Skocz do zawartości

NGC 1501 - Mgławica Ostryga


Lukasz83

Rekomendowane odpowiedzi

32 minuty temu, dziki napisał:

Rozciągasz kanały osobno a potem dopiero składasz? Ta metoda ma zalety względem odwrotnej kolejności (najpierw złożenie RGB potem wyciąganie) czy robisz tak ze względu na metodę focenia (skala + duża ilość krótkich klatek)?

Kombinuję na oba sposoby - jednak w moim przypadku lepszy rezultat daje zazwyczaj rozciągnięcie przed złożeniem (przy jednakowym ustawieniu DDP per kanał oraz wyrównanych tłach) niż po. Często też robię dekonwolucję na każdym kanale osobno (jeśli są podobnej jakości)

 

8 minut temu, astrokarol napisał:

Zapytam jako nie znający się astrofoto. 

Czy gwiazdy są takie rozlane, "wielkie" tylko z powodu seeingu ? Czy lepsza dokładność luster coś by poprawiła ?

Głównie seeing - chociaż gwiazd zazwyczaj nie poddaję ostrej dekonwolucji i ostrzeniu przez maskę bo stają się kwadratowe i dostają nieładnych obwódek. Już wolę jak są rozlane.

Dodatkowo przy upsize (a tu jest powiększenie 2,25x) gwiazdy też się powiększają i rozlewają. Na zdjęciu w oryginalnej skali 0,41''/pix (pierwszy post) gwiazdy tak bardzo nie kłują w oczy :) Ale co by tu dużo nie mówić, to wg mnie najsłabszy punkt tego rodzaju fotografii krótkoczasowej, przynajmniej do momentu dopóki nie ogarnę jak sobie z takimi gwiazdami skutecznie radzić :)

Lepsza dokładność luster raczej wiele nie pomoże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj jeszcze referencja (taka poza HST który jest poza "konkurencją" ;) ) z Caelum Observatory (Mt Lemmon) czyli tam gdzie urzęduje Adam Block

Galaktyki mają na wypasie ale małe planetarki na pewno mogliby zrobić lepiej :) biorąc pod uwagę sprzęt jakim dysponują.

 

http://www.caelumobservatory.com/gallery/n1501.shtml

 

http://www.caelumobservatory.com/mlsc/n1501.jpg

 

Credit Line and Copyright:  Adam Block/Mount Lemmon SkyCenter/University of Arizona

 

Edytowane przez Lukasz83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.11.2018 o 21:00, Tom-cio napisał:

A tutaj to chyba nie masz racji... Też tak kiedyś myślałem, ale po przesiadce na ASĘ zmieniłem zdanie.

Napiszę tak, bardzo bym chciał nie mieć racji :) Obawiam się tylko, że "uzysk" z lepszej jakości lustra zostanie zamaskowany przez seeing i błędy prowadzenia mojego montażu.

Być może gdybym miał jakiś montaż klasy premium to wtedy dokładność luster wniosłaby wartość dodaną.

Ale oczywiście póki co to tylko moje przypuszczenia - być może wkrótce zweryfikuję je w praktyce :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.