Skocz do zawartości

Wybuch Wulkanu na Marsie...? Arsia Mons.


21szpak

Rekomendowane odpowiedzi

Informacja nadal nie potwierdzona bo NASA cicho siedzi. Możliwe, że na Marsie doszło do erupcji Wulkanu uważanego za wygasły ok. 50mln lat temu.

 

Zdjęcia wykonała sonda ESA - Mars Express kamerą VMC, sonda nadal fotografuje dany obszar i każdego dnia przesyła nowe zdjęcia.

 

Smuga pochodzi z rejonu wulkanu Arsia Mons . https://www.flickr.com/photos/esa_marswebcam/

mars1.png

mars2.png

Edytowane przez 21szpak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem co nie co na twitterze

 

This is *NOT* a volcanic plume. These are water ice clouds condensing out over the summit of Arsia Mons, one of the large volcanoes on Mars. They are very common over Arsia at this time of year (late southern hemisphere into summer).

 

https://mobile.twitter.com/tanyaofmars/status/1054223756845961218

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do wulkanu. A może to para wodna, może jakiś podziemny lód się tam topi i gotuje? To raczej jest możliwe. Wystarczy niewielka temperatura na plusie w wypadku Marsa by woda się zagotowała i błyskawicznie przeszła ze stanu ciekłego w lotny czyli parę wodną w postaci tej chmury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest news o tej ciekawej chmurze na oficjalnej stronie Mars Express
http://m.esa.int/Our_Activities/Space_Science/Mars_Express/Mars_Express_keeps_an_eye_on_curious_cloud

 

Jest też zdjęcie sprzed miesiąca tj. 21 września 2018 r. gdy chmura dopiero co się kształtowała.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sobię pozwolę załączyć starsze zdjęcie z Stycznia 2017 zrobione za pomocą kamery HRSC na pokładzie misji MEX, w prawie prawdziwych kolorach (IR G B i G jako Luminancja 80%). Arsia Mons jest na górze zdjęcia, widzimy tu chmurę orograficzną z tego samego miejsca+ w tym samym kierunku co zjawisko tegoroczne. Arsia jest trochę prześwietlona ale to dlatego że zdjęcia miało pokzać zachmurzenie na południe od Tharsis, które jest dalszym dowodem na chmurową naturę zjawiska :)

Dane: ODE, UoW, ESA, MEX.
Obróbka: Karol Masztalerz

Green_Arsia.jpg

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super robota Karol! Napiszesz które to konkretnie zdjęcia użyłeś do kompozycji ewentualnie z którego numeru orbity MEX?

Ostatnio bawię się w renderowanie obrazów 3D ze zdjęć. MRO/HiRISE lecz zauważyłem że i Mars Express ma sporo zdjęć DTM i pasujących do tego w filtrach rgb i ir więc mam sporo zabawy ostatnio ;)

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Limax7 napisał:

Super robota Karol! Napiszesz które to konkretnie zdjęcia użyłeś do kompozycji ewentualnie z którego numeru orbity MEX?

Ostatnio bawię się w renderowanie obrazów 3D ze zdjęć. MRO/HiRISE lecz zauważyłem że i Mars Express ma sporo zdjęć DTM i pasujących do tego w filtrach rgb i ir więc mam sporo zabawy ostatnio ;)

 

Hej, wykorzystałem nr seryjne HG472_0000_BL3 HG472_0000_GR3 i HG472_0000_IR3 wg numeracji katalogu PDS :) 
Mógłbyś coś więcej powiedzieć nt. jak robisz 3D z HiRise/MEX? Kiedyś próbowałem to ruszyć ale nie dawałem rady. Jakiś software itp? Z chęcią bym się nauczył :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, KarolMasztalerz2 napisał:

Hej, wykorzystałem nr seryjne HG472_0000_BL3 HG472_0000_GR3 i HG472_0000_IR3 wg numeracji katalogu PDS :) 
Mógłbyś coś więcej powiedzieć nt. jak robisz 3D z HiRise/MEX? Kiedyś próbowałem to ruszyć ale nie dawałem rady. Jakiś software itp? Z chęcią bym się nauczył :D

 

Niedługo założę wątek na forum bo jest masa danych do zobrazowania więc może ktoś jeszcze się zainteresuje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.10.2018 o 11:35, Limax7 napisał:

 

Niedługo założę wątek na forum bo jest masa danych do zobrazowania więc może ktoś jeszcze się zainteresuje :)

 

Nagrałem 17 minutowy tutorial w jaki sposób tworzę animacje 3D ze zdjęć DTM w nowym wątku. Zachęcam do obejrzenia i własnych prób.

Jeśli coś nie jasne to wytłumaczę w poniższym wątku :)

 

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Limax7 napisał:

 

Nagrałem 17 minutowy tutorial w jaki sposób tworzę animacje 3D ze zdjęć DTM w nowym wątku. Zachęcam do obejrzenia i własnych prób.

 Jeśli coś nie jasne to wytłumaczę w poniższym wątku :)

 

 

No i co, tyle roboty mam na głowie a teraz będę tutka oglądać :P Dzięki wielkie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.