Skocz do zawartości

mikro-guider raspberry pi. Czy byliby zainteresowani


calla

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, czy byłoby zainteresowanie mikroguiderem dostosowanym nieźle do guidingu przenośnych montaży typu SW star adventurer, Astrotrac?

Urządzenie składa się z następujących elementów:

-Raspberry Pi wyposażone w przejsciówkę GPIO-->ST4

-Kamera Raspbery Pi mono

-Mocowanie obiektywu f ok 50mm wraz z wyjściem 1/4 cala

-Obiektyw 50mm f1.8

-Kabel ST4

biorąc pod uwagę skalę obrazu z piksela 1.6 um urządzenie takie pozwoliłoby guidować ogniskowe do 300-400mm

 

Cena całego zestawu w granicy 600zł(oczywiście razem z Raspberry,).

 

U mnie coś takiego działa na 200mm, jeśliby było zainteresowanie, przetestowałbym na dłuższych ogniskowych. Urządzenie wymaga gwiazdki 3-4 mag, więc mocowanie obiektywu odbywa się na głowicy kulowej foto dokręconej do reszty zestawu, aby można było znaleźć taką gwiazdkę w pobliżu pola widzenia. Świetnie się to sprawdza na szynie L od Star adventurer.

Oczywiście taki zestaw można też z powodzeniem zastosować do guidingu z czulszą kamerą i dłuższym obiektywem bez specjalnych modyfikacji.

Darmowy soft wgrany na urządenie pozwala na kontrolę z poziomu telefonu lub tabletu z systemem android.

 

  • Lubię 6
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ew. czy byłoby zainteresowanie autonomicznym guiderem na bazie raspberry pi oraz matrycy klasy ASI120mc, z możliwością kontroli z poziomu telefonu/tabletu oraz dodatkową możliwością stosowania do guidingu dowolną inną podłączoną kamerą. Guider posiadałby mocowanie na 1.25 cala oraz mocowanie m42 lub inne wedle życzenia i możliwości:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Informujcie jak postępy, będę obserwował ;)

Fajnie by było też znać orientacyjną cenę jak już będą gotowe :D

Przy okazji takie pytanie, jak się ma ogniskowa optyki guidera do dokładności? Dajmy na to wykorzystanie właśnie obiektywów M42 i porównanie takiego heliosa 50mm vs jakieś szkło 135/150mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, calla said:

StarsPi jest dobre. Jak coś służę obiektywem M42, lub innym kawałkiem szkła z adapterem do stosownej kamerki.

Dzięki, będę miał w pamięci - choć moje ulubione szkiełka to Canony FD, ech, te obiektywy wyczernione czarnym welurem...

Trochę się złączkologia komplikuje przez to FD, ale odkąd zmontowałem przejściówkę FD->M52 jest już z górki (pod tym względem) :)

 

Będą testy z kamerkami - starymi obciachami: SPC900 (mod) i PS3Eye (z driverem v4l ekspozycje do 10s), oraz współczesnymi kamerkami-obciachami (RPi cams)

Zobaczymy.

 

PS. Dzisiaj ciśnienie mi skoczyło na widok takiego cuda:

https://www.ebay.pl/itm/C-mount-to-Canon-FD-Lens-adapter/261933789230?hash=item3cfc78702e:g:12EAAOSw-vlVgYNw:rk:2:pf:0

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
W dniu 24.10.2018 o 14:03, calla napisał:

Dobra, widzę, że jest jakieś niezerowe zainteresowanie:) dopracuję trochę prototyp i wytworzę jakieś rezultaty

Hej, czy może udało się wytworzyć jakiś rezultat? Też byłbym zainteresowany takim mikro guiderem pod Star Adventurera. Sam chciałem zainwestować w malinkę i coś pokombinować z jakimś webcamem, ale nie mam pojęcia o linuxie i grubszej elektronice i nie wiem jak można wyprowadzić sygnał do kontroli montażu przez port st4. Masz jakiś patent na takie wyprowadzenie st4 z RPi? W sieci znalazłem coś takiego http://sy2000.blogspot.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minutes ago, wtw said:

Sam chciałem zainwestować w malinkę i coś pokombinować z jakimś webcamem, ale nie mam pojęcia o linuxie i grubszej elektronice i nie wiem jak można wyprowadzić sygnał do kontroli montażu przez port st4.

ST4 polega na zwieraniu 4 pinów (DEC+, DEC-, RA+, RA-) do masy. Można to osiągnąć przez np. transoptor podłączony do GPIO paja. Schemat (ale na Arduino, nie na paja, więc trzeba rezystory przeliczyć) jest np tutaj: https://github.com/kevinferrare/arduino-st4/ Do tego trzeba będzie pewnie własny driver do INDI napisać, żeby działało. Innym rozwiązaniem jest kupienie kabla USB-ST4.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, calla napisał:

ten schemat jest spoko. lutowałem coś podobnego i działa. Większy problem jest z opanowaniem webcama który chciałby uzyskać choć 0,5s czasu naświetlania

Ktoś tu na forum pisał o przydatności kamerki od PS3. Na holenderskim forum znalazłem taki wpis https://www.astroforum.nl/forum/instrumenten/zelfbouw-atm/51565-ps3-eye-move-camera-als-astro-guidecamera-test-en-bevindingen ciekawe czy to faktycznie działa i czy dałoby się to podpiąć pod RPi. Mam kamerę od PS3 spróbuję dziś powalczyć z nią na Windowsie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.