Skocz do zawartości

Polowe zasilanie sprzętu - pytania


Duser

Rekomendowane odpowiedzi

Myślę o złożeniu mobilnego powerboxa  zdolnego zasilać astrofotograficzny setup przez jakieś max 10 godzin .

Oszacowane zapotrzebowanie prądowe to max  5-6 A ( zakładając pracę grzałek na full)  . Myślę o zakupie akumulatora AGM 65Ah . np taki : AKU

I właśnie  - mam tutaj pytanie: czy jest sens instalować tam jakąś przetwornicę typu STEP-UP , która utrzymywała by stałe napięcie ( załóżmy - 12,5 v) podczas powolnego spadku napięcia  na akumulatorze podczas rozładowywania? 

Znalazłem taką oto przetwornicę  Przetwornica

Czy taka przetwornica zmieni znacząco komfort korzystania z zasilania ? W teorii powinna, bo zapewni stałe napięcie >12 v nawet , gdy napięcie na akumulatorze spadnie poniżej 12 v .

Ale czy tak jest w praktyce? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Duser napisał:

Myślę o złożeniu mobilnego powerboxa  zdolnego zasilać astrofotograficzny setup przez jakieś max 10 godzin .

Oszacowane zapotrzebowanie prądowe to max  5-6 A ( zakładając pracę grzałek na full)  . Myślę o zakupie akumulatora AGM 65Ah . np taki : AKU

I właśnie  - mam tutaj pytanie: czy jest sens instalować tam jakąś przetwornicę typu STEP-UP , która utrzymywała by stałe napięcie ( załóżmy - 12,5 v) podczas powolnego spadku napięcia  na akumulatorze podczas rozładowywania? 

Znalazłem taką oto przetwornicę  Przetwornica

Czy taka przetwornica zmieni znacząco komfort korzystania z zasilania ? W teorii powinna, bo zapewni stałe napięcie >12 v nawet , gdy napięcie na akumulatorze spadnie poniżej 12 v .

Ale czy tak jest w praktyce? 

Przede wszystkim ta przetwornica zapewni gigantyczne tętnienia prądu.

 

Co chcesz zasilać z tego akumulatora poza montażem i grzałkami? Kamera, laptop, hub usb - każde z nich wymaga innego napięcia i ja osobiście sprzętu za kilka (naście) tysięcy złotych nie podłączyłbym pod niefiltrowaną przetwornicę za kilka złotych...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Krzychoo226 napisał:

Przede wszystkim ta przetwornica zapewni gigantyczne tętnienia prądu.

 

Co chcesz zasilać z tego akumulatora poza montażem i grzałkami? Kamera, laptop, hub usb - każde z nich wymaga innego napięcia i ja osobiście sprzętu za kilka (naście) tysięcy złotych nie podłączyłbym pod niefiltrowaną przetwornicę za kilka złotych...

No właśnie . Niby ma tam jakieś kondensatory na wyjściu , ale tętnić pewnie i tak będzie .

Na wyjściu - cały sprzęt . Jako komputer będzie robić PC-Stick na 5V  ( dostanie prąd z przetwornicy Step_Down 3 A) .

Czyli co - odpuścić sobie tą przetwornicę?

Na ile czasu starczy napięcia > 12 V z takiego akumulatora , przy zakładanym obciążeniu 5A?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Sebo_b napisał:

Większość sprzętu na 12V (montaż, kamera) pracują już od 11V (wg. specyfikacji producenta). Sprawdź mój wątek nt akumulatora który ostatnio zrobiłem - sprawdzony już w polu, działa dobrze.

 

Dzięki, sprawdzę na pewno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem te przetwornice działają w miarę dobrze. Tętnią ale na dość wysokiej częstotliwości - mojemu sprzętowi do tej pory to nie przeszkadzało. Zawsze można zamontować dławik na wyjściu. 

 

Aku 65Ah w teorii powinien wytrzymać 13h przy 5A i 12V. Od tego odejmij 20% na wydajność przetwornicy i trochę na to, że te 65Ah to pewnie mniej - wg. mnie powinno z 8-10h uciągnąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

4 minutes ago, Krzychoo226 said:

Z tym liczeniem na ile godzin wystarczy to radzę ostrożnie.

Oczywiście, że trzeba ostrożnie - dlatego napisałem "teoretycznie". Ale 5-6A to też bardzo dużo energii. Montaż bierze zwykle około 1A, chłodzenie w kamerze podobnie (max 2A), nie wiem ile grzałki... ale 5A cały czas raczej nie wyjdzie. Oczywiście nie zakładałem temperatur poniżej 0 st.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minute ago, Duser said:

A wiec trzeba wsadzić akumulator w jakiś styropian i do środka mała grzałka :) . Chyba się opłaci nieco prądu poświecić na dogrzanie, bo spadek pojemności jest rzeczywiście znaczący.

Albo w steropian w domu i nie wyciągasz na zimnie. Choć nie wiem ile steropian utrzyma temperaturę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój powerbank :icecream:, czyli dwa 16Ah żelowe akumulatory spięte równolegle (razem 32Ah), naładowany na full przy pełnym obciążeniu po 4h pracy setupu napięcie pokazywane przez Astrohuba spada z początkowych 12,8V do 11,7V. 65Ah wystarczy z powodzeniem na 8h pracy.

 

5 minut temu, Krzychoo226 napisał:

Wykres pojemności akumulatora w zależności od temperatury dla pierwszego z brzegu akumulatora AGM:

batteries-temp-vs-capacity_d908ecd9-bacb

 

Z tym liczeniem na ile godzin wystarczy to radzę ostrożnie.

Dlatego w polu aku trzymam zawsze w samochodzie połączony grubym przewodem z setupem. 

Edytowane przez Piotr4d
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Sebo_b napisał:

60% pojemności przy -20 stopniach do tego załóżmy 80% wydajności całego układu to daje około 50%.

 

65Ah * 50% / 5A = 6.5h na mrozie bez steropianów i przy naprawdę dużym poborze (nie wiem ile grzałki biorą).

Na mrozie -20 st nie potrzeba włączać grzałek :) . Nic w takiej temperaturze nie zaparuje . Chyba, żeby chuchnąć na soczewki :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minutes ago, Duser said:

Na mrozie -20 st nie potrzeba włączać grzałek :)

Założyłem najgorszy możliwy scenariusz. Wg mnie sam akumulator zrobi Ci robotę (choć podkreślam, że nie mam z takim doświadczenia).

 

Liczyłem swój AKU (około 26Ah) na około 8-10h. Ostatnio po 4-5h obserwacji (sam montaż, ale cały czas ustawiany na nowe obiekty) poziom naładowania spadł mniej niż 20%.

 

No i tak jak @Krzychoo226 namawiam do Li-ion ze względu na wagę, rozmiary i brak pamięci. Chyba, że głównym wyznacznikiem jest cena.

Edytowane przez Sebo_b
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • jeśli ważny jest ciężar i wielkość to akumulator na ogniwach litowych
  • jeśli ważna jest cena za 1kWh to AGM
  • na mrozie spadnie wydajność akumulatora i należy wziąć zapas lub ocieplić akumulator (dodatkowo przepływający prąd powinien trochę rozgrzewać wnętrze i spowalniać spadek temperatury; mój AGM 100Ah używany awaryjnie w domu przy pobieraniu z niego ok. 150A potrafi się rozgrzać do 40 stopni)
  • proponowana przetwornica jest taka sobie, ale jak się jej dołoży dodatkowe akumulatory low-ESR, to jest nieźle; dla bardzo dobrego filtrowania lepiej zastosować kondensatory o większej pojemności i podwójny dławik
  • grzałce i silnikowi zakłócenia nie będą przeszkadzać, ogniwo Peltiera też może iść bezpośrednio z przetwornicy, o ile nie przekraczasz napięcia znamionowego (AGM mają prawie 14V w stanie naładowanym, większość ogniw jest na 12V, a masz przetwornicę step-up), przy wyższym napięciu rośnie prąd
  • do wrażliwej na szumy elektroniki warto napięcie dobrze odfiltrować i je stabilizować
  • do akumulatora należy zastosować układ zabezpieczający przed nadmiernym rozładowaniem (można kupić w AVT za 20zł), kable powinny mieć odpowiednio duże przekroje
  • do pracy cyklicznej na mrozie warto go ładować ciut wyższym napięciem (niektóre ładowarki mają taki tryb)
Edytowane przez lkosz
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minute ago, lkosz said:

do wrażliwej na szumy elektroniki warto napięcie dobrze odfiltrować i je stabilizować

Czysto z logicznego pkt widzenia - zwykle do tej elektroniki producent daje "tanie" zasilacze impulsowe, co implikuje, że ta elektronika ma już stabilizator w sobie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Sebo_b napisał:

Czysto z logicznego pkt widzenia - zwykle do tej elektroniki producent daje "tanie" zasilacze impulsowe, co implikuje, że ta elektronika ma już stabilizator w sobie.

jeśli ktoś używa czułej elektroniki, to stabilizator nie pomoże przy przetwornicy (i chodzącym silniku krokowym - ten też swoje potrafi zrobić) :) trzeba się trochę postarać, żeby zakłócenia się nie przenosiły z części zasilającej, ale da się to zrobić.

Nie wszystkie urządzenia mają na wejściu stabilizację, niektóre zasilane z USB nie mają, wymagają po prostu napięcia zgodnego ze standardem USB.

Edytowane przez lkosz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@lkosz orientujesz się może, czy są jakieś gotowe układy (płytka od Chińczyka, a nie lutowanie samemu na płytce uniwersalnej) do stabilizowania i separowania wyjść pomiędzy urządzeniami? Czy standardowy stabilizator na LMie wystarczy, żeby wyprostować ten szum z przetwornicy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Sebo_b napisał:

Czysto z logicznego pkt widzenia - zwykle do tej elektroniki producent daje "tanie" zasilacze impulsowe, co implikuje, że ta elektronika ma już stabilizator w sobie.

Tylko te tanie (to już zależy o jakim producencie mówimy) zasilacze dają na wyjściu nieporównywalnie niższe zakłócenia. Ile da taki step-up za kilka złotych? 1V? Zasilacz od laptopa Dell daje około 10mV. Mój buck-boost miał na wyjściu 3 razy tyle, ale odfiltrowałem go do zbliżonej wartości.

 

13 minut temu, Sebo_b napisał:

Mam kilka urządzeń podłączonych do jednego źródła (AKU) i nie chciałbym, żeby silniki krokowe wpływały na np. kamerę? Dodatkowo jeśli na wejściu byłby stabilizator to byłoby idealnie.

Ja to rozwiązałem lutując sobie mini hub zasilania. 12V wychodzące z powerbanka idzie do huba zamontowanego na teleskopie i z niego do peryferiów. Wewnątrz huba każde wyjście jest dodatkowo filtrowane CLC + zestaw kondensatorów ceramicznych (zwykłych i MLCC).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.