Skocz do zawartości

Dobór sprzętu.


Kuba.

Rekomendowane odpowiedzi

Qhy5 to starsza konstrukcja ale cały czas wystarczająco dobra do  guide z zewnętrzną optyką, w przypadku stosowania OAGa może być trochę gorzej. Jeśli możesz kupić qhy5 w dobrej cenie to spokojnie bierz, w innym przypadku rozglądnij się za Asi 120mm. lub jej klonem. U chińczyka można kupić takowy w atrakcyjnych cenach. Podobno nie ustępują oryginałowi, co więcej "chodzą" na tych samych sterownikach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja powiem tak... Canon + OAG + kamera na tym wyciągu to trochę słabe. Tzn. wyciąg jest OK ale to moim zdaniem pokraczne strasznie będzie. Na fotce poniżej moje rozwiązanie - sztywne jak piekło, kompaktowe, i ma to ręce i nogi i nie było drogo. Do tuby dokręcona przedłużka żeby ją wydłużyć - mniej wyciąg musi wychodzić. Wszystko na gwinty. U mnie działa ;-)

Pozdr.

setup delaa.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tu możesz podpatrzeć montaż Orion Mini Guidescope na siodełku Vixena.

Moim zdaniem montaż guidera na obręczach to przesada. NIGDY nie zdarzyło mi się żebym musiał szukać gwiazdki, a osiowość,,, hm... w zawodowej fotografii może, ale nie u nas.

 

Sangreal.jpg

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeważnie jeśli obejmy są to się je stosuje. Dodatkowo wydają się pewniejsze od oryginalnej stopki szukacza z oringiem i dociskiem na sprężynce. Choć i to rozwiązanie wielokrotnie widziałem i nikt nie narzekał na stabilność.

A co do dostępności/widoczności dobrej gwiazdy do guide w szukaczoguiderze, to potwierdzam "NIGDY"

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim rozwiązaniu mała szyna Vixen jest przykręcona bezpośrednio do tuby guidera a siodełko do obejmy mocującej główny teleskop. Zero szans na luzy i drgania a do tego można łatwo zdjąć guider do transportu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam taki zestaw jak ty chcesz CanonMOD ts65q neq6 a moja kamerka guidująca to T7 astro camera, działa bez żadnych problemów(kamera) . Z guidingiem miałem trochę problemów związanych z luzami montażu. Gudiuje przez OAG. Wcześniej przez obiektyw to chyba połączenie nie było wystarczająco sztywne.

 

W TS65q jest trochę problem z tym rotacyjnym końcem wyciągu, trzeba uważać przy obracaniu, bo łatwo o nieprostopadłość kamery. A no i wcale nie trzeba kupować tej przedłużki, którą się zakłada na wyciąg a ona jest zakończona gwintem M48. Tą końcówkę w którą można włożyć okular 2" można odkręcić  i jest tam gwint M54x0,75 więc wystarczy przejściówka m54->M48 .

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta przedłużka T2 to do Canona? Jeśli tak to 1,25" będzie winietować, jeśli już to trzeba taki ale 2". Do zestawu przydały by się jeszcze grzałki. A najlepiej od razu też urządzenie rozdzielające zasilanie, kontrolujące pracę grzałek, focusera. Do tego zasilacz jakiś mocniejszy żeby pociągnął wszystko, a nie tylko montaż. Dużo osób używa zasilaczy od Xboxa. 
 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, jeśli do Canona to nie za bardzo - lepiej połączyć to na gwinty.

czyli  - wywalasz końcówkę wyciągu i zakładasz to:

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p4927_TS-Optics-Adapter-auf-M48-fuer-TS-Optics-Quadruplet-APO-65mm-f-6-5.html

oraz coś takiego albo dłuższe - nie znam się na backfocusach Canona ;-)

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p10395_TS-Optics-Adaptor-from-M48x0-75-to-T2---high-profile.html

i dopiero do tego pierścień T2_Canon

Dodatkowo masz swobodę w kwestii szuflady/koła filtrowego itd....

 

PS.

Noskom mówimy nie, chyba że to "noski eskimoski".

 

 

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, delaa napisał:

No właśnie, jeśli do Canona to nie za bardzo - lepiej połączyć to na gwinty.

czyli  - wywalasz końcówkę wyciągu i zakładasz to:

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p4927_TS-Optics-Adapter-auf-M48-fuer-TS-Optics-Quadruplet-APO-65mm-f-6-5.html

oraz coś takiego albo dłuższe - nie znam się na backfocusach Canona ;-)

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p10395_TS-Optics-Adaptor-from-M48x0-75-to-T2---high-profile.html

 

 

 

Właśnie o tym pisałem , że nie trzeba tego, da się odkręcić tam pewną część i wystarczy M54-M48 męski gwint, zawsze to jest trochę oszczędności a chyba takie złączki spokojnie robi astrokrak. Chyba , że ja mam dziwną wersję teleskopu.

Edytowane przez TomekDw
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Piotr4d napisał:

Do zestawy dorzucił bym znajomego w okolicy który ma jakieś pojęcie o astrofoto. To bardzo przydatny element który znacząco skraca drogę do celu. Sam sprzęt to nawet nie połowa sukcesu, potrzebujesz jeszcze know how i software. 

Hehe..

I to będzie najtańszy (bo darmowy, ewentualnie tyle co herbatka) element zestawu, który może okazać się lepszy niż najlepszej klasy setup...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm software coś tam ale jeszcze mało (ciągle czytam :( ). Do guidingu coś tam o PHD2 słyszałem/czytałem. Kiedyś używałem sharpcapa ale to chyba nie istotne za bardzo tutaj. DSS był używany trochę przy stackowaniu bez montażu. Jeszcze kiedyś czytałem coś o Polar Finderze. Jeszcze mało w sumie chyba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opanowanie obróbki to duży krok do sukcesu. Bez tego ani rusz.

Do Canona koledzy polecają Magic Lantern. Guide to PHD. A może od razu SGP? Bo jeśli PHD to komputer, a jak komputer to SGP juz blisko...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, wessel napisał:

Opanowanie obróbki to duży krok do sukcesu. Bez tego ani rusz.

Do Canona koledzy polecają Magic Lantern. Guide to PHD. A może od razu SGP? Bo jeśli PHD to komputer, a jak komputer to SGP juz blisko...

 

W dniu 31.10.2018 o 13:49, Tayson napisał:

Jak będziesz miał juz edka i grzałki to możesz pomyśleć nad np DreamFocuserem MateuszaW lub Astrolinku Jolo.

...

majac pc mozesz na prawde sporo zdzialac w temacie automatyzacji sesji i spokojnego snu w nocy :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.