Skocz do zawartości

[ Giełda ] Teleskop LB 12" (305mm) kratownicowy wersja Deluxe + dodatki


DomeSky

Rekomendowane odpowiedzi

Teleskop LB 12" (305mm) kratownicowy wersja Deluxe + dodatki



Teleskop Meade LB 12" (kratownicowy na montażu Dobsona wersja Deluxe) - cena 3200 zł
w skład zestawu wchodzą:
• wyciąg okularowy typu Crayford 2" (z regulacją ostrości 10:1 redukcji prędkości) i z redukcją na 1,25''
• wentylator chłodzący zwierciadło główne
• szukacz projekcyjny (trzeba wymienić baterie)
• szukacz optyczny z krzyżem i kątówką 90° (dla wygody obserwacji)
• dociążenie końcówki tuby (na życzenie mogę dołączyć dwa moje dodatkowe ciężarki)
• osłona na kratownicę
Teleskop jest w stanie dobrym. Niestety podczas przeprowadzki, zaginęły oryginalne pudełka. Preferuję odbiór osobisty.

 

 

Na lustrze głównym, obok kurzu, drobnych rysek tu i ówdzie, widać dwa ślady jakiegoś brudu. Nie wiem, czy to można zmyć, czy to pozostałość po owadzie, czy jakieś przetarcie.
W każdym razie, nie jest to duże i w niczym nie przeszkadza w obserwacjach (przy średnicy lustra 305 mm).

Jednak dla estety, gdyby to był problem, można dokonać nowej aluminizacji lustra głównego.
Pytałem w Astrokraku. Zmycie starej powłoki i napylenie nowej o sprawności 92% kosztuje około 500 zł, a o sprawności 96% to koszt około 600 zł.
Czas takiej regeneracji - około tygodnia.

Powiem szczerze, że lustro jest jednak w dobrym stanie i na chwilę obecną bym tego nie robił.
Może za kilka lat... jeśli zajdzie taka potrzeba. Teraz raczej skupiłbym się na obserwacjach i cieszył się widokiem nocnego nieba.

Jednak biorę to pod uwagę i proponuję niższą cenę teleskopu.

 

Więcej na temat tego teleskopu:

https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=31&t=51018

 


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • Darek_B zablokował(a) ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.