Skocz do zawartości

Polowe zasilanie sprzętu - pytania


Duser

Rekomendowane odpowiedzi

2 minuty temu, Krzychoo226 napisał:

Już to raz napisałem w podobnym temacie i napiszę raz jeszcze. Sprzęt na kilka(naście) tysięcy chcecie podłączać do jakiegoś badziewia za kilka złotych... Ma to jakiekolwiek zabezpieczenia przed zwarciem, spadkiem napięcia?

No, ale ty sam podłączyłeś swój setup do takich przetwornic.

Poradź lepiej, jak rozwiązać sprawę filtracji. Może jakiś prosty schemat twoich rozwiązań?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Duser napisał:

No, ale ty sam podłączyłeś swój setup do takich przetwornic.

Nie, nie podłączyłem :) Już pisałem wcześniej u mnie tętnienia są na poziomie 10mV a nawet bez filtrów były bardzo niskie. Same przetwornice mają własne zabezpieczenia.

 

1 minutę temu, Duser napisał:

Poradź lepiej, jak rozwiązać sprawę filtracji. Może jakiś prosty schemat twoich rozwiązań?

U mnie działają filtry CLC na każdym z "kanałów", przerabiam napięcie akumulatora na 5V, 12,6V i 19,5V. Na 3 zdjęciu po prawej stronie skrzyni widać zespół filtrów, pon nimi znajdują się przetwornice:

Filtry budowałem trochę na czuja, ale poszukam w historii tme które podzespoły zastosowałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Krzychoo226 napisał:

Już to raz napisałem w podobnym temacie i napiszę raz jeszcze. Sprzęt na kilka(naście) tysięcy chcecie podłączać do jakiegoś badziewia za kilka złotych... Ma to jakiekolwiek zabezpieczenia przed zwarciem, spadkiem napięcia?

Ten nasz wspaniały drogi sprzęt w rzeczywistości stoi niewiele wyżej od tych przetwornic za kilkanaście zł. Gdyby produkować sprzęt astro na skalę masową, to kosztowałby co najmniej 10x mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, MateuszW napisał:

Ten nasz wspaniały drogi sprzęt w rzeczywistości stoi niewiele wyżej od tych przetwornic za kilkanaście zł. Gdyby produkować sprzęt astro na skalę masową, to kosztowałby co najmniej 10x mniej.

W polemiki czy kamery i inny sprzęt jest zaprojektowany poprawnie pod względem elektroniki, szumów i innych takich wdawał się nie będę. No ale jeżeli ktoś ma ochotę oszczędzić 1/200 ceny kamery i ryzykować jej uszkodzenie to ja nie bronię :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Duser napisał:

A gdzie można dostać takie lepsze przetwornice? Na Allegro chyba ich nie ma...

Najtaniej to chyba na aliexpresie... https://www.aliexpress.com/w/wholesale-ltc3780-module.html

Sercem jest układ linear technology chińczyki tam dolutowują elementy zgodnie z manualem + zabezpieczenia i regulacje. Tego spierniczyć się nie da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Duser napisał:

A gdzie można dostać takie lepsze przetwornice? Na Allegro chyba ich nie ma...

Jeśli grzałka/o. peltiera da radę na 13,5V, to zasilaj bezpośrednio z akumulatora, a tylko komputer podłącz do przetwornicy step-down 5V (polecam te firmy Pololu)

Jeśli koniecznie musisz mieć przetwornicę, to powinna być step-up/step-down (ze względu na zakres napięć z akumulatora: 10,5-13,5), i tu również polecam Pololu. Dobrze do nich dolutować kondensatory 1000uF - 10000uF na wejściu i wyjściu.

Jeśli upierasz się przy tej taniej przetwornicy i chcesz użyć filtra LC, to potrzebujesz filtra dolnoprzepustowego. Schemat i wzory masz na stronie: https://www.electronics-notes.com/articles/radio/rf-filters/constant-k-simple-low-pass-lc-rf-filter-design-calculations.php

Do Twoich zastosowań na oko będzie potrzebny dławik kilka mH i odpowiednim dopuszczalnym natężeniu, oraz elektrolity o znacznej pojemności (rzędu 10000uF + równolegle jakieś MKT lub ceramiczne rzędu setek nF).

 

Jeśli chcesz sobie zrobić symulację obwodu, to http://everycircuit.com/ jest fajny, wersja darmowa powinna wystarczyć.

Edytowane przez lkosz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minutes ago, wessel said:

Dwa w szereg to będą miały dwa razy większe napięcie a nie pojemność...

Będą miały i większe napięcie i większą pojemność bezwzględną (mierzoną w Wh). Oczywiście pojemność względem napięcia wyjścia (mierzona w Ah) będzie taka sama.

 

Ja dokładnie tak zrobiłem, 4S = 10V - 16.8V. Zakres 10-12V jest tylko na samym końcu rozładowania, więc mało mnie interesuje - step-down robi mi 12V.

Edytowane przez Sebo_b
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi głównie o to, że może?    łatwiej jest stabilizatorem (który się grzeje i ma straty) obniżyć napięcie z 24 na 14V na kamerkę. A inne rzeczy jak montaż,

grzałki, zasilać trochę z jednego i drugiego aku oddzielnie, podzielić im po równo. Nie ma szumów i tętnienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, fizyk5 said:

łatwiej jest stabilizatorem (który się grzeje i ma straty) obniżyć napięcie z 24 na 14V

No to znowu fizyka się kłania - zakładając że chłodzenie kamery pobiera 2A przy 12V = 24W. Jeśli będziemy do 12V (przyjąłem dla uproszczenia, pisałeś o 14V) schodzić z 24V, to energia pobierana przez ten układ wyniesie 48W (24V @ 2A). Całe 24W pójdzie w ciepło - myślę że się będzie równo grzało, a wydajność takiego układu będzie poniżej 50%.

 

Co więcej, akumulatory nie będą się też równo rozladowywaly. 

 

Nie wiem dlaczego wszyscy boją się tego tętnienia, impulsowe zasilacze sieciowe dokładane do większości sprzętów nie są pewnie w tej kwestii lepsze. Moim zdanirm trzeba sprawdzić po pierwsze czy to jakkolwiek zakłóca sprzęt, a jeśli tak to wygładzić dławikiem i kondensatorem. 

Edytowane przez Sebo_b
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tym przy taki zasilaniu trochę z jednego trochę z drugiego istnieje spore prawdopodobieństwo zwarcia jednego z akumulatorów, bo przez masę kabli masa wszystkich urządzeń bywa połączona. I problem gotowy :)

Ja korzystam z zasilacza do LED 12V 20A i zasilam z niego montaż ASA , focuser, koło filtrowe, kamerę ATIK , grzałki ( SBIGa i FLI zasilam z własnych zasilaczy). Zasilacz ma zmierzone tętnienia 30-40 mV przy obciążeniu 5 A. I niczemu to nie przeszkadza, choć ASA podobno jest bardzo wrażliwa na zasilanie. Z mojego doświadczenia wynika że jest wrażliwa na wydajność zasilacza - wymaga min . 12 A poboru szczytowego - chwilowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.