Skocz do zawartości

Sprzęt dla początkującego, ale wymagającego.


BElluu

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

ciała niebieskie i wszystko związane z kosmosem zawsze przykuwało moją uwagę. Od jakiegoś czasu myślę nad własnym teleskopem, aby trochę samemu popatrzeć na to cudo, a nie tylko po zdjęciach. Interesuje mnie teleskop który będzie idealny dla początkującego - pokaże dużo dobrego, nie będzie za drogi. Nie chciałbym teleskopu który nie spełni swojej funkcji i pokaże tyle, że będzie można to ogarnąć w ciągu tygodnia bądź jednego dnia. Przede wszystkim chce uniknąć rozczarowania.
Gdzieś wyczytałem, że dla początkującego teleskop Sky Watcher BK705AZ2 jest dość dobrym wyborem, ale na jak długo wystarczy i jak wiele pokaże?
Prosiłbym Was o opinię i polecenie jakiegoś teleskopu. Nie będę wstawiał widełek, bo jeżeli coś będzie na prawdę godne uwagi to wolałbym odłożyć odrobinę więcej i go kupić.
Z drugiej strony zawszę można kupić coś tańszego, a jak zapał nie minie i apetyt wzrośnie, to będę mógł odsprzedać aktualny sprzęt i zainwestować w coś, co bardziej zaspokoi potrzeby :)

Pozdrawiam,

Bartek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie. Zapomniałem określić, że mieszkam sobie w Lublinie. Ogólnie chciałbym teleskop do domu/taras.

Budżetu nie chciałem określać, ale skoro już mam to zrobić, to na początek załóżmy jakieś 500-600zl

Czytałem trochę tematów z 2016 i 2017 roku, ale skoro już zbliża się nam 2019, to może być trochę nieaktualnych informacji, dlatego zdecydowałem się założyć kolejny :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, BElluu napisał:

Faktycznie. Zapomniałem określić, że mieszkam sobie w Lublinie. Ogólnie chciałbym teleskop do domu/taras.

Budżetu nie chciałem określać, ale skoro już mam to zrobić, to na początek załóżmy jakieś 500-600zl

Czytałem trochę tematów z 2016 i 2017 roku, ale skoro już zbliża się nam 2019, to może być trochę nieaktualnych informacji, dlatego zdecydowałem się założyć kolejny :)

Ja polecam na początku poszukać dobrej miejscówki poza naszym grodem bo z miasta co najwyżej to można księżyc oglądać. Jasno tu jak .....:emotion-5:.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze:

chcesz dobrze - nie da się tanio. 

Po drugie:

każdy instrumentem, w tym okiem nie da się ogarnąć wszystkiego nawet w rok. Szczególnie pod dobrym niebem.

 

Jak głównie balkon w mieście i ma być dobrze, nie drogo to MAK 127 na AZ 4 lub EQ 3-2 (lub 5).

Edytowane przez astrokarol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, BElluu napisał:

aby trochę samemu popatrzeć na to cudo, a nie tylko po zdjęciach.

Nie chcę Cię zniechęcać ale jeśli do tej pory obiekty astro  widziałeś tylko na zdjęciach, to spójrz jak naprawdę mogą wyglądać w twoim teleskopie i może zweryfikuj swoje oczekiwania.

http://picios.pl/wimmer/

Przygodę z obserwacjami astro dobrze jest zacząć od lornetki, bo już nawet ta o średnicy 50mm pokarze niewspółmiernie  więcej niż "gołe" oko. 

Na początek: lornetka np.15x70, statyw pod lornetkę lub leżak, mapa nieba, czerwona latarka czołowa i ciemne niebo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lublin jest zaśmiecony światłem że ho ho. Latarnie-kule, podświetlone kościoły, zamek, stare miasto. Do tego telebimy, szklarnie na obrzeżach i lasery na imprezach miejskich latem. Co prawda stosując filtry mgławicowe oglądałem różne rzeczy sprzed bloku ale ostatecznie obserwuję z granic Roztocza. 60-70 km na południe i widać Veila bez filtrów. Niestety Lublin to nie jest najlepsze miejsce do nauki nawet gwiazdozbiórów. Trzeba się ruszyć poza miasto. Snopków, Osmolice - tam zaczyna majaczyć Droga Mleczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam Nikona Action EX 10x50 i jestem bardzo zadowolony jak pierwszy raz spojrzałem przez nią w niebo akurat na plejady to nie mogłem uwierzyć w to co widzę różnica gołe oko a lornetka to jest przepaść nawet sprawy sobie nie zdawałem ile zwykła lornetką można zobaczyć już nie wspomnę że szczękę szukałem gdzieś po zmroku jak zobaczyłem Andromede czyli obiekt oddalony o 2.5mln lat świetlnych od nas a tu pyk i widzisz sobie ją w lornetce coś pięknego 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.