Skocz do zawartości

NGC 1501 - Mgławica Ostryga


Lukasz83

Rekomendowane odpowiedzi

W "meczu" @Lukasz83SW10" - HST, padł gol kontaktowy i nie pierwszy raz zresztą w Twoim wykonaniu.

Analizujemy Twoją fotografię porównując ją z HST, ale nie zdziwiłbym się gdyby wkrótce było na odwrót :)

Pozdrawiam

 

 

Edytowane przez gawain74
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za dobre słowo :) 

 

33 minuty temu, wessel napisał:

Z tym Hubble to przesada, ale niektóre duże obserwatoria to zawstydzasz zdecydowanie :)

Trzeba równać do najlepszych :) Wiadomo, że detalem nie ma szans sięgnąć do HST ale tej włóknistej struktury nie znalazłem nigdzie na innych zdjęciach referencyjnych, nawet z Mt Lemmon.

 

Edytowane przez Lukasz83
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fota mega. 

Szapo ba, Panie i Panowie.

@Lukasz83 robisz wielkie rzeczy w dziedzinie astrofotografii amatorskiej i z takimi wynikami, tak jak powiedział Maciek @wessel, zawstydzasz wielu profesjonalistów.

Powiem więcej, może za dużo :flowers: Nie ujmuje Twoim umiejętnościom i proszę nie miej mi za złe moich słów, ale gdyby za Twojego surowego TIFa wziął się jakiś spec od obróbki, który zjadł zęby na astrofotografii estetycznej, być może już teraz zawstydziłby efektami i HST.

 

Jeszcze raz :notworthy: dla Ciebie.

 

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Piotr4d napisał:

Fota mega. 

Szapo ba, Panie i Panowie.

@Lukasz83 robisz wielkie rzeczy w dziedzinie astrofotografii amatorskiej i z takimi wynikami, tak jak powiedział Maciek @wessel, zawstydzasz wielu profesjonalistów.

Powiem więcej, może za dużo :flowers: Nie ujmuje Twoim umiejętnościom i proszę nie miej mi za złe moich słów, ale gdyby za Twojego surowego TIFa wziął się jakiś spec od obróbki, który zjadł zęby na astrofotografii estetycznej, być może już teraz zawstydziłby efektami i HST.

 

Jeszcze raz :notworthy: dla Ciebie.

 

 

Dzięki :)

Ależ ja doskonale wiem, że do mistrza obróbki to mi jeszcze daleko :) Wrzucałem jakiś czas temu sporo TIFFów żeby ktoś inny obrobił i pokazał swoją wersję ale zainteresowanie było znikome (będąc bardziej precyzyjnym - żadne :P)

Także póki co sam się szkolę na swoich błędach ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, dziki napisał:

Szacunek, mega fota.

 

Dobre pytanie fizyka, co się stało z gwiazdami? Może przy okazji zdjęcia jakieś odkrycie się szykuje ;)

1 minutę temu, mack_mnk napisał:

Wchodzę co jakiś czas na Astropolis i zastanawiam się co tam znowu Łukasz upoluje, no i pięknie upolował! :) 
Znalazłem zdjęcie tej mgławicy w otoczeniu gwiazdowym Tutaj i coś dziwnego z gwiazdami się podziało na fotce z HST jednak.

 

2 godziny temu, fizyk5 napisał:

Fotka rewelacyjna.

A co myślicie o niektórych gwiazdach u Łukasza i HST, poprzesuwaly się,  czy mnie wzrok myli?

 

Dzięki :) Nic się nie poprzesuwało. Wszystko jest ok.

Na tym zdjęciu dokleiłem tylko samą mgławicę (referencyjną) ze zdjęcia HST. Gwiazdki w tle są moje - dlatego są takie rozciapane :P Z HST byłyby szpileczki.

Poprawię to później żeby nie wprowadzać zamętu ;)

 

Edytowane przez Lukasz83
  • Lubię 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, mack_mnk napisał:

Widzisz jakie tutaj towarzystwo zorientowane na wszelkie detale :), ale to dobrze bo kilka wnikliwych spojrzeń dodatkowych par oczu zawsze się przydaje. 

Fakt - nic się nie ukryje ;)

Swoją drogą - piękna mgławica w tle a wszyscy i tak liczą gwiazdki :laughing1:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, prestoneq napisał:

Ja jeszcze liczę galaktyki :D

Tak, wiem że to Twój "konik" ;)

 

6 minut temu, gryf188 napisał:

Łukasz, tak z ciekawości zapytam,  ile czasu poświęciłeś na zebranie materiału na to zdjęcie  , posegregowanie klatek i złożenie do finalnego stacka ?

W sumie zebranie materiału zajmuje relatywnie niedużo i jest czynnością najprostszą (i najważniejszą jednocześnie bo z dziadowskiego materiału później powstanie kiepskie zdjęcie) - ale sporo zależy od długości subklatek. Jak "palę" po 1-2s na klatkę to pełne LRGB jestem w stanie zebrać nawet w 2-3 godziny.

 

W sumie mniej więcej tak to wyglądało (dla tego zdjęcia):

- zebranie materiału: 2000 x 5s + 3 x 600 x 6s => około 350 minut. Czyli razem jakieś 7 godzin uwzględniając refokusowanie, flipa i suszenie luster, itp... Cała nocka.

- przebranie materiału i wybranie najlepszych klatek => 2 godziny (szybkość przeglądania jedna klatka na 2s :P)

- stackowanie LRGB => max 1 godzina. Darki już miałem w bibliotece.

- DDP, dekonwolucja na poszczególnych kanałach => jakaś 1 godzina. 

- złożenie RGB, obróbka luminancji, i całość dalszej obróbki LRGB => zeszło się w granicach 6 godzin

 

Czyli w tym wypadku wyszło jakoś 17 godzin. Bez tragedii. Czasem obróbka trwa dużo dłużej, albo zbieranie materiału (np.: na NGC7331 materiał zbierałem 3 noce po 6 godzin na każdej)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aż się ciśnie siarczyście coś powiedzieć żeby jakoś w ramy objąć  piękno tej pracy ale nie przystoi,

w takich dziełach widać piękno wszechświata, jego trudne do ogarnięcia granice i możliwości

 

normalnie nic nie mówić, tylko patrzeć i podziwiać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Lukasz83 napisał:

..... i suszenie luster, itp... Cała nocka..

 

...... np.: na NGC7331 materiał zbierałem 3 noce .....

cierpliwości Ci nie brakuje :)

Pamiętam z autopsji że suszenie lustra w newtonie kończyło czekaniem aż wróci do stabilnego poziomu inaczej gwiazdy tańczyły, przechlapane

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, MaPa napisał:

cierpliwości Ci nie brakuje :)

Pamiętam z autopsji że suszenie lustra w newtonie kończyło czekaniem aż wróci do stabilnego poziomu inaczej gwiazdy tańczyły, przechlapane

Cierpliwość jest nieodzowna w naszym hobby.

Przynajmniej setup pracuje prawidłowo i nie tracę czasu na rozwiązywanie problemów a spędzam go na zbieraniu fotonów - to bardzo cieszy :)

 

A co do lustra to prawda - po osuszeniu go suszarką wymagane jest odczekanie około 60-90 sekund do ustabilizowania drgań. Potem refokus i można focić dalej.

Grzałek nie używam, za bardzo psują seeing (falowanie powietrza przed LW)

 

2 godziny temu, Jarzyna B. napisał:

Bardzo intensywna i masywna mgławica. Niewiarygodnie podkreśla swoje granice i struktury.

Łukasz doskonali się w swoim warsztacie w trybie torpedy i aż strach pomyśleć co będzie robił za kilka czy kilkanaście miesięcy.

Brawo!

Dziękuję - mgławica rzeczywiście jest bardzo ciekawa. Ale ten włóknisty detal to jest wyzwanie - na początku w ogóle nie liczyłem, że go zarejestruję.

 

 

BTW - poprawiłem porównanie z HST. Teraz już nie powinno wprowadzać w błąd ;)

1662048146_hstcompv2.jpg.ad731dc90d2d14953e098ae60b564380.jpg

Edytowane przez Lukasz83
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.10.2018 o 20:51, Lukasz83 napisał:

- DDP, dekonwolucja na poszczególnych kanałach => jakaś 1 godzina.

Rozciągasz kanały osobno a potem dopiero składasz? Ta metoda ma zalety względem odwrotnej kolejności (najpierw złożenie RGB potem wyciąganie) czy robisz tak ze względu na metodę focenia (skala + duża ilość krótkich klatek)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.