Skocz do zawartości

Nowe dziwactwo od SW: EQM-35


MateuszW

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie trafiłem na coś dziwnego:

https://deltaoptical.pl/montaz-eqm-35-statyw-neq5?from=listing&q=eq5

 

Taki jakby EQ3-2, ale na statywie od EQ5 i ze ślimacznicą RA jak w NEQ6 (180 zębów). Bardzo dziwne połączenie. No i nazwa z du*y :) Piszą, że można go też używać bez osi Dec, podobnie jak Adventurer. Ale kosztuje więcej niż EQ5.

Czyli dostajemy z jednej strony dobrze rokującą oś RA, która powinna prowadzić lepiej niż adventurer, a więc fajna opcja do nieguidowanych zdjęć. Ale to kosztem badziewnej osi Dec, przez co używanie ewentualnego guidingu może mieć wątpliwy sens.

Myślicie że ma to jakąś przyszłość?

eqm35.thumb.jpg.1baf9e42bf4ca7fe881dcfd1c94b9411.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, cyberboss napisał:

Na stronie Delty jest błąd. To zdjęcie to zwykłe EQ3-2 w nowej stylistyce z zielonymi dodatkami.

W rzeczywistości mont wygląda tak:

Nie, są po prostu wersje SynScan i zwykła bez silników. Zauważ, że poza silnikami, reszta jest identyczna. I to nie jest EQ3-2, popatrz na rozmiar osi RA.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...
  • 1 rok później...

DSC07809.thumb.JPG.89ba5d49490fbe4d82bbe706eaaf8423.JPG

W dniu 3.04.2019 o 22:02, Noth napisał:

Odkopuje stary temat, ale czy ktoś miał już styczność z tym montażem? 

No właśnie , akurat dzisiaj przywiózł mi go kurier z teleskopy.pl

 

Czytałem ten wątek -  śmichy chichy - no jasne, macie montaże 3-5 x droższe , więc sobie wybrzydzacie ;):)

Na moje potrzeby 78 letniego młodzieńca ;)  będzie akurat !  Pozbyłem się wreszcie cg5gt , miałem z nim same kłopoty

a ponad 50 czy 60 stron na jego temat na czeskim forum - o czymś przecież świadczy.

 

Zaskoczyło mnie , że w porównaniu z małym cg5gt - ten jest w sumie jeszcze mniejszy i lżejszy. No a gdy odkręciłem

deklinację - piórko ( ze statywem 1,75 cala ) .  Samo odkręcenie to 2-3 minuty, 4 śruby.  A O TO CHODZI !

Pobawię się w szerokie pola ( na głowicy Manfrotto ) a z refraktorem i korektorem / flattenerem  0,8 x - oklepane do znudzenia sztandarowe mgławice i galaktyki. Wypróbuję też chłodziarkę Geoptic , mimo że nie mam zamiaru aplikować długie

czasy a w dodatku bez guidingu

  To jeszcze mogę - a może uda mi się w trybie goto znaleźć coś mniej oklepanego - też spróbuję !

 

Parę fotek ( jeszcze go nie uruchamiałem , PE i inne też mnie nie interesują, jestem amator - WY ZAWODOWCY :):):)

 

DSC07808.thumb.JPG.79fc5d96deac4369cce6ce077aa4e6b9.JPGDSC07807.thumb.JPG.5aac028481c02ebc24faa625adbbd736.JPGDSC07806.thumb.JPG.025a521fc99e0b77086f53395bafac43.JPG

 

 

Edytowane przez zbignieww
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pełne zadowolenie prawdziwego astro - amatora !

 

Polaris z okna nie widzę, 3 gwiazd na ustawienie w okularze - też nie , współrzędne z nowosądeckiego

a przy pierwszym najechaniu na Wenus - nie trafiłem może o 2 - 3 stopnie  !  Cały proces ok. 5 minut. DSC07812.thumb.JPG.c3459bbdedb06a34140cac839ba12f00.JPG

Planeta trzyma się środka pola okularu, nawet przy powerze w refraktorze nieco ponad 70x

 

Niech mi jeszcze ktoś spróbuje napisać , że to jakieś dziwactwo !  Uduszę !  ;):)

 

 

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj "próba ogniem" , czyli posadzenie na montażu Cassegraina 8 cali  ( Czesi na cal mówią palec - 8 palcu - i nigdy nie słyszałem

np. jakieś 8 couli , czy coś podobnego :)  ) 

W sumie  miałem więc "na siodełku" , na "krzyżu "  - ok. 14 kg.  Pan Olek  z teleskopy.pl mnie uspokoił, że do nośności

podanej przez producenta nie zalicza się przeciwwagi.

 

Montaż nie stękał, nie słyszałem jakieś inne dźwięki , niż przy posadzeniu refraktora. Wszystko przebiegało gładko i przyjemnie.

Oczywiście nie będę tego nadużywał, planet jak na lekarstwo , Księżyc nie można przecież maglować i maglować -

ale ułatwi mi to focenie detali  na terminatorze .  I znowu BINGO !  I kolejne chińskie ostrzeżenie - że to nie dziwactwo !  ;):)DSC07819.JPG.3fc731b9ded82e5d691340ddde53a63e.JPGDSC07820.JPG.3af39213b606abf6cc97dbbf29b446e7.JPG

Edytowane przez zbignieww
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

to mój pierwszy post na tym forum. Dotychczas tylko czytałem, ale ten wątek mnie zainteresował, bo też kilka tygodni temu kupiłem EQM-35 PRO w teleskopy.pl. Decyzja o wyborze tego konkretnego modelu była podyktowana bardziej dbaniem o koszty, a nie realną wiedzą. Różnica między 5 kPLN za HEQ5 i 3 kPLN za EQM-35 wydawała się znacząca. Moje doświadczenia z nim to kilka prób zakończonych raczej porażkami jeśli chodzi o GOTO powodowanymi prawdopodobnie problemem z poprawnym ustawieniem montażu.

Na zdjęciu pokazana jest próba "na sucho" komunikacji z komputerem. Udało mi się uruchomić Kstars na macos z macbooka w trybie serwer z możliwością sterowania z Kstars działającego na komputerze z Win10 w innym pokoju. Mam wtedy możliwość sterowania albo z laptopa koło teleskopu, albo z pokoju w domu.

Aktualny setup to GSO 150/750 z korektorem komy 1,1x, Nikon D500, lunetka do guidingu ZWO30F4 z kamerą ZWO120MM MINI. Alternatywnie zamiast tuby GSO może być zamontowany SpaceCat 51 z tym samym Nikonem. 

Mam wrażenie, że ten montaż nie lubi dużego obciążenia (słychać to) i że ma luzy na osiach, ale to dopiero początki i będę musiał sporo poczytać o poprawnym "dopieszczaniu" tego typu sprzętu.

 

Pozdrawiam.

Andrzej

IMG_0009.JPG

Edytowane przez apolkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Ostatni post niemal rok temu... Zastanawiam się nad kupnem tego montażu, ale nie chciałem zakładać nowego wątku, dlatego zapytam tu - pytanie do użytkowników tego montażu - jakie są wasze odczucia/doświadczenia? Polecilibyście ten montaż, czy lepiej kupić np. EQ5? Dodam tylko, że nie planuje wieszać nic ciężkiego (redcat). 

Edytowane przez tovot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój jest mało używany, bo głównie korzystam z NEQ6. Jest lekki, łatwo go przenieść i rozstawić. Po regulacji luzów przekładni pozwala uzyskać dokładność prowadzenia poniżej 1". Używam z kablem EQMOD i Kstars/Ekos. Nie mam zbytniego doświadczenia jeśli chodzi o dokładność bez guidingu. Z Kotem i dslr powinien działać bez problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, apolkowski napisał:

Mój jest mało używany, bo głównie korzystam z NEQ6. Jest lekki, łatwo go przenieść i rozstawić. Po regulacji luzów przekładni pozwala uzyskać dokładność prowadzenia poniżej 1". Używam z kablem EQMOD i Kstars/Ekos. Nie mam zbytniego doświadczenia jeśli chodzi o dokładność bez guidingu. Z Kotem i dslr powinien działać bez problemu.

A co byś na nim powiesił?(mówimy o użytkowym maksie do wizuala/astrofoto).

1. SW 150/750N.

2. SW 120/600 achro.

3. SW 150/750 achro.

4. SW 120/900 ED.

5. SCT8".

6. MAK 180.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Realnie wieszałem Newtona 150F5 z Nikonem D500 i lunetką ZWO 30F4 z kamerką ASI120MM Mini. Fotka w poście powyżej. Klatki po 120 - 180 sekund. Z innymi tubami nie mam doświadczenia. Esprita 100ED bym nie powiesił, choćby dlatego, że ma szynę Losmandy. Statyw ma stabilny, ale całość jest lekka. Ma dodatkowy bajer w postaci odłączalnej osi Dec i wtedy robi się z niego napęd jednoosiowy. Ja z tego nie korzystałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.