Skocz do zawartości

Nowe dziwactwo od SW: EQM-35


MateuszW

Rekomendowane odpowiedzi

150 Newtona chyba był na tym montażu nie powiesił.  Niby udźwig to 10kg, ale sama tuba waży prawie 6kg. Interesują mnie z kolei czasy jakie można na nim wyciągnąć bez guidingu przy 250mm?  Redcat waży 1,5kg więc spokojnie powinien dać radę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, _Spirit_ said:

Czy w Waszych odczuciach (posiadaczy) sprzętu nadaje się to na wyjazdówki z krótką ogniskową? 200-400 mm max?

Tak, do takich ogniskowych się jak najbardziej nadaje. Widziałem go w akcji z Edkiem i też dawał radę.

 

Oczywiście wieszać można cokolwiek ale od wiadomym jest, że montaż żeby nie sprawiał problemów powinien być niedociążony odnośnie max udźwigu jaki podaje producent. Dla mnie wieszanie takiego Newtona jak ten parę postów wyżej, to mimo wszystko akt desperacji :)takie setup szybko "zmęczy" właściciela ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Adam87 napisał:

Podpinam się pod temat, czy ktoś może się pochwalić jakimiś efektami stosując ten montaż.

Tylko nie w stylu 30x30sek a bardziej 30x300sek.

Ogniskowa 300-400mm

Na FB jest dziewczyna która robi zdjęcia zestawem:

ZWO Asi 294mc Pro, TS-Optics APO 80q, EQM-35pro, ZWO 120mm mini, WO Uniguide 32mm, 11x300sek - i (w skali FB) są w punkt.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Marek_N napisał:

Na FB jest dziewczyna która robi zdjęcia zestawem:

ZWO Asi 294mc Pro, TS-Optics APO 80q, EQM-35pro, ZWO 120mm mini, WO Uniguide 32mm, 11x300sek - i (w skali FB) są w punkt.

Zgadza się, Marzena z grupy Astrofotografia Polska. Świetne zdjęcia robi! :)  

Btw, znalazłem dwa fajne artykuły o tym montażu. Wklejam linki dla zainteresowanych ;) 

http://www.opticalvision.co.uk/user/EQM-35 Sky At Night Review.pdf
http://www.opticalvision.co.uk/user/EQM-35 PRO REVIEW BY ASTRONOMY NOW MAGAZINE.pdf

Czytałem też na jakimś angielskim forum, że facet wyciągał bez guidingu czasy rzędu 5-7 min. przy ogniskowej 200mm. Myślicie, że to możliwe? 
 

Edytowane przez tovot
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.04.2021 o 15:54, Adam87 napisał:

 

Ok, tylko chodziło mi o zdjęcie jakiegoś DS-a ... jak gwiazdy, czy punkciki czy pociągnięte

Wszystko w punkt. Robiłam już różne opcje, różnymi teleskopami, na różnych czasach. Teraz używam też guidingu, a ostatnio kamery.

Bez guidingu zdarzało się, że niektóre klatki były pojechane, ale to powiedzmy ok 10% materiału. Moim zdaniem bardzo dobre efekty bez guidingu miałam na 120s z zawieszonym Evostar 72ed i canonem 6d. Z guidingiem 300s w punkt

Wrzucam klatki bez guidingu.

IMG_20210403_164641.png

IMG_20210403_164752.png

IMG_20210403_164855.png

  • Lubię 7
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, tovot napisał:

Btw, znalazłem dwa fajne artykuły o tym montażu. Wklejam linki dla zainteresowanych ;) 

Artykuły owszem fajne.

Jest tylko jedno "ale" - ja i dwie znane mi osoby, używające tego montażu musieliśmy go wyregulować. W powyższych artykułach wszystko chodziło jak trzeba (?)

Zresztą ja od samego początku pakuję na niego sprzęt na granicy teoretycznego obciążenia (6-7 kg do astrofotografii).

Sumaryczny błąd guiding'u w stabilnych warunkach, po porządnym wypoziomowaniu, wyważeniu i w stabilnych warunkach jest w granicach 0,6". Bywało, ze schodziłem nawet ponżej 0,4.

Porywy wiatru skutecznie dewastują rejestrację (średnio 30% klatek do kosza).

 

3 godziny temu, tovot napisał:

Czytałem też na jakimś angielskim forum, że facet wyciągał bez guidingu czasy rzędu 5-7 min. przy ogniskowej 200mm. Myślicie, że to możliwe? 

Wszystko jest możliwe, ale wiele rzeczy mało prawdopodobne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, warpal napisał:

Artykuły owszem fajne.

Jest tylko jedno "ale" - ja i dwie znane mi osoby, używające tego montażu musieliśmy go wyregulować. W powyższych artykułach wszystko chodziło jak trzeba (?)

Zresztą ja od samego początku pakuję na niego sprzęt na granicy teoretycznego obciążenia (6-7 kg do astrofotografii).

Sumaryczny błąd guiding'u w stabilnych warunkach, po porządnym wypoziomowaniu, wyważeniu i w stabilnych warunkach jest w granicach 0,6". Bywało, ze schodziłem nawet ponżej 0,4.

Porywy wiatru skutecznie dewastują rejestrację (średnio 30% klatek do kosza).

 

Wszystko jest możliwe, ale wiele rzeczy mało prawdopodobne. 

Pyanko, wieszałeś na nim Swojego Meade 127mm?.

Przede wszystkim interesuje mnie wizual opcjonalnie avikowanie planet, mniej więcej taką tubką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, wampum napisał:

Pyanko, wieszałeś na nim Swojego Meade 127mm?.

Przede wszystkim interesuje mnie wizual opcjonalnie avikowanie planet, mniej więcej taką tubką.

Nie, nawet się nie przymierzałem. Meade 5" jest nawet nie tyle za ciężki (z oprzyrządowaniem), co za długi. Możesz mieć problem z wibracjami  (cytat co prawda dotyczy innego montażu przy okazji testowania Meada, ale tu może być podobnie):

 "For low to mid power observation a stock LXD-55 mount works okay but if you want to take photos or use high powers on this scope then at minimum an Orion Atlas (EQ 6) is needed in order to avoid vibration"

Widziałem co prawda zdjęcia, które gość robił używając SCT8 - ale to inna konstrukcja.

Edytowane przez warpal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.