Skocz do zawartości

Montaż projektowany po godzinach


Krzychoo226

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki. Czy to jest maksymalna prędkość dla np. GoTo? Czym są te "tyknięcia" na tle dźwięku silników?

Edytowane przez seg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest co podziwiać i bardzo się cieszę, że projekt nabiera finalnych kształtów. Korzystając z przywróconej możliwości lajkowania chciałem swój zachwyt wyrazić jedynie w sposób graficzny, Jednak jutro idę do pracy a w niej …  jakiś czas temu przy rozmowie w szerszym damsko-męskim gronie o montażach i m.in. projekcie, który zasygnalizowałeś na forum usłyszałem pytanie, na które nie potrafiłem odpowiedzieć "jaki będzie kolor?" :hysterical: Nie będę demaskował, kto zadał pytanie ale ponieważ chcę jutro przypomnieć w tym samym gronie o postępach w projekcie proszę daj mi szansę nie być zlinczowanym za brak znajomości odpowiedzi na postawione w listopadzie pytanie...

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, seg napisał:

Dzięki. Czy to jest maksymalna prędkość dla np. GoTo? Czym są te "tyknięcia" na tle dźwięku silników?

To jest "400" (eq6 ma max 800), ale mogę to ustawić dowolnie, sterownik wspiera do 2500. Same silniki rozpędzałem do 1600. Problem w tym, że to krokowce, więc przy pewnej prędkości wpadają w silne wibracje które potrafią je wręcz zatrzymać. Jest to na pewno temat nad którym można popracować, chociaż obecne slew nie jest jakoś wyjątkowo wolne.

 

Tyknięcia to jakaś nierówność na brzegu paska spotyka się z flanszą kółka.

 

5 godzin temu, TomekDw napisał:

Super to wygląda. Macie dostęp do tokarek i frezarek i sami tworzycie te części, czy zlecacie to komuś?

Zlecone na cnc.

 

3 godziny temu, RMK napisał:

Jest co podziwiać i bardzo się cieszę, że projekt nabiera finalnych kształtów. Korzystając z przywróconej możliwości lajkowania chciałem swój zachwyt wyrazić jedynie w sposób graficzny, Jednak jutro idę do pracy a w niej …  jakiś czas temu przy rozmowie w szerszym damsko-męskim gronie o montażach i m.in. projekcie, który zasygnalizowałeś na forum usłyszałem pytanie, na które nie potrafiłem odpowiedzieć "jaki będzie kolor?" :hysterical: Nie będę demaskował, kto zadał pytanie ale ponieważ chcę jutro przypomnieć w tym samym gronie o postępach w projekcie proszę daj mi szansę nie być zlinczowanym za brak znajomości odpowiedzi na postawione w listopadzie pytanie...

Ten konkretny egzemplarz prototypowy będzie w kolorze aluminiowym z akcentami poczernionej stali :flirt: A później to kurcze nie wiem... Powiedzmy kolor "baby blue" z zielonymi śrubami (w takim kolorze jak tutaj), ale to taki dziki strzał faceta, musiałaby się wypowiedzieć jakaś kobieta, bo nie wiem czy te kolory do siebie pasują :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda świetnie i chyba świetnie będzie pracować! Gratuluję projektu :) . Jest dużo lepszy od Avalona - widzę to po jakości projektu i wykonania! SUPER!

 

Trochę się poczułem wywołany do tablicy w tym wątku. Rzeczywiście myślałem o produkcji montażu, ale ten mój jest po prostu "nie handlowy". Mam wrażenie, że przesadziłem z wielkością - swobodnie nadaje się do 24" RC czy innych tego typu teleskopów. I mam zamiar kiedyś ( oby!...) taki na nim zawiesić.

Przyznaję, że mam projekt montażu o całkiem interesująco rozwiązanym napędzie. Ostatnie kilka lat jednak nie mogłem się tym, zajmować. Jednak...wrócą do tego :) .

Z drugiej strony eksploatując ten mój przez już prawie 6lat ( kurczę, aż niemożliwe), mogę stwierdzić, że projekt pod względem technicznym jest więcej niż OK. Od czasu zamontowania montażu na słupie - nie robiłem przy nim NIC. Pracuje tak samo dobrze przy - 30st.C jak i przy +20st.C. Stale jest poddawany roszeniu, zamarzaniu wilgoci itp. itd. , a zawsze po prostu wystarczy pstryknąć prąd i gotowe. (Znaczy go-to).

Edytowane przez ryszardo
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda i pracuje świetnie. Niestety na razie tylko na stole. Oby w "boju" całość okazała się pełnym sukcesem, czego Wam życzę i kibicuję. Powodzenia!

4 godziny temu, RMK napisał:

"jaki będzie kolor?" :hysterical:

Czarny to klasa sama w sobie, a np. detale typu pokrętła, śruby w jakimś mocno kontrastowym ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.11.2018 o 21:05, Krzychoo226 napisał:

Na tamten moment montaże za które byłbym w stanie zapłacić ich wartość rynkową to były Mesu 200 i Gemini G53F. Były jeszcze 10micron i ASA, ale były zdecydowanie zbyt drogie a ASA dodatkowo nie cieszyła się zbyt przychylną opinią na stargazers lounge.

Możesz rozwiąć tą myśl nt montaży ASA? Myślałem, że to już astrofotograficzny hi-end. Montaż bez wad, no może poza ceną.

 

Trzymam kciuki za powodzenie projektu i z niecierpliwością czekam na kolejny film :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Marcinos napisał:

Możesz rozwiąć tą myśl nt montaży ASA? Myślałem, że to już astrofotograficzny hi-end. Montaż bez wad, no może poza ceną.

Na początku ASA potraktowała swoich klientów jak beta testerów dodatkowo żądając kasy za poprawę usterek. W końcu montaż zaczął pracować tak jak pracuje dzisiaj, czyli perfekcyjnie, ale przejażdżke jaką zaoferowali swoim pierwszym klientom niektórzy na SL pamiętają aż za dobrze. O detale możesz zapytać Adamo, on sam przez to wszystko przechodził.

 

16 minut temu, Marcinos napisał:

Trzymam kciuki za powodzenie projektu i z niecierpliwością czekam na kolejny film :) 

Dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
42 minuty temu, Krzychoo226 napisał:

Jeśli pogoda pozwoli to dziś testy prowadzenia bez enkoderów.

Czekam, czekam i chciałbym aby można było promować pierwszy polski montaż. Może nawet byłbym jednym z klientów.

Jak już powstanie ten duży to jeszcze poproszę o kieszonkowe maleństwo, które pobije TEN lub coś zbliżonego i ChRL pokonana ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.05.2019 o 19:07, Krzychoo226 napisał:

W tej chwili podłączony jest sterownik od AstroProService.

EQDrive Standard 3N ? Mam też 3-kę 

Zauważyłem właśnie na mapce drugą ikonkę EQDrive w naszym kraju. Gratuluję świetnej roboty z montażem.

Edytowane przez Jagho
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To po takich obiecujących wynikach prace zapewne ruszą pełną parą i trzeba będzie zmienić tytuł wątku na "Praca po godzinach spędzonych z projektowanym montażem" ;) 

Coraz bardziej mi się podoba. Czas odkładać do skarbonki ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, Krzychoo226 napisał:

No to spadł mi ogromny kamień z serca... Wygląda na to że montaż działa i to chyba całkiem nie najgorzej.

 

Prototyp ma kilka niedociągnięć konstrukcyjnych, głównie użytkowych które dały mi się wczoraj w nocy ze znaki, ale nie jest to nic czego nie można poprawić niewielkimi modyfikacjami. Zresztą prototyp miał na celu udowodnić, że podjęta 2 lata temu decyzja dotycząca rodzaju napędu była słuszna.

 

Mogę powiedzieć, że 2 lata prac, pomysłów, czasem burzliwych i nawet burzliwszych dyskusji dało radę się obronić pod gwiazdami :)

 

Zanim przejdziemy do twardych faktów chciałbym podkreślić 2 rzeczy: w tej chwili montaż działał bez enkoderów, celem testów była weryfikacja samej mechaniki, a nie elektronicznych bajerów. Sama mechanika nie pracowała w 100%, kółka napędu nie są idealnie poustawiane, przez co paski mogą opierać się o flansze (było to słychać na filmie który wrzucałem wcześniej).

 

To tyle tytułem wstępu, przejdźmy do najważniejszego. Przede wszystkim zabijcie mnie nie zapisałem logów z PHD2, po prostu nie umiałem znaleźć takiej opcji w ustawieniach programu...

Clipboard04.jpg.05763585ebecbcd408491d2b183266d9.jpg

Poniżej nieguidowane 900 sekund które fotografowało się w trakcie nagrywania przebiegu w PHD:

900.png.b9393624202a46304acd8fd843610601.png

Nie będę niczego upiększać, pokazywać wygładzonych wykresów. Tak to wygląda 1 do 1. Kolejne testy będą już przy zestrojonej mechanice, więc powinno być lepiej. Przede wszystkim liczę na pozbycie się tych okresowych chwil niestabilnego prowadzenia, to pewnie wtedy nierówność paska spotykała się z flanszą.

 

Cieszy mnie praktycznie nieistniejące PE :)

A cos wiecej na temat - Jaki Setup siedzial na montazu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.