Skocz do zawartości

Comet Searching - Polish Team


astro_amator

Rekomendowane odpowiedzi

Już wszystko pokryte :D

 

0* - Aneta Machoń, Robert Frei

1 - Paweł Pietrzak

2 - Robert Frei

3 - Paweł Pietrzak i Bartosz Szymański

4 - Tomasz Szultka

5 - Aneta Machoń

6 - Szymon Ozimek

7 - Szymon Ozimek

8 - Bogdan Szadach

9 - Jakub Szymkowiak

10 - Adam Hurcewicz

11 - Adam Hurcewicz

12 - Janusz Rogowski

13 - Radosław Świątkowski

 

Okienko startowe 28 marzec - 15 kwiecień 2005

Okolice pierwszej daty dla nieba porannego, środek dla całej nocy, a końcówka dla wieczornego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aneto - serdeczne dzięki za odstąpienie mi rejonu nr 2 (powody swojej decyzji podałem na sąsiednim forum - www.astronomia.pl)

Nota bene - wszystkiego najlepszego (bo dziś 8-ego).

 

Co do nr 13 - nie jestem przesądny. Nie chodzi też o poranne godziny (zazwyczaj cierpię na bezsenność). Po prostu jest poza zasięgiem mojego pola widzenia. No - chyba, że jakaś bratnia dusza wykończy mojemu sąsiadowi drzewa a przy okazji wyburzy dwa sąsiednie budynki i rozbije kilka lamp.

 

:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Zrobiłem poglądową mapkę na maj 2005 r. a więc na drugie okienko obserwacyjne.

Potrwa ono od 26 kwietnia do 14 maja 2005 r. . Nów wypadnie 8 maja 2005

 

A więc wybierajcie rejony (zaznaczone liczbami):

 

20050503maj6sy.gif

 

 

Podsumowując kwiecień można stwierdzić, że część osób która miała wieczorne niebo trafiła na dobrą pogodę.

W okolicy nowiu do teraz, pogoda się popsuła i już nie było tak fajnie.

Z tego powodu myślę, że dobrym rozwiązaniem byłoby gdyby w miarę możliwości "dublować" rejony, czyli

np. wybrać sobie dwa przy czym jeden mieć jako "główny" który należy za wszelką cenę przeszukać.

A drugi taki zapasowy który przeszukiwało by się np. wiedząc że zbliża się załamanie pogody lub też

miało się złą pogodę na swój "główny" rejon a na ten drugi "zapasowy" pogoda się poprawiła.

 

Co o tym myślicie ? Szkoda by potencjał grupy się marnował z tego powodu (złej pogody). Nie muszę

chyba dodawać że ten drugi "zapasowy" rejon najlepiej jakby był dalej od "głównego' rejonu.

 

 

Więc może ja zacznę :)

 

Adam Hurcewicz (10) - główny, (2) zapasowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam Hurcewicz (10) główny, (2) zapasowy

Jakub Szymkowiak (4) główny, (9) zapasowy

Szymon Ozimek (9) główny, (3) zapasowy

Bogdan Szadach (3) główny, (4) zapasowy

Tomasz Szultka (12) główny, (5) zapasowy

Aneta Machoń (0) główny, (5) zapasowy

 

Zostały jeszcze 1,2,5,6,7,8,9,11 gdyż rejony wzięte jako zapasowe nie zastępują głównych (nie koniecznie je trzeba przeszukiwać i nie każdy je musi sobie przydzielać, to tylko taka moja sugestia by mieć coś w zapasie ;) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Tak się stało, że przez tydzień nie miałem internetu. Teraz jest ale działa od 23:00 do 13:00 potem jakby ktoś włączył przycisk i net siada i to bardzo. Z tego powodu jestem trochę ograniczony jeśli chodzi o udzielanie się na forum czy korzystanie z poczty. Niektóre e-maile mogły do mnie nie dojść, nie mówiąc już o wiadomościach na gg.

 

Szymon ma teraz koniec roku szkolnego, wiadomo nauka na pierwszym miejscu. Dlatego warto by do naszej dwójki dołączyła jeszcze jedna osoba, byśmy stali się bardziej stabilni i zawsze na czasie. Nie może się powtórzyć sytuacja jaka ma teraz miejsce, że gdy mi net pada to nie ma osoby, która by nadzorowała przydzielanie mapek i je wysyłała, a to e-mailem, a to pocztą.

 

Jestem trochę zdegustowany małym zainteresowaniem w wyborze sektorów na maj. Napisałem informację, wysłałem e-maile lecz odpowiedziało zaledwie parę osób. Więcej szacunku moi drodzy dla naszej pracy. Lepiej cokolwiek napisać niż milczeć.

 

 

PS. Zróbmy może czat, na astronomii.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Oto mapka poglądowa na czerwiec. Wybierajcie rejony, po głównym i zapasowym(ych).

Okno obserwacyjne potrwa od 26 maja do 14 czerwca 2005 roku

Nów wypadnie 6 czerwca 2005 r. o godz. 23:55 naszego czasu.

 

 

20050602czerwiec6cr.gif

 

 

Koniecznie poinformujcie jakie rejony wybraliście by pomóc innym osobom w wyborze swoich rejonów.

 

W kwietniu nie mieliśmy zbyt dobrej pogody, w maju prawie cały czas padało

podczas nowiu. Pogodnego nieba było jak na lekarstwo. Nastały letnie dni, co ma

plusy i minusy. Plus to, że będzie więcej pogodnych nocy a minus, że będą one dość krótkie.

Teraz w czerwcu na północy Polski niebo się nie ściemnia. Tak więc nasze szukanie komet

w tym miesiącu może być mniej "wydajne".

 

Więcej szczegółów napisałem w e-mailach :-)

 

Wybór:

Adam Hurcewicz (8) - główny, (2) zapasowy

Bartosz Szymański (10) - główny

Edytowane przez Limax7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Oto mapka poglądowa na sierpień. Wybierajcie rejony, po głównym i zapasowym(ych).

Okno obserwacyjne potrwa od 28 lipca do 18 sierpnia 2005 roku.

Nów wypadnie 5 sierpnia 2005 r. o godz. 5:05 naszego czasu.

 

 

20050806sierpien3tl.png

 

 

Wybierajcie swoje rejony (sektory). Jest ich 11 (od 0* do 10). O wyborze poinformujcie na forum

lub(i) e-mailem. Zaprzestałem używać komunikatorów, więc to, że zniknąłem nagle nic nie oznacza.

Projekt ma się bardzo dobrze. Jedyny kontakt ze mną to e-mail lub telefon lub PW na forach.

 

Zrobiłem kilka zmian, chodzi głównie o wyznaczanie widoczności nieba. Przedtem było to robione

dla elongacji 20-90 stopni gdy Słońce było poniżej 13,5 stopnia pod horyzontem. Jest to za mała

"głębokość" Słońca, obniżyłem ją do 15 stopni. Co to oznacza ? To, że w czerwcu nie szukamy komet,

szukać będziemy ich tylko gdy będzie dostatecznie ciemno. Więc w okresie gdy Słońce nie chowa się

niżej niż 15 stopni pod horyzont nie szukamy !

 

 

Osoby nie wykazujące zainteresowania projektem zostaną niebawem wykluczone z niego !

 

 

Szczegółowe mapki są do pobrania z tych adresów:

http://limax7.w.interia.pl/cspt_wybor_mapek.html

http://republika.pl/stackman/cspt_wybor_mapek.zip

 

 

Obecny wybór:

Adam Hurcewicz - główny (4 lub 3), zapasowy ( 8 )

Michał Kusiak - główny ( 8 i 10), zapasowy (7)

Anetta Machoń - główny (0), zapasowy (3)

Jakub Szymkowiak - główny (2), zapasowy (3)

Tomasz Szultka - główny (4), zapasowy (5)

Bogdan Szadach - główny (5)

Edytowane przez Darek_B
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecny wybór:

Adam Hurcewicz - główny (4 lub 3), zapasowy ( 8 )

Michał Kusiak - główny ( 8 i 10), zapasowy (7)

Anetta Machoń - główny (0), zapasowy (3)

Jakub Szymkowiak - główny (2), zapasowy (3)

Tomasz Szultka - główny (4), zapasowy (5)

Bogdan Szadach - główny (5)

Szymon Ozimek - główny (5), zapasowy (9)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam.

 

2 godziny temu wróciłem z kilkudniowego wyjazdu za miasto, oczywiście szukać komet oraz zobaczyć C/2005 P3 (SWAN).

 

Pogoda dopisała i w końcu po raz pierwszy przeszukałem niebo w poszukiwaniu komet, czyż to nie dziwne ;) Wiosna i lato co nów to chmury i deszcze a teraz w końcu trafiła się doskonała pogoda. Przeszukałem okolice od Kapelli do Trójkąta, i schodziłem w dół aż do Hiad (więcej w Obserwacjach na naszej stronie).

 

Cóż mogę powiedzieć. Niesamowite to uczucie i wcale nie takie trudne. Porównałbym je do ... obserwacji meteorów ponieważ szukając czeka się na jakiś obiekt w polu widzenia. Ma się na dzieję na coś ciekawego. Natrafiałem na gromady otwarte, NGC 1342, NGC 752, M34 i galaktyki NGC 1023. Często widać było w polu widzenia słabe i wolne satelity. Czasem przelatywała szybsza i jaśniejsza co powodowało mały szok, hehe.

 

30 sierpnia natrafiłem na ciekawy zamglony obiekt w Perseuszu. Mgiełka była wokół gwiazdy a na mapce nie miałem tego zaznaczonego. Pomyślałem sobie, no nie to nie może być kometa. Następnej nocy sprawdziłem czy obiekt się przesunął, ale nadal tkwił w tym samym miejscu. Dziś mogłem już to sprawdzić, natrafiłem na NGC 1333 wokół gwiazdy TYC 2342-624

 

Kilka udogodnień i wskazówek.

 

- zrobiłem sobie klapke na oko, zobaczyłem ją na zdjęciu Machholza; naprawdę ułatwia szukanie

- zrobiłem też celownik ze ... sznurka i drewienka :D Potrzebowałem jakiegoś celownika by móc się orientować w jaki rejon nieba aktualnie patrzę. Szukacz 10x50 dawał za małe pole widzenia co było utrudnieniem. A tak .... łatwiej było !

- warto szukać "paskami" idąc w jedną stronę, potem cofając szybko i przesunąć się o 3/4 pola widzenia okularu w deklinacji i znów przeszukiwać. Chodzi o to że lepiej szukać w jedną stronę, nie kręci się wówczas tak w głowie.

 

 

Szukalem w taki oto sposób:

Najpierw na rowerze zawoziłem słup z montażem, potem zanosiłem tubę. Mocowałem tubę do montażu i ustawiałem go na gwiazdę Polarną. Z plecaka który leżał na bagażniku wyjmowłem mapki w folii i odnajdywałem miejsce z którego mam zacząć szukać. Szukałem dlugimi paskami idąc "od lewej do prawej" a więc wstecz w rektascencji. Gdy dochodziłem do miejsca zakończenia RA przekręcałem gałką o 3/4 pola widzenia w deklinacji "w dół" i ponownie szukałem cofając. Szukałem nie kręcąc gałką lecz poluzowawszy zacisk poprostu ręką zmieniałem położenie tubusa w rektascencji. Powoli ale skutecznie, ponieważ natrafiałem na słabe obiekty o których wyżej wspomniałem.

By przejżeć deklinację +10 stopniową musiałem zrobić ok 10 "pasków".

 

Jestem zadowolony z tego że pogoda była tak dobra. Przez trzy noce 29/30 30/31 i 31/1 IX przeczesywałem niebo. Noc 30/31 była najwspanialszą w tym roku !!! Widoczność po horyzont, brak mgły lekki wiatr. Słabe gwiazdozbiory jak Ryby, Koziorożec, Wodnik ukazały teraz swoje prawdziwe oblicze. Wschodzący sierp Księżyca wyłaniał się dosłownie znad lasu. Wystarczyło przykucnąć i się chował za las. Wspaniała klarowność oceniam ją maksymalnie 10/10.

 

 

Pozdrawiam łowców komet. Oby więcej takich nocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadszedł czas na wrześniowe szukanie komet.

 

Okno obserwacyjne potrwa od 27 sierpnia do 16 września 2005 roku.

Nów wypadnie 3 września 2005 r. o godz. 20:45 naszego czasu.

 

 

Oto mapka na wrzesień: 5 wrzesień 2005 r.

 

 

Obecny wybór:

Adam Hurcewicz - główny (6), zapasowy (3)

Michał Kusiak - główny ( 8 )

Szymon Ozimek - główny (4), zapasowy (7)

Bogdana Szadacha - główny (1), zapasowy (4)

Tomasz Szultka - główny (4), zapasowy (6 lub 8 )

Robert Frei - główny (0 i 1), zapasowy (2)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.