Skocz do zawartości

Dobór sprzętu.


Kuba.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam :)

Zastanawiam się mad wyborem takiego poważniejszego sprzętu do astrofotografi :) I jedno ważne pytanie się nasuwa, budżet jakim będę max dysponował to 8000.

Zestaw jaki myślę kupić:

1. SW 150/750, NEQ6, Korektor Komy, Canon mod (Canon do 1000zl, używka). 

2. SW 150/750, HEQ5, Korektor Komy, Canon mod (j.w.), SW 80/400 i QHY5 jako guider. 

 

Większe czasy z pewnością miałbym w tym setupie 2 jednak do 1 po jakimś czasie też dokupiłbym guider :) I co wybrać? Pchać się w NEQ6 odrazu czy narazie HEQ5? Czy całkowicie inny teleksop lub coś? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koniecznie nowy czy może być używany?

Sprzęt ma być mniej więcej stacjonarny, czy raczej wyjazdowy mobilny. Wiadomo gabaryt i waga mają znaczenie, oczywiście wszystko jest kwestią determinacji. 

Masz jakieś astrofotograficzne doświadczenie? 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzęt ma być bardziej stacjonarny. Myślałem nad używanym, ale raczej nowy bym wolał. Doświadczenie jest jakieś na za duże ale jest :) Kiedyś robiłem zdjęcia starym aparatem, później chwilę lustrzanką z obiektywem, nawet telefonem przez synte 8'' :) Miałem do tej lustrzanki kupić Star Adventurer jednak w tamtym czasie nie było za bardzo jak i musiałem sprzedać lustrzankę :)

Edytowane przez Kuba.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej Kuba!

Podziele się swoim spostrzeżeniem, które chciałbym usłyszeć i przyjąć do wiadomości (!) gdybym mógł cofnąć czas :) Bez względu na to którą tubę wybierzesz spotkasz się z problemem uzyskania punktowych gwiazd na zdjęciach/uzyskania detalu. Sklada się na to wiele czynników: mocowanie kamery (nagwintowany wyciąg), ugięcia/luzy na wyciągu, złączki które zapewnią odpowiedni dystans kamera-korektorK, ugięcie na drodze guider - teleskop główny, ustawienie na polarną, przeważenie montażu... Czasami ciężko zidentyfikować źródło problemu, a dodatkowa trudność pojawia się w Newtonach które wymagają kolimacji. SW150/750 to fajna tuba, która zbiera sporo światła jednak ze względu na ewentualne problemy z kolimacją rozważyłbym zakup refraktora - ewentualnie przełamanie się i poszukanie na giełdzie (na forach) newtona, ale zamodyfikowanego pod astrofoto (wręgi usztywniające, wyciąg nagwintowany pod kamerę). 

 

Moja ocena jest subiektywna ponieważ ja musiałem przewozić sprzęt co kiepści kolimację. Jak zaznaczyłeś sprzęt ma być stacjonarny wieć być może to co napisałem jest troche na wyrost - ale przynajmniej raz będziesz musiał go skolimować:) Jest wielu kolegów tutaj którzy robią doskonałe zdjęcia z Newtona, jednak to tuba trudniejsza w opanowaniu od refraktorów zwłaszcza tych o mniejszej ogniskowej i na początek kiedy musimy opanować wszystkie ugięcia, złączki, prowadzenie... Ciekaw jestem zdania reszty forum.

 

Co do HEQ5 to mi sie trafił dobry egzemplarz (użzywany ale zmodyfikowany o przekładnie paskowe) którym prowadziłem Canona 350D i QHY8L powieszonego na GSO150/750 (+ korektor komy x1.1 wiec efektywna ogniskowa miala 825mm ) - bez probemu 10-15min, trzeba bylo tylko dobrze ustawic na polarna, przewazyc sprzet i liczyć na brak wiatru ;) Wieksze ogniskowe i mniejsze matryce to juz nie na ten motaż.

NEQ6 bez prowadzenia pozwoli Ci na klatki 1-2minutowe maks i nowy wyczerpie grubo ponad połowę Twojego budżetu, ale jak zaznaczyłeś to bardziej przyszłościowy wybór. 

 

 

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomyśl o bardzo dobrym, budżetowym APO jakim jest SW ED 80. Trafiają się używki w dobrej cenie. To sprzęt bezproblemowy, a z małym pixelem Canona nie przysporzy Ci kłopotów. Ja swoją przygodę z cyfrową astrofotografią zacząłem od kupna tej tuby i Newtona 200 f/5. Walczyłem z tym i z tym i bardzo szybko odstawiłem Newtona osiągając duuużo lepsze rezultaty (i satysfakcję) właśnie tym małym Edkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowy montaż  HEQ5 to 4000zł czyli połowa twojego budżetu, NEQ6 jest sporo droższy. Na giełdzie zdarzają się używki, tylko czasami trzeba poczekać na ofertę/okazję. Poniżej HEQ5 na pewno nie ma co schodzić. Odpowiedni montaż to podstawa, usłyszysz to od każdego astrofotografa. Co do teleskopu, to Newtony są tańsze i zwykle szybsze ale niestety bardziej problematyczne. Jeśli jednak brał byś Newtona, to do guide zdecydowanie radzę OAG, a nie zewnętrzny guider. 

 

Ja również polecam refraktor lub dobry obiektyw foto. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Kuba. napisał:

No to chyba NEQ6 :D SW 150/750 wręgować i wzmacniać w okolicach wyciągu? :o A o nagwintowanym wyciągu nie słyszałem :o

Trzeba poczytać :)

Kamerę trzeba jakoś zamontować w wyciągu. Nie wiem jak SW 150/750 and moj GSO miał tylko clamping ring (pierścień zaciskowy) który pozwala szybko wymienić okulary czy kamerę w wyciągu, ale nie zapewnia prostopadłości matrycy do osi optycznej wyciągu. Skutkuje to pojawieniem się komy w rogach zdjęcia albo, o zgrozo,  "kalafiorów" zamiast gwiazd. Najlepszym sposobem połączenia kamery z wyciągiem jest przykręcenie jej na sztywno do czego potrzebny jest gwint w wyciągu. Jesli SW ma gwint fabrycznie to nie ma problemu, natomiast jeśli nie to przydałoby się zlecić jego nagwintowanie.

Ogolnie to najlepiej podpytać osób, które fotografują Newtonami obecnie i poprosić ich o radę - z tego co widzę to obecnie @maciek z fotografuje z powodzeniem Canonem na nawet większym Newtonie. To że ja poległem nie znaczy, że każdy musi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ED 80 używka +/- 2000 z tego co się orientuję. Czyli na początek na resztę zostałoby mi 6000 :) Aparat lekko poniżej 1000 zl :) No to 5000 i w tym trzeba by było montaż kupić. Z tego wyjdzie że HEQ5 z ED80 i Canonem mod i bodajże potrzeba do niego także trzeba flattern. Chyba że poczekać lekko dłużej na NEQ6 do tego :)

Edytowane przez Kuba.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.10.2018 o 16:49, SzymonP napisał:

SW150/750 to fajna tuba, która zbiera sporo światła jednak ze względu na ewentualne problemy z kolimacją rozważyłbym zakup refraktora

Zaczynałem przygodę z astrofotografią od tego njutona i nie jest taki straszny jak go malują. To f/5 więc wybaczalny pod względem kolimacji, którą spokojnie można przeprowadzić w polu przy pomocy kolimatora cheshire - oczywiście trzeba go skolimować w warunkach domowych jak najlepiej się da a potem tylko poprawiać - kwestia podejścia. Tym bardziej, że to jasna tuba, która nie jest trudna w ogarnięciu.

 

ED80 jest dobry (sam nim robię zdjęcia) i w miarę bezproblemowy - ale ciemny.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, M.M.M. napisał:

Trochę OT w kwestii przeważania sprzętu- w którą stronę i jak dużo ?

Wschodnią, na tyle dużo by montaż ciągnął a nie popuszczał. Podczas przeważania ma delikatnie opadać na stronę wschodnią.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Pav1007 napisał:

czyli to co napisałem - tylko dlaczego po ustawieniu na obiekt?

Po ustawieniu na obiekt masz pewność co po tej wschodniej stronie montażu się znajduje (teleskop czy przeciwwagi) i to dociążyć. Będąc początkującym odpada zmartwienie jak ustawi się sprzęt po wycelowaniu na obiekt. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.10.2018 o 18:00, Grzędziel napisał:

Pomyśl o bardzo dobrym, budżetowym APO jakim jest SW ED 80. Trafiają się używki w dobrej cenie. To sprzęt bezproblemowy, a z małym pixelem Canona nie przysporzy Ci kłopotów. Ja swoją przygodę z cyfrową astrofotografią zacząłem od kupna tej tuby i Newtona 200 f/5. Walczyłem z tym i z tym i bardzo szybko odstawiłem Newtona osiągając duuużo lepsze rezultaty (i satysfakcję) właśnie tym małym Edkiem.

nie lepiej ts65q? odpada problem korektorów złączek i innych pierdół.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.