Skocz do zawartości

Olympus OMD EM10 Mark II


tomek1982

Rekomendowane odpowiedzi

Czy wspomniany w tytule bezlusterkowiec z wymienną optyką ma szanse w zastosowaniu astrofoto na poziomie powiedzmy porównywalnym ze starym canonem 350d ? Mam na myśli fotografowanie obiektywami do 200mm obiektów ds przy prowadzeniu na paralaktyku (teleskop służyłby korektom).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W niskich temperaturach to może coś się uda, ale w okresie letnim to ten Olympus grzeje się tak, że do 350D daleko mu z poziomem szumów.

Miałem C350D a obecnie mam OMD EM 10 MkII więc czuję różnicę i Olek przez zbyt małą obudowę ma troszkę za duże szumy.

Teraz jestem poza domem i nie mam tutaj dysku ze zdjęciami z Olka, ale po niedzieli wrzucę co mi się do tej pory udało zrobić.

O ile czułość w paśmie widzialnym  jest naprawdę dobra, to niestety filtr przed matrycą drastycznie wycina Ha, a wspomniany wcześniej problem z temperaturą matrycy źle wpływa na poziom szumów i co za tym idzie, późniejszą obróbkę.

Pamiętaj żeby zawsze odchylać LCD co zwiększy efektywność chłodzenia i jeśli tylko możesz, to używaj jasnych obiektywów i krótszych czasów naświetlania.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, bardzo chętnie zobaczę zdjęcia. Nie kupiłem go oczywiście do astrofoto ale to jedyny lepszy aparat z wymienną optyką jaki obecnie posiadam dlatego zastanawiam się czy można nim coś podziałać w tym kierunku.

Zastanawiam się tez czy używanie długich czasów nie może w jego przypadku grozić uszkodzeniem ? Nie jest to raczej sprzęt w przypadku którego jego projektanci zakładali używanie dłuższych kilkuminutowych ekspozycji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to jedyny aparat jakim dysponujesz to niema co tu się zastanawiać, tylko trzeba spróbować. Aparat zapewne ma tryb B (bulb), więc na pewno przystosowany jest do długoczasowej fotografii, a przynajmniej do 30 sek. ekspozycji i nic nie powinno mu się stać. Swego czasu też się zastanawiałem nad Olkiem, ale ostatecznie poszedłem w system Fuji. 

Powodzenia życzę i oby chmury się rozeszły, bo z nimi to i najczulsza matryca przegra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Troszkę mi długo zeszło z obiecanym zdjęciem, za co przepraszam, ale samo życie :)

Zdjęcia pokazane poniżej wykonałem Olympusem OMD E-M10 MK II + stary obiektyw Pentacon 1.8/50mm @f/4.5.

Niestety to co wyszło można traktować tylko jako ciekawostkę, bo jakość jest tak podła, że nawet nie miałem ochoty na wystawianie tego jak oficjalne zdjęcia astrofoto.

Hihotki + mgławice Serce i Dusza - 41x3min

 

1571726812_SerceiDusza-test-01.jpg.9ac6405fd5fe1393fbb5efc6e0adf4bd.jpg

 

Droga Mleczne pomiędzy Łabędziem a Cefeuszem, który był polowaniem na Perseidy i szkoda że niespodziewanie padła mi bateria od sterownika migawki, bo uzbierałem tylko 11x4min, ale na osłodę załapały się dwa piękne przeloty :)

 

Perseidy-test-01.jpg.ee0d588d4c97b75366e3f23640f76e44.jpg

 

Niestety na obu zdjęciach szum, szumem szum pogania i widać, że Olek jest mega ślepy w Ha.

Na razie tylko tyle, ale w grudniu może zapoluję na kometę w Byku i wtedy zobaczymy co wyjdzie w niskich temperaturach.

Osobiście nie jestem zaskoczony, bo ten aparat kupowałem z myślą o zdjęciach dziennych i z tych zdjęć jestem mega zadowolony!!!

Pozdro :Beer:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.