Skocz do zawartości

Głębia duszy (IC 1871)


Gość RadekK

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio pracowałem nad mgławicą emisyjną IC 1871, która stanowi centrum Mgławicy Dusza (IC 1848) z nadzieją, że warunki pogodowe utrzymają się i będę mógł zebrać komplet do HST. Niestety pogoda się zepsuła i nie zapowiada się zmiana w najbliższym czasie. Zdecydowałem się więc na wersję bi-color, w której wykorzystałem 10 godzin w paśmie Ha i 4 godziny w paśmie OIII. Mgławica Dusza (IC 1848) stanowi przepiekną parę z Mgławicą Serce (IC 1805), które zlokalizowane są w gwiazdozbiorze Kasjopei. Zdjęcie wykonane w skali 1,17"/pixel - newton F/4 i Atik 460EX. Cała akwizycja z wykorzystaniem astroberry server działającego na linuxie na raspberry pi. Obróbka w pixinsight i gimp na linux. Open source astronomy rulez ;-)

 

PS. Wersja HST po zebraniu brakującej siarki dostępna jest dalej w tym wątku.

 

IC1871_BiColor.png

Edytowane przez RadekK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest i wersja HST. Wczorajszej nocy, zupełnie z zaskoczenia pojawiła się dziura w chmurach, która pozwoliła mi zebrać brakująca siarkę. Zaledwie 16x600s ale to wystarczyło, żeby złożyć materiał w palecie Hubble'a. Poniżej wersja SHO na którą składa się 60x600s Ha, 24x600s OIII bin2 i 16x600s SII bin2. Pozostałe szczegóły techniczne na Astrobin. Różnica wobec bicolor subtelna, ale widoczna.

 

PS. Ten kadr można nazwać "Człowiek wspinający się na szczyt góry". Jako, że IC 1871 nie ma nazwy własnej to takiej właśnie będę używał dla tego obiektu. Na zdjęciu wyraźnie widać sylwetkę człowieka wspinającego się na szczyty (w górnej części zdjęcia) oraz rozległe jezioro u podnóża góry (w dolnej części zdjęcia). Refleksy szczytów w spokojnej wodzie widoczne są już na pierwszy rzut oka. Kosmiczny krajobraz choć ziemski.

 

IC1871_HST.png

Edytowane przez RadekK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.