian nie jest duża. Wszystko zależy też od skali zdjęcia. Pamiętaj też, że zwykle nie dysponujesz dowolnie długim czasem rejestracji - dwie, trzy godziny, to już dużo. Przy ogniskowej 500 mm wiele w ciągu tych 3 godzin nie zmieni się. Ja rejestrowałem obrazy przy ogniskowej F-2270 mm. W porównaniu do 500 mm będą to ponad czterokrotnie mniejsze zmiany, więc trudniej dostrzegalne.

 

TUTAJ jest przykład mojego GIFa, który jest swego rodzaju timelapsem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym dostosować jakość zdjęć i ich skalę do tego co mam w wizualu a tam powiększenie jest gdzieś 110x tak myślę i widać na prawdę sporo.Jeśli trzeba to zmienię sprzęt pod te uwarunkowania. Te zdjęcia co robisz to skala konkretna ale takiej mi nie potrzeba. Ok złoże wszystko strzelę w końcu w księżyc i zobaczę jakiej skali będę potrzebować i porównam to z wizualnymi obrazami. 3 godziny to ja potrafię obserwować księżyc z przerwami oczyw.:original:

Czyli takie timelapse to żaden problem od strony programowej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, prestoneq napisał:

Chciałbym dostosować jakość zdjęć i ich skalę do tego co mam w wizualu a tam powiększenie jest gdzieś 110x tak myślę i widać na prawdę sporo.Jeśli trzeba to zmienię sprzęt pod te uwarunkowania. Te zdjęcia co robisz to skala konkretna ale takiej mi nie potrzeba. Ok złoże wszystko strzelę w końcu w księżyc i zobaczę jakiej skali będę potrzebować i porównam to z wizualnymi obrazami. 3 godziny to ja potrafię obserwować księżyc z przerwami oczyw.:original:

Czyli takie timelapse to żaden problem od strony programowej?

Moją składankę już widziałeś. Skalę sobie przetestuj jaka będzie Cię zadowalać, obawiam się, że przy widoku całej tarczy słabo będzie widać ruch cienia. Dlatego sam wybrałem sporą skalę bo wtedy, przesunięcie cienia jest przez sporą część kadru. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.