Skocz do zawartości

Teleskop APO Travel


Naski

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałem poddać pod dyskusję tą małą serię teleskopów Baadera.

Jest to teleskop , który firma Baader produkuje samodzielnie  - opierając się na osiągnięciach optyki i rozwoju mechaniki ostatnich 30lat.

Triplet-Apochromat produkowany przez tą firmę posiada szkło Zeiss, które w procesie produkcji jest stapiane ze sprężonym gazem fluorytu .Pozwoliło to uzyskać dużo Lubszą korekcję farb niż zwykłe szkło ED. Do tego powierzchnie wypełnień między soczewkami zajmuje olej. Podobnie jest w teleskopach TEC i Astro-Physics. Powinno to zapewnić mniejszą absorpcję światła w soczewce , lepszą korekcje, większą wytrzymałość soczewki , jak i również, mniejszą rozszerzalność cieplną . Jako wadę  -  z tego co wyczytałem - to to, że może nastąpić rozszczelnienie i wyciek oleju ...

 

apo-95-560-caf2-travel.jpg.c8ab522617b5afc5689c61e0510caf50.jpg

 

Parametry techniczne :

- Optik: triplet, oli-spaced m/Calcium fluorite element
- Coating: Phantom group multicoatet
- Objektivdiameter: 95mm
- Brændevidde: 560mm f/5.9
- Opløsningsevne: 1.21 buesekunder
- Fokuser: 2" Steeltrack m/1:10 udveksling, 75mm vandring & 1.25" adapter
- Backfokus: 150mm (210mm uden forlænger rør)
- Baffeling: multiple rib struktur
- Aftagelig tube forlænger: 60mm
- Længde m/fokuser & dugkappe: 540mm
- Længde transport: 455mm
- Vægt: 3,1 kg.
- Diamenter af tube: 99mm

Do całości żeby było jeszcze piękniej , można dokupić Flattener  - który to umożliwia podłączenie kamer z jednym z największych chipów 36*36 . Brzmi to ciekawie aczkolwiek , nie mogę sobie wyobrazić, podpiętej 5kg kamery do 3kg teleskopu .Teoretycznie wyciąg powinien wytrzymać (nośność do 6kg).

Ciekawie rodzi sobie ten teleskopik również z małym pixelem . Widać to dobrze na fotografii załączonej poniżej .

http://deeplook.astronomie.at/laplama_kaltseis_bapo_m45.htm

Link do strony producenta >

https://www.baader-planetarium.com/de/teleskope/baader-planetarium/baader-apo-95560-caf2-travel-companion.html

 

Jestem ciekawy waszej opinii .....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki gorący gaz fluorytu? To jest po prostu triplet z jedną soczewką z fluorytu czyli kryształu fluorku wapnica CaF2 zamiast tańszego i łatwiejszego w obróbce szkła ED. Do tego jest olejowy więc pewnie kontrast będzie nieco lepszy niż w normalnym tryplecie na FPL53. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Olej pomiędzy soczewkami w dublecie powoduje, ze teleskop ma komę, ale możliwe, ze w triplecie to jest wyeliminowane pomimo wypełnienia olejem - nie wiem...

 

EDIT

Dla uściślenia - koma występuje w dublecie i triplecie jeśli wszystkie wewnętrzne krzywizny soczewek sa takie same, a te wypełnione olejem mają ponoć takie same krzywizny. Znalazłem adekwatną dyskusje na CN.

https://www.cloudynights.com/topic/467091-air-spaced-objective-lenses-why/?p=6085025

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam kiedyś były dywagacje o wylewającym się oleju z TECa i okazało się w końcu, że tego oleju między soczewkami jest jakaś kilkudziesięciu mikronowa warstwa, utrzymująca się dzięki efektowi kapilarnemu. Tak jakby triplet był klejony, tyle że spoiwo nie tężeje. W TECu zdaje się pozwoliło projektantom na uzyskanie bardziej płaskiego pola niż w TMB czy A-P. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Atlas. No tu Tak nie zachwyca, przynajmniej moja wersja N. Co dwa stopnie spadku temperatury trzeba refokusować. No ale Atlas załatwia sprawę, jak współpracuje z FocusMaxem i masz zrobioną krzywą temperatury to fokus robisz raz na sesję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.