Skocz do zawartości

SCT 6" do obserwacji przyrody?


tehen

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
Może to nie do końca obserwacje astronomiczne, ale nie wiedziałem gdzie umieścić do zapytanie... :)
Noszę się z zakupem mniejszego teleskopu, który będę mógł wziąć na wypady, wycieczki czy szybkie popatrzenie na księżyc czy planety. Dodatkowym kryterium jest także możliwość obserwacji przyrody - ptaki, zwierzęta, znajdujące się w znacznej odległości.
Początkowo moją uwagę przykuł Celestron C5, który ogólnie traktowany jest jako spotting scope. Zastanawiam się jednak C6 nie byłby lepszy. Oczywiście wiem, że byłby lepszy do astro w ogóle, bo apertura, ale czy C6 nadaje się w ogóle do obserwacji przyrody? Ktoś tego próbował i może podzielić się doświadczeniami?
Czy może SCT do przyrody to pomyłka i lepiej wziąć ED 80? Poproszę o opinie ludzi, którzy mieli okazję używać SCT w takim właśnie zastosowaniu czyli obserwacje przyrodnicze.

Dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwzględniając Twoje potrzeby to tylko TS 72/420 na fpl53 z suwanym odrosnikiem.

Kompkatowy, obraz kontrastowy i ostry bo to soczewka.

Podłączysz bezlusterkowca z focuspeaking i masz manualny bardzo dobrej jakości tele .

Planety i Księżyc do 120x spokojnie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo ludzi chwali APO ED właśnie z tego przedziału średnicy do oglądania natury. Skoro już w tą stronę to może lepiej Skywatcher 80/600 ED, też na FPL53 albo nowy Skywatcher Evostar 72/420. Z tym ostatnim jedynie nie wiadomo do końca jakie szkło zostało użyte. EDek 80 ma trochę dłuższą ogniskową co pozwoli uzyskać większe powiększenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale jest też coś takiego Omegon Refraktor apochromatyczny Pro APO AP 110/660 ED Carbon OTA   https://www.astroshop.pl/teleskopy/omegon-refraktor-apochromatyczny-pro-apo-ap-110-660-ed-carbon-ota/p,55229   parametry dobre waga obleci  i jeśli cena do udźwignięcia to może warto ... co o tym sadzicie ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poleciłem TS 72/420 , dlatego że jest bez porównania bardziej kompaktowy niż niewątpliwie b.d. w budżecie ED 80/600 . No ten nie zsuwany odrośnik..serio . bo to się robi długo.

Po za Tym raczej w tej kwocie nie ma się do czego przyczepić . Ale...moja 1 propozycja jest bardziej uniwersalna. ( gadam jako były użytkownik ED 80, ED 100/f6, Tak Fs60cb, Mto 11ca..to tyle z kompaktowych.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, wiesiek napisał:

ale jest też coś takiego Omegon Refraktor apochromatyczny Pro APO AP 110/660 ED Carbon OTA   https://www.astroshop.pl/teleskopy/omegon-refraktor-apochromatyczny-pro-apo-ap-110-660-ed-carbon-ota/p,55229   parametry dobre waga obleci  i jeśli cena do udźwignięcia to może warto ... co o tym sadzicie ??

Wolałbym dołożyć parę groszy do TS 125 fpl53+lantan. 

Pomiędzy 100mm, a 110mm, ile w wizualu zauważysz różnic ? hmm cal, a najlepiej  więcej robi różnicę .

Fizyka..wiem sam przechodzę z 4 `` na 7`` i tu w rozdzielczości jest różnica, bez względu na konstrukcję.Albo łkam . 

Edytowane przez krzysiek.p
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak chcesz to używać ? Wrzucić do auta, tak ? Ja mam EDka 80 i jak chodzi o rower to odpada. Na razie mam inne sprawy na głowie ale na pewno będę szukał innego sprzętu. Mam podobne potrzeby co Ty. Myślałem właśnie o ED 72 mm ale znów do nieba to mało. Już 80 mm dla mnie to mało. Może właśnie STC 5" ? Albo Mak. Nie chciałbym wiele tracić z tej świetnej jakości EDka.

Edytowane przez astrokarol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, krzysiek.p napisał:

Wolałbym dołożyć parę groszy do TS 125 fpl53+lantan. 

Pomiędzy 100mm, a 110mm, ile w wizualu zauważysz różnic ? hmm cal, a najlepiej  więcej robi różnicę .

Fizyka..wiem sam przechodzę z 4 `` na 7`` i tu w rozdzielczości jest różnica, bez względu na konstrukcję.Albo łkam . 

Czasami stosunkowo niewielka zmiana w średnicy obiektywu powoduje nagłą zmianę kategorii gabarytowo/wagowej - i tak moim zdaniem będzie w tym przypadku.

Krótkie 110mm będzie pewnie takim "sweet spot" - kiedyś Jutomi rozkminiał ten temat EDka do astro i przyrody i skończył na takiej 110tce tylko chyba od TSa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minutes ago, astrokarol said:

A jak chcesz to używać ? Wrzucić do auta, tak ?

Ma spełniać 2 założenia - podróże, czyli tak jak mówisz do samochodu, oraz szybkie obserwacje z domu, czyli wyciągasz i za chwilę patrzysz. Tachanie i rozkładanie 14" dobsa jest trochę upierdliwe i z takim lustrem wolę jechać pod ciemne niebo, typowo pod DSy, dodatkowo mimo że składany to bagażnik i część tylnego siedzenia zajmuje. Mały teleskop jest nieodzowny.

Co przeszkadza Ci w ED 80, za długi? ED 72 , super ostry i kontrastowy, szerokie pole i bardzo mobilny, no ale planety to chyba tylko tak na siłę. Z drugiej strony taki Celestron C5 też jest ciekawy, też lekki i bardzo mały, ostrzy od 6m - czytałem że ludzie oglądają nim mrówki w ogrodzie... :) , do tego lepszy na planety ale kosztem mniejszego pola - max to niewiele ponad 1 stopień :/ no i minimalne powiększenie to gdzieś około 40-50. SW ED 100 mógłby być kompromisem ale 900mm ogniskowej w refraktorze to już długa rura zapewne walizka zajmie całe tylne siedzenie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, tehen napisał:

Ma spełniać 2 założenia - podróże, czyli tak jak mówisz do samochodu, oraz szybkie obserwacje z domu, czyli wyciągasz i za chwilę patrzysz. Tachanie i rozkładanie 14" dobsa jest trochę upierdliwe i z takim lustrem wolę jechać pod ciemne niebo, typowo pod DSy, dodatkowo mimo że składany to bagażnik i część tylnego siedzenia zajmuje. Mały teleskop jest nieodzowny.

Co przeszkadza Ci w ED 80, za długi? ED 72 , super ostry i kontrastowy, szerokie pole i bardzo mobilny, no ale planety to chyba tylko tak na siłę. Z drugiej strony taki Celestron C5 też jest ciekawy, też lekki i bardzo mały, ostrzy od 6m - czytałem że ludzie oglądają nim mrówki w ogrodzie... :) , do tego lepszy na planety ale kosztem mniejszego pola - max to niewiele ponad 1 stopień :/ no i minimalne powiększenie to gdzieś około 40-50. SW ED 100 mógłby być kompromisem ale 900mm ogniskowej w refraktorze to już długa rura zapewne walizka zajmie całe tylne siedzenie.

He he, też mam 14".

Głównie długość przeszkadza w ED. Na rower to za dużo. Sama tuba duża a gdzie jakiś montaż  ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, krzysiek.p napisał:

Jeśli samochód to rzeczywiście można coś lekko dłuższego. Optymalnie to chyba ok. 600mm. 

Miałem to samo co Jutomi TS 100/600. Złożone z odrośnikiem 50cm z rozsuniętym 60cm.

A może ED 102/714 ? 

Faktycznie Jutomi ma 100/600:

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minutes ago, bartolini said:

Faktycznie Jutomi ma 100/600

Niestety nie widzę żeby TSapo1006 było jeszcze gdzieś do dostania, albo inny doublet 100/600 ED. Prezetnuje się bardzo ciekawie.

Edytowane przez tehen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety TS 100/600 na fpl53 już nie produkowany .

Mi wiosną udało się kupić ostatnią sztukę w Szwajcarii. Teraz ma go kolega Jacek. 

Jest bardziej kompaktowy niż Edek 80 ;-) 

 

Widzę, że jest coś podobnego na Fpl53, ale 80mm

 

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p10625_Long-Perng-S500F-A-80-mm-f-6-25-FPL53-APO-Refraktor.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, krzysiek.p napisał:

No niestety TS 100/600 na fpl53 już nie produkowany .

Mi wiosną udało się kupić ostatnią sztukę w Szwajcarii. Teraz ma go kolega Jacek. 

Jest bardziej kompaktowy niż Edek 80 ;-) 

 

Widzę, że jest coś podobnego na Fpl53, ale 80mm

 

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p10625_Long-Perng-S500F-A-80-mm-f-6-25-FPL53-APO-Refraktor.html

Piękna tuba. To jest dokładnie taki teleskop jakiego szukałem. Zwykle wieszam go obok SCT8. Chociaż ostatnio chyba częściej wieszam samo APO. 

Wspomniana wyżej tuba TS 102/714 też jest niezła. To był wcześniej mój ulubiony teleskop. Właśnie zmienił właściciela. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 hours ago, Krakus said:

A ja obserwowałem pustułkę z teleskopu MAK 150 Sky-Watchera / ogniskowa 1800mm, też się da. Oba zdjęcia zrobione z tego samego miejsca.

 

Krakus, piękne zdjęcie, świetna ostrość. Jak Ty w ogóle ją tam wypatrzyłeś i jakie to powiększenie?

Co jeszcze obserwowałeś i jakie wrażenia, ogólnie, z obserwacji naziemnych tym Makiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedna uwaga. Do obserwacji dziennych bardzo przydaje się kątówka 45 stopni dająca obraz ziemski, nie odwrócony lewo-prawo. Zresztą taki pryzmat również nadaje się do obserwacji astronomicznych, daje trochę lepszy kontrast w porównaniu do luster. 

Te porządne dwu calowe pryzmaty są drogie ale dają ładne obrazy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.10.2018 o 00:12, tehen napisał:

Krakus, piękne zdjęcie, świetna ostrość. Jak Ty w ogóle ją tam wypatrzyłeś i jakie to powiększenie?

Co jeszcze obserwowałeś i jakie wrażenia, ogólnie, z obserwacji naziemnych tym Makiem?

Czasami udało się podejrzeć pustułkę szykującą się do obiadów, a menu mają pustułki dość urozmaicone. 

Wszystkie zdjęcia / oprócz szerokiego ujęcia / oczywiście wykonane teleskopem MAK 150  f = 1800 mm  -  z tego samego miejsca.

 

IMGP6566z.jpg

IMGP3569z.jpg

IMGP3611z.jpg

Edytowane przez Krakus
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To była wersja złota Mak SW 150 PRO,  powiększenie 36 x , do tego crop dla APSC 50% to wychodzi  ok 54 x ale jeszcze było podkadrowane 1,4 x czyli razem powiększenie ok 75,6 x . Zestaw MAK 150 ze statywem Vixen Porta jest jednak mało mobilny / sama tuba waży ponad 5 kg / no i do tego statyw też waży z 5 kg. Tubę MAK 150 czasami wynoszę w plecaku 30 litrowym a statyw biorę w ręku - taki zestaw do zdjęć planet.  Problem jest poprawne ustawienie ostrości przy takim powiększeniu, oraz drgnięcie obrazu przy wyzwalaniu migawki lustrzanki / jest na to sposób - wyzwalanie migawki pilotem lub kabelkiem wężyka spustowego przy podniesionym lustrze / ,

Edytowane przez Krakus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też przerabiałem ten temat i moje doświadczenia są takie :  (może się komuś to przyda )

- temat astro pomijam bo o ED80 w tej kwestii wiele napisano ale najkrócej: jakość, cena,  możliwości sprzętu - bardzo dobrze

- obserwacje w dzień z pryzmatem  - kupilem 1,25 GSO i to pomyłka. Po dwóch razach dałem sobie spokój. Wolałem obraz przez kątówkę z kompletu   odwrócony lewo/prawo bo nie jest on do góry nogami jak to by się miało wydawać. Pewnie w droższych pryzmatach 2" byłoby lepiej ale zanim taki kupię spróbuję jaki to obraz daje,

-robienie zdjęć - tak ale tylko ze statywu nieruchomym obiektom! Obiekty w ruchu to kwestia szczęścia , może wyjątkiem są samoloty, które nie zmieniają odległości zbyt szybko i ostrość jest w miarę stała. Poza tym kolory bledsze niż w obiektywach fotograficznych Tutaj lepiej kupić teleobiektyw do fotografii, które  nie tylko  ma AF ale i często stabilizację obrazu.

Reasumując dwa lata temu chciałem mieć teleskop do astro foto, foto na duże odległości w dzień i do obserwacji dziennych. Teraz mam Edka, lornetkę i teleobiektyw :)

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.