Skocz do zawartości

Sigma APO 300/4 Tele Macro


Event Horizon

Rekomendowane odpowiedzi

2 minuty temu, Kajetan napisał:

Zdecydowanie coś tańszego :D
Coś w tym stylu

 

Dokładnie. Te wężyki sa u nas po ok 140zl. Sam takiego używam. Co do ostrości - tak jak mówiłem z balkonu widziałem tylko te 2 duże gwiazdy nic więcej. Przez 8 minut warunki się zmieniły i wyszło to co wyszło. Przy następnej okazji opublikuje lepsze zdjecia. Obiektyw nie jest "trafiony" w fotografii dziennej - robi normalne, ostre kontrastowe zdjecia - nawet miarka nieskończoności pokrywa się ze znacznikiem (testowane na slupach energetycznych odległych o 2.5 km) :-)

 

/WS

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Agent Smith napisał:

Ooops...

"Liczba ekspozycji (N) to pozwala na ustawienie, aby ustawić liczbę ekspozycji, które zostaną podjęte, do łącznie 399"

 

No miałem o tym pisać... dopytaj, czy ustawienie "0" ekspozycji oznacza (tak jak w moim) nieskończoną ilość pstryknięć.

Bo część z nich ma takie właśnie, kretyńskie ograniczenie do 400 klatek.

Poszło zapytanie, najwyżej będę szukał do skutku :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sugerujcie się ceną z Amazona, ja mam dokładnie ten model https://fripers.pl/p/bezprzewodowy-wezyk-spustowy-timer-pixel-3w1-tw-282-canon/

i kupiłem go za jakieś 180 zł.

Wspomnisz moje słowa, przeklinając w mroźną noc sztywny kabel od timera... :Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Agent Smith napisał:

Nie sugerujcie się ceną z Amazona, ja mam dokładnie ten model https://fripers.pl/p/bezprzewodowy-wezyk-spustowy-timer-pixel-3w1-tw-282-canon/

i kupiłem go za jakieś 180 zł.

Wspomnisz moje słowa, przeklinając w mroźną noc sztywny kabel od timera... :Boink:

Nie mam aż takiego budżetu :D Chcę kupić SWSA jak najszybciej, jeszcze przed najlepszą widocznością komety 46P/Wirtanen żeby mieć możliwość spróbować ją sfotografować, a i mieć czas trochę ogarnąć montaż przed tym ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Kajetan napisał:

Zdecydowanie coś tańszego :D
Coś w tym stylu

Mam dokładnie ten model z końcówką do Canona. Bez problemu można zrobić 2000 i więcej ujęć w serii.

 

ps.Ale przestrzegam przed ML w canonach 5DmkII, po kilku miesiącach używania, nagle bez ostrzeżenia aparat mi zdechł, nic nie reagowało,czasami tylko wstawał górny ekran, wymiana kart także nie przynosiła efektu.

Już miałem wysyłać do serwisu z ewentualną wymianą płyty głównej gdy Papatki zasugerował mi ze to może być wina programu a nie awarii mechanicznej jak z początku podejrzewałem.

Nagrałem nową kartę z czystym Magikiem, aparat wstał a ja w końcu odinstalowałem to felerne oprogramowanie. Znalazłem na pierwszej karcie z ML jakieś logi po kilkaset Mb, pewnie coś się zapętliło w kodzie stąd awaria  Nigdy więcej.

 

Może w innym modelach jak piszecie program nie sprawia problemów.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minutes ago, Darek_B said:

(...) Ale przestrzegam przed ML w canonach 5DmkII,

 

Może w innym modelach jak piszecie program nie sprawia problemów.

Takie samo ostrzeżenie jet na stronie głównej ML i wielu innych miejscach - to jest WIP (Work in progress) i żadnych gwarancji nikt nikomu nie daje.

Oczywiste, że zaliczyłem kilka mniejszych i większych zwisów ML - ciśnienie się podnosiło, ale u mnie zawsze pomagało wyjęcie baterii i ewentualne przeinstalowanie ML.

Nie zawsze też najnowszy "nightly built" jest najlepszy - warto wyczaić taki, który stwarza najmniej problemów i tego się trzymać.

 

Oczywiście jakby co z 600D dużo łatwiej się rozstać niż z 5DmkII, więc doskonale Cię Darku rozumiem (ale..."nigdy nie mów nigdy" - Tragic Lantern ma swoje niezaprzeczalne zalety ;))

Pozdrowionka

N.

Edytowane przez Agent Smith
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 31.10.2018 o 17:56, Event Horizon napisał:

 

Generalnie zamiast starych sztrucli typu DDR Sonnar 300/4, SMC Pentax / Takumar, itp.  w podobnej cenie można dostać Sigmę APO 300/4. Obiektyw jest niestety ciemny, pod wiejskim niebem trzeba będzie naświetlać gwiazdy na wysokim ISO 400 / 8 min.

Ze swojej strony polecam młodszą kuzynkę tytułowej Sigmy - Sigmę 100-300/4. Daje świetne obrazy w całym zakresie kombinacji ogniskowych i przysłon, łącznie z najbardziej wymagającą kombinacją 300/4. Obraz gwiazd (przy matrycy APS-C) jest punktowy również w narożnikach. Przymknięta o jedną działkę daje piękne spajki na planetach i najjaśniejszych gwiazdach. Jej cena w ciągu paru ostatnich lat spadła z 4200zł do około 1200zł.

Tak przy okazji obiektywu 300/4 nie nazwałbym "ciemnym". Granica jasności obiektywu jest płynna i ściśle związana z ogniskową. O ile obiektyw 100/4 można uznać za ciemny to 300/4 już ciemny nie jest a taki 600/4 to super jasne tele...

 

W dniu 1.11.2018 o 11:52, Agent Smith napisał:

Superowo, i cieszę się, że udało się rozruszać troszkę temat obiektywów foto do astro - przez to się teraz przegryzam.

W miarę możliwości staram się przetestować każdy posiadany obiektyw w roli "astrografu" i wrzucić na forum jego recenzję. Tu jest recenzja Sigmy 100-300/4: https://astropolis.pl/topic/52807-sigma-100-3004-w-astrofotografii/?tab=comments#comment-613157

 

  • Lubię 3
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.11.2018 o 10:05, Kajetan napisał:

To jest surowy stack ;)
Prowadzone było na Sky watcher Star Adventurer, ale statyw od niego był już kilka razy kopnięty, więc gwiazdki mogły być od tego pojechane. Czas to tylko 30s naświetlania, bo nie miałem pilota żeby móc zaprogramować serię z dłuższym czasem, więc czułość dałem na ISO8000. Po mojej marnej obróbce wyszło tak ;)
 

 

Co jest odpowiedzialne za to, że na tych najjaśniejszych gwiazdach pojawiają się takie świecące "krzyżyki"? Bardzo podoba mi się ten efekt :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, count.neverest napisał:

 

Co jest odpowiedzialne za to, że na tych najjaśniejszych gwiazdach pojawiają się takie świecące "krzyżyki"? Bardzo podoba mi się ten efekt :)

Opcja z dodatku "Astronomy tools" do Photoshopa dodająca pseudo spajki ;) 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 5 lat później...

Cześć,

 

wątek odgrzewam , bo chociaż autor porzucił go już dawno, to w googlu dalej wyskakuje jako jeden z pierwszych wyników wyszukiwania na temat użycia tego obiektywu w astrofoto. Tak więc dla potomnych wrzucam tu pojedynczą surową klatkę 1x45sek iso 800, F/4 z modowanego Canona 550D

IMG_2124.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wrzuciłem pełną klatkę własnie po to, żeby można było ocenić narożniki samodzielnie. Ze środka chodzilo mi tylko o ostrość, bo to spora bolączka tego szkła na pełnej dziurze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.