Skocz do zawartości

Flaty w maximie.


Gość Winter

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Chciałem zrobić flata w maximie za pomocą aplikacji skyflats, ale coś nie działa - trudno.
Zatem stwierdziłem, że zrobię je manulanie, ale wychodzi mi coś takiego.
Tuba jest odsłonięta skierowana w niebo. W opcjach simple auto-dark wyłączone.

Czy historgram nie powinien być na lewo przy takim czasie naświetlania ?


23.thumb.jpg.0044c46102b352ba46900b6645c77ebc.jpg

Edytowane przez Winter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jeżeli jest klatka prześwietlona to histogram jest z prawej? 

Patent z podkoszulki znam tylko najpierw chciałem wykonać jakiegokolwiek flaga z histogram powiedzmy na środku. 

Oczywiście próbowałem różne czasy i wychodzi podobnie. Może jest za jasno? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładając, że problemem jest zbyt długi czas naświetlania a nie np. problemy z zasilaniem kamry i bez wdawania się w szczegóły...

Twoja kamera, prawdopodobnie 16bit-owa, w kazdym pikselu jest w stanie zarejestrowac ~65k poziomow jasnosci. Histogram przedstawia liczbę pikseli o danej wartości zebranego sugnału (jasności). W twoim przypadku widać ze wszystkie piksele znajdują się z prawej strony histogramu (w okolicach 65k) co oznacza ze sygnał osiągnął maksymalną wartość dla twojego przetwornika/kamery w każdym pikselu - czyli prześwietliłeś klatkę. 

Zmniejszając czas naświetlania zmniejszysz ilość zebranego sygnału - metodą prób i błędów, wykonując zdjęcia z coraz krótszym czasem naświetlania w pewnym momencie histogram "odklei" się od prawej strony. Idąć za ciosem sygnał znajdzie się mniej więcej na środku histogramu - po tym poznasz prawidlowo wykonany flat (chociaż są różne szkoły). Z czasem chyba nie warto schodzić zbyt nisko, zwłaszcza dla flatownic które nie dają ciągłego strumienia światła więc można ograniczyć ilość światła za pomocą koszulki lub białej kartki papieru.

 

Jeśli chcesz wiedzieć czego mniej więcej powinieneś się spodziewać to tutaj załączam przykładowy screen:

 

 

flat.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja kamera to SBIG 8300C. Z tego co przeczytałem na zagranicznych forach to średnie ADU ma być na poziomie 25000-30000 dla tej kamery. Ktoś miał podobny problem do mojego, że wszystkie stosowane czasy dawały histogram z prawej. Podobno musi być ciemniejsze niebo niż teraz w południe. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ~30k osiagam wczasie 1s uzywajac flatownicy znacznie ciemniejszej niz niebo o tej porze a i kamerę mam mniej czułą ;) Nie robiłem nigdy skyflata ale wydaje mi się, że należy go wykonać w bezchmurny dzień podczas zmierzchu. 6s w dzień to pewne prześwietlenie klatki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem w pierwszym poście o skyflats.
Po zainstalowaniu i uruchomieniu maxima, później skyflats - nie przeskakuje przelicznik klatek które wykonano. 

 


Teraz jednak spróbowałem skyflats i działa. Czy 25000 ADU będzie ok ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wlasnie wykonuje flaty dla Ha pod matryce KAF8300.

w qhy9 ze wzgledu na migawke czas flata musi byc wydluzony do minimum 4-5s. Przy krotszym czasie widac jej (migawki) ruch na flacie.

 

21k czy 30k ADU nie ma wg mnie roznycy.

problemy zaczynaja sie dopiero <18k i >40k

 

image.thumb.png.92cb50ee812afa201eadd19878cc34bb.png

image.thumb.png.e35e437a12ebac4f320c4fc9fbd5cb29.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.