Skocz do zawartości

2D


yetiozyrys

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Janusz_P.

Gdybym był purystą językowym to szybko odpowiedziałbym że wystarczy włożyć odpowiedni okular aby mieć power na upragnionym poziomie 2D ale rozumiem że pytasz o szansę na ostry obraz przy tym powerze a nie o sam power :roll:

Czynniki które o tym decydują to:

 

1 Sumaryczna jakość wynikowa obu luster nie gorsza niż L/8

 

2 Seeing pozwalający na uzyskanie ładnych i stabilnych krążków dyfrakcyjnych

 

3 Dobry okular, conajmniej Plossl lub lepszy

 

4 W pełni prawidłowa kolimacja luster i wyciągu

 

Jeśli po kolei zbadasz te czynniki i będziesz je miał wszystkie odfajkowane pozytywnie to witaj w klubie 2D Limit Dyfraction :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki  :salu:  

 

Jedynie, co mnie martwi w moim teleskopie to lusterko boczne nie wiem, jakie jest naprawdę i nie wiem jak to sprawdzić, bo co do lustra jestem pewien.

 

Mam lusterko kątowe od Pana Poruczki 35mm i jest bardzo dobre :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.
Dzieki  :salu:  

 

Jedynie, co mnie martwi w moim teleskopie to lusterko boczne nie wiem, jakie jest naprawdę i nie wiem jak to sprawdzić, bo co do lustra jestem pewien.

 

Mam lusterko kątowe od Pana Poruczki 35mm i jest bardzo dobre :salu:

 

Hamalku ta odpowiedź nic nie wnosi do wątku poza chwaleniem sie swoim lusterkiem, z pytaniem powyżej nie ma nic wspólnego i ani na jotę nie przybliża do udzielenia na niego jakiejkolwiek pomocnej odpowiedzi.

 

Yetiozyrys, jak jesteś lustra pewien to znaczy że masz jego pomiary cieniowe w formie tabeli odczyty/strefy, przedstaw je nam to ocenimy czy twoja pewność nie jest aby przedwczesna :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

No cóż, jeśli spowadzanie wątku do meritym sprawy traktujesz jako złośliwość i w dodatku pod swoim adresem to nie mam nic więcej do dodania, odpuszczam parol bo szkoda mi na to czasu i klawiatury :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki  :salu:  

Jedynie, co mnie martwi w moim teleskopie to lusterko boczne nie wiem, jakie jest naprawdę i nie wiem jak to sprawdzić, bo co do lustra jestem pewien.

Mam lusterko kątowe od Pana Poruczki 35mm i jest bardzo dobre :salu:

(...)

Yetiozyrys, jak jesteś lustra pewien to znaczy że masz jego pomiary cieniowe w formie tabeli odczyty/strefy, przedstaw je nam to ocenimy czy twoja pewność nie jest aby przedwczesna :roll:

Yetiozyrys ma - jak sie wydaje - lustro główne od pana Poruczki. Na tej podstawie sądzi że jest dobre. Być może lusterko wtórne jest tego samego proiswodstwa. Hamal ma lusterko od Pana Poruczki, mówi że Jego jest dobre, co może pomocniczo jakąś informację pożyteczną dla Yeti nieść!

Jestem przekonany, że KAŻDE zwierciadło z Astrokraka jest dobre, niezależnie od tego czy ma dołączony certyfikat - dokumentację z pomiarów cieniowych w postaci tabeli odczyty/strefy, natomiast lustra innych producentów wymagają już szczegółowych pomiarów i analizy. :?

Ja zaś sądzę że sprzęt należy zabrać na jakiś zlot (licząc na dobry seeing) i - korzystając z uprzejmości Zlotowiczów - pożyczonym okularkiem sprawdzić go na powiększenie 2D, zamiast prowadzić dywagacje techniczno-pomiarowe okraszone komentarzami handlowymi NO COMMENT :)

Inwestowanie od razu w superkrótkie wysokojakościowe okulary (wychodząc z założenia że 2D wypali) byłoby poprostu nieco ryzykowne, nawet w przypadku optymistycznych sądów Forumowiczów.

 

Dla wszystkich Wątkowiczów: :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

To w takim razie do najbliższego spotkania na zlocie pod rozgwieżdżonym niebem to sobie potestujemy w praniu te 2D :Beer:

Ps. Oby tylko Seing okazał się nam łaskawy :opanie:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoja złośliwość Januszku jest urzekająca podobnie jak fotka z Goliatem  :mrgreen:

 

tą fotke masz ode mnie nie dałem ci jej zebys podsmiwał sie z Janusza tylko zeby pokazac Ci goliata :salu:,

 

Ps Jeti tylko sie nie wkurzaj że to znowu ja :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoja złośliwość Januszku jest urzekająca podobnie jak fotka z Goliatem  :mrgreen:

 

tą fotke masz ode mnie nie dałem ci jej zebys podsmiwał sie z Janusza tylko zeby pokazac Ci goliata :salu:,

 

Ps Jeti tylko sie nie wkurzaj że to znowu ja :wink:

 

Ja będziesz mi nadal napierniczony wódką i trawą wypisywał na GG na blokowaniu numeru sie nie skończy :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SŁUCHAJ NIEBEDE SIE TŁUMACZYŁ PUBLICZNIE CZY BYŁEM NAPIERNICZONY I CZYM CZY NIE ALE POCO PRZENOSISZ PRYWATNE ANIMOZJE NA FORUM PUBLICZNE WOGULE TWOJA WYPOWIEDX JEST W 0% NIEADEKWATNA CO NAPISAŁEM :salu: POZA TYM NIE GADAM Z TOBA NA GG JÓŻ Z PONAD MIESIĄC :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki  :salu:  

 

Jedynie, co mnie martwi w moim teleskopie to lusterko boczne nie wiem, jakie jest naprawdę i nie wiem jak to sprawdzić, bo co do lustra jestem pewien.

 

Martwi Człowieka lusterko kątowe a teleskop ma od Poruczki więc bardzo dla niego istotna jest informacja o jakości wyrobów tego wykonawcy. Ty chyba Janusz nie czytasz tego co piszesz albo tego co ludzie wyżej piszą a że boli Ciebie moja krytyka Twoich wyrobów w innych wątkach to robisz bałagan tutaj.

 

Powtarzam, Poruczko jak dla mnie ma dobre lusterka kątowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rany boskie..... ale może nie chwalił się TUTAJ? PRZESTAŃCIE, proszę!

 

W jakim stopniu (tzn. które elementy) teleskop jest od Poruczki nie wiemy, w podpisie jest coś o domowym wykonaniu, więc niekoniecznie wszystkie częśći!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HAMAL, możliwe nie wiem tylko czy takie sprawy przenosiłbym na forum a po drugie mam wrażenie, że jesteś rozsądny i potrafisz odpuścić i olać pewne sprawy - wiesz kto komu ustępuje...

 

Lat może masz 18 ale rozsądnie prawisz. To już osoba Mitka tak na mnie działa :?

 

Przepraszam wszystkich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie spokojnie nikt nie jest bez winy i nie ma się co stresować mnie zresztą też czasami lekko ponoszą emocje ale staram się nie doprowadzać ich do zenitu.

 

Wracając do teleskopu lustro nie jest od JP u Niego zrobiłem tylko aluminizacje. Jeżeli chodzi o lustro to podobniesz JP wykonał pomiary i stwierdził, że lustro jest (idealne 1/8L) oczywiście szczegółów nie znam, bo modyfikując teleskop mało znałem się na sprzęcie i nawet się nie dopytywałem. Pozostaje mi wierzyć na słowo chodź mogę się mylić.

 

Dlaczego martwię się o lusterko boczne w ofercie JP standardowe lusterka są 1/4L a ja nie wyraziłem chęci zakupu np. 1/8L pyzatym za lusterko zapłaciłem dość mało bo ok. 70 zł.

 

p.s.

 

Pomiarów nie wykonam sam bo jestem za cienki w butach. :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.